Pregovor je kratek, jedrnat in pogosto metaforičen rek, ki izraža splošno življenjsko resnico, modrost ali nauk, pridobljen iz izkušenj. Pogosto je napisan enostavno, da si ga ljudje lažje zapomnijo. Nekaj med njimi je tudi takšnih, ki so povezani z živalskim svetom.
Pregovori uporabljajo primere iz narave, vsakdanjega življenja ter tudi živalskega sveta. So univerzalni in se prenašajo od generacije do generacije.
Ta pregovor govori o tem, da je bolje imeti nekaj majhnega, a zanesljivega, kot hrepeneti po večji, a negotovi pridobitvi. Vrabec predstavlja skromne dosežke, nekaj kar že imamo, kar pomeni, da kaže na zanesljivost in dosegljivost. Na drugi strani pa golob pomeni privlačno, a negotovo priložnost. Nekaj večjega, kar si želimo, po čemer hrepenimo, vendar je zunaj našega dosega. Je naša ambicija, a tvegana.
Pregovor nakazuje na sproščenost in občutek nadvlade v okolju, ki ga je nekdo vajen. Poudarja, da ljudje radi izkazujejo svojo moč in vpliv v okolju oziroma prostoru, ki jim je domač in kjer se počutijo varne. Petelini pogosto s kikirikanjem in pojavnostjo pritegnejo pozornost nase, tako kot tisti ljudje, ki so glasni in samozavestni na svojem domačem terenu.
Pregovor temelji na naravnem vedenju mačk in miši ter ima simboličen pomen, ki se nanaša na človeško vedenje v odsotnosti nadzora. Nudi opozorilo, da so podrejeni precej bolj sproščeni, včasih se tudi neprimerno obnašajo, kadar v bližini ni nadrejenega oziroma avtoritete. Mačka v pregovoru predstavlja avtoriteto, nadzor ali nekoga, ki ohranja red. V naravi mačka kot plenilec nadzoruje mišje vedenje – v njeni prisotnosti so miši previdne in skrite. Miš je zato simbol podrejenosti. A ko mačke ni, miši postanejo pogumne in pridejo iz svojih skrivališč ter izrazijo svoje veselje in brezskrbnost (ples).
Pregovor, ki nakazuje na to, da je nekdo neroden ali se neustrezno obnaša v občutljivem okolju. Uporablja se za ljudi, ki ravnajo neprevidno ali povzročajo škodo zaradi nepremišljenosti. Slon simbolizira velikost in moč, ravno zaradi tega se lahko znajde v težavah v majhnih prostorih. Če bi vstopil v trgovino s porcelanom, bi s svojim velikim telesom verjetno povzročil kaos. Porcelan je namreč zelo občutljiv in dragocen material, s katerimi je treba ravnati nežno in previdno, sicer nastane precejšnja škoda. Slon in porcelan označujeta nasprotji, kar nakazuje na dejstvo, da nekdo zaradi svoje narave, videza ali značaja, morda ni primeren za določeno okolje ali opravljanje neke dejavnosti.
Nanaša se na neskladje med izgovorjenimi besedami in dejanji. Kokoši glasno kokodakajo, še posebej po tem, ko znesejo jajce. A kokoš, ki ves čas kokodaka in ustvarja vtis pomembnosti, dejansko ni vedno najbolj produktivna. Pregovor torej temelji na značilnosti kokoši in ima prenesen pomen, ki opozarja na to, da ljudje, ki so glasni, se preveč hvalijo ali govorijo o svojih dosežkih, običajno nimajo veliko za pokazati.