Opazovati, kako vaš štirinožni prijatelj uživa na zeleni travi, se sprehaja po potkah, lovi žoge in palice je čudovita izkušnja. Vse dokler se ne spremeni v katastrofo in pes potepta cvetlično gredico, skoplje luknjo sredi urejene zelenice in se loti še ravnokar posejanih čebulic. Tudi lastniki psov imajo lahko urejen vrt, če imajo pri načrtovanju le-tega v mislih tudi svojega hišnega ljubljenčka.
Vrtnariti s psom pomeni, da izbiramo tiste rastline, ki psu niso strupene, in iščemo kreativne načine, ki upoštevajo vedenje našega kosmatinca. Pomeni tudi, da moramo sprejeti, da bo pes sem in tja skopal kakšno luknjo in pohodil kakšen tulipan. Prvo pravilo je zato: pozabite na popolnost. Prej ali slej se bo tudi razigrani pes umiril in na vrtu užival brez uničevanja.
PREBERITE ŠE: LASTNIKI PSOV: 9 NASVETOV ZA SPOMLADANSKO ČIŠČENJE
Psi so si različni, nekateri raje kopljejo luknje, drugi grizejo. Mladi psi so kot viharji, starejši pa bolj umirjeni. Pri urejanju vrta zato upoštevajte vedenje in navade svojega psa: ali rad koplje, je čuvaj, mojster pobegov, laja ob ograji, in se osredotočite na iskanje rešitev za vsak problem posebej.
Da bi preprečili, da bi vaš pes odkorakal k sosedom ali še dlje, vrt ogradite z dovolj visoko ograjo, da je ne bo mogel preskočiti. Vrata naj se zapirajo sama, ali pa vse, ki bodo stopili na vrt, opozorite, da morajo vrata nujno zapreti za seboj. Pod ograjo v zemljo zakopljite mrežo, ki bo preprečila, da bi si vaš kopač izdelal rov do svobode.
Najlepše na vrtu je zelena mehka trava, a če imate psa, bo ta hitro postala njegovo stranišče. Deli trave, kjer bo vaš pes uriniral, bodo lahko porumeneli oziroma se bo trava posušila. Poleg tega pa psi izredno radi kopljejo luknje, kar pomeni blatni odtisi v pritličju hiše.
Del zelenice lahko spremenite v tlakovano ali betonsko teraso, ali pa nasujete prod (pazite, da bodo kamni okrogli in ne bodo imeli ostrih robov, ki bi lahko poškodovali občutljive pasje tace).
PREBERITE ŠE: KAKO SE ZNEBITI PASJIH DLAK?
Ker psi čuvajo svoj teritorij, pogosto krožijo ob ograji in skozi reže opazujejo, kaj se dogaja v okolici. Če boste tik ob ograji posadili rože, jih bo med čuvanjem lahko poteptal. Vzemite si čas in opazujte, kako vaš pes nadzoruje mejo svojega teritorija in temu prilagodite območja, ki jih boste namenili zasaditvi.
Za začimbe in druge bolj občutljive rastline tudi na vrtu lahko uporabljate lonce ali dvignjene grede. Če se boste odločili za klasične gredice, pa jih zavarujte z nizko ograjo. S tem boste preprečili, da bi pes iskal ležišče v cvetlicah in jih poteptal.
Ko boste izbirali zasaditev, se odločite za rastline, ki psom niso strupene. Med drugim so dobra izbira za svetla območja: lagestremija, trdoleska, abelija, brogovita in sivka. Za bolj senčna pa: praprot, begonija in travasta lilija.
Zaradi psa se pri vrtnarjenju izogibajte uporabi škodljivih kemikalij, pesticidov in zatiralcev plevela. Izberite raje organska gnojila in rastline, ki veljajo kot naravni odganjalci škodljivcev (kozmeja, koriander, navadni rman).