Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Nov, pravilnejši način štetja pasjih let

Množenje s sedem ni več pravi način, da bi ugotovili resnično starost svojega psa.
Foto: el-ka/Shutterstock
Foto: el-ka/Shutterstock
3. 3. 2022 | 11:54
22. 10. 2024 | 16:23
3:22

Pasje življenje je precej krajše od človeškega, zato starost naših štirinožnih prijateljev merimo na drugačen način. Nekoč je veljalo, da leta njihovega življenja pomnožimo s številom sedem in dobili bomo starost, ki je razmeroma primerljiva z našo. A kot pravi študija kalifornijske univerze v San Diegu, ni tako.

Način, ki je za računanje pasjih let veljal nekdaj, je bil sledeč. Naš kuža se je na primer skotil pred štirimi leti. Štirico smo množili s številom sedem in tako ugotovili, da ima psiček 28 pasjih let. A ker se pri različnih starostih starajo z različno hitrostjo, tako posplošen izračun ne bo najbolj natančen. Namesto tega po novem pasja leta računamo s pomočjo sistema, imenovanega Cell Systems, ki po principu epigenetike določa starost živih bitij.

PREBERITE ŠE: Ljubkost pasjih mladičkov doseže vrh pri osmih tednih


Psi se v prvih letih življenja starajo hitreje

Nova lestvica je za razliko od pretekle metode primerna za računanje starosti vseh prebivalcev našega planeta, tako pasjih kot tudi drugih. Znanstvenik Trey Idaker, ki je pri raziskavi sodeloval skupaj z raziskovalko Tino Wang, je princip nove lestvice opisal nekako takole: "Kako lahko zagotovo veste, da vam bo poljubno izbrani izdelek proti staranju res podaljšal življenje, ne da bi čakali vsaj 40 let? Kaj pravite na to, če vam povem, da je v telesu mogoče izmeriti nivo metilacije, povezane z leti pred, med in po uporabi izdelka, da bi ugotovili, ali ima učinek?" Naj njegove besede najprej pojasnimo. Metilacija je eden izmed najbolj pomembnih kemijskih procesov v našem telesu, ki je odgovoren, da se naše celice pravilno delijo, maščoba pravilno presnavlja, se odstranjujejo toksini, nastaja celična energija in podobne izredno pomembne stvari, ki botrujejo zdravju in hitrosti staranja našega telesa. Pa tudi pasjega. Idaker torej s pomočjo molekularne biologije v telesu razbere procese metilacije in tako lahko starost oceni veliko bolj natančno od množenja s sedem.

Rezultat raziskave je graf (ki ga lahko vidite na zgornji povezavi), s katerim je mogoče primerjati starost vašega psa z ekvivalentom v človeških letih. Ko so psi mladi, se starajo hitreje od ljudi. Enoletni pes je tako bolj podoben 30-letnemu moškemu, 4-letnik pa 52-letni osebi. Ko dopolnijo sedem let, se staranje psov precej upočasni. Idaker je do sedaj svojo teorijo staranja na osnovi epigenetike potrdil na 100 primerih psov pasme labradorec. V kratkem pa jo namerava preizkusiti še na mnogih drugih pasmah.

PREBERITE ŠE: Labradorci čokoladne barve s krajšim življenjem 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine