Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Pomagajmo žabicam

Prostovoljci po Sloveniji v spomladanskem času čez ceste prenesejo okoli 50.000 dvoživk, ki so v nevarnosti, da jih na poti do mrestišč povozi avto, ocenjuje predsednik Herpetološkega društva David Stanković. Prostovoljci letno organizirajo od 25 do 30 akcij, največ jih poteka v teh dneh. V Sloveniji je evidentiranih blizu 2000 t.i. črnih točk.
Foto: Žverca
Foto: Žverca
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 16:36
2:30

Ljudje se v zadnjem času vedno bolj zavedajo ogroženosti dvoživk in posledično so tudi vedno bolj pripravljeni pomagati pri reševanju teh vedno bolj odroženih živali, še posebej takrat, ko so najbolj ranljive. To je prav v spomladanskem času, ko se selijo iz prezimovališč (gozdovi) v mrestišča (mlake), saj je večina dvoživk v času razmnoževanja vezana na vodo. V tem času se dvoživke premikajo počasi, saj nosijo zarod, poleg tega pa samice na hrbtu že prenašajo samce. V krajih, kjer njihovo selitveno pot prečka prometna cesta, večina populacije konča pod kolesi avtomobilov.

Veliko ljudi pogled na tisoče trupelc na cesti zelo prizadene in želijo dvoživkam pomagati, vendar velikokrat ne vedo kako pomagati in ali je pomoč sploh smiselna. Pomoč je več kot smiselna, saj lahko že nekaj prostovoljcev na točki, kjer dvoživke prečkajo cesto, reši tudi več sto ali več 1000 živali v le nekaj dneh. Da sploh ne omenjamo, da je spomladansko večerno sprehajanje, ki ga družimo s pobiranjem dvoživk, izjemno dobra rekreacija in prijetna sprostitev ter poučna zabava za naše malčke. 

Kdaj in kje lahko dvoživkam pomagate čez cesto tudi sami, si preberite na spletni strani društva Žverca, ki zadnjih osem let organizira prostovoljske akcije za pomoč žabicam.

In kako potekajo akcije Pomagajmo žabicam? Reševanje je sila preprosto, pojasnjujejo v društvu: dvoživke vsak večer med 18. in 21. nosijo z ene strani ceste na drugo. Prostovoljci naj s seboj prinesejo dovolj globoko vedro, odsevni jopič in svetilko, v primeru dežja pa tudi škornje in dežni plašč.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine