Slovenija sodi med najbolj ogrožena območja v Evropi zaradi okuženosti klopov z virusom klopnega meningoencefalitisa. Na Infekcijski kliniki so letos zdravili že 100 otrok z lymsko boreliozo in šest s klopnim meningoencefalitisom. Trije odrasli pa imajo trenutno tako hudo obliko klopnega meningoencefalitisa, da se zdravijo v intenzivni enoti.
Klopi se zadržujejo predvsem v gozdni podrasti, v grmovju vlažnih mešanih gozdov, v travi in celo na vrtu, opozarjajo na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (v nadaljevanju: NIJZ). Do 600 metrov nadmorske višine je klopov veliko, v višjih legah pa manj. Največ okuženih klopov je v kranjski in murskosoboški regiji – a to ne pomeni, da ste drugje bolj varni, saj se primeri lymske borelioze pojavljajo povsod po Sloveniji.
PREBERITE ŠE: ZAŠČITA PRED KLOPI IN KOMARJI: PALETA PREVENTIVNIH PRIJEMOV
Ko pride klop na človeka, poišče primerno nežno mesto, kjer se na kožo pritrdi tako, da porine svoj »rilec« globoko vanjo. Vbod ne povzroči bolečine, saj ima slina klopa anestetični učinek. Vbodi so zato pogosto neopaženi, predvsem pri otrocih, še opozarjajo na NIJZ. Če je klop okužen, bolezen na človeka prenese med sesanjem krvi.
Lymsko boreliozo zdravijo z antibiotiki, za klopni meningoencefalitis (KME) pa je na voljo cepljenje. Cepljenje proti KME se priporoča vsem osebam od enega leta starosti naprej. Starejši od 49 let in mlajši od treh let se lahko cepijo pri izbranem zdravniku v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. Samoplačniško cepljenje pa poteka na območnih enotah NIJZ in tudi pri izbranem zdravniku. Cepljenje je na voljo skozi vse leto.
Na sprehodih in izletih v naravo se pred klopi zaščitimo z oblačili, pri katerih je pokrite čim več kože. Oblecimo dolge hlače, dolge rokave, škornje in ruto. Oblačila naj bodo svetle barve, da klopa lažje in hitreje opazimo. Namažimo se z repelentom. Po vrnitvi iz narave preglejmo telo, se oprhamo in si umijmo lase. Oblačila skrtačimo oziroma operemo.
PREBERITE ŠE: 5 NASVETOV, KAKO Z VRTA PREGNATI KLOPE
Klopa odstranimo s koničasto pinceto čim bližje koži. Izvlečemo ga z enakomernim gibom. Če deli klopa ostanejo v koži, tudi te čim prej odstranimo, svetujejo na NIJZ. Pri tem ne uporabljamo olja, krem, petroleja ali drugih mazil. Več nasvetov najdete v zgornjem videu.
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Smo najbolj ogroženi na svetu