Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Pozor, mačja kuga na pohodu

V Ljubljani in okolici beležijo porast primerov te zelo nalezljive bolezni mačk, ki najpogosteje prizadene mlade in necepljene mačke.
Foto: Celiafoto/Shutterstock
Foto: Celiafoto/Shutterstock
2. 10. 2023 | 14:47
22. 10. 2024 | 20:20
2:48

Zavetišče Ljubljana je te dni objavilo nujno obvestilo, da v zadnjem času beležijo povečan sprejem mačk, ki so okužene z virusom mačje kuge.

Simptomi

Gre za nalezljivo virusno bolezen, ki lahko prizadene vse mačke (ne le prostoživečih) in ima visoko smrtnost - med necepljenimi mladički predstavlja glavni vzrok smrti.

Zanjo je značilno, da izbruhne nenadoma, okužena žival pa je praviloma videti depresivna, ima povišano telesno temperaturo, bolezen pa praviloma spremljajo tudi bruhanje, driska in močna dehidracija.

O bolezni

Mačji parvovirus (FPV) v telo vstopi preko prebavil ali nosne votline, mačke pa se z njim okužijo z direktnim kontaktom z okuženo živaljo ali njihovimi izločki, pojasnjujejo v Šolski veterinarski ambulanti Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana. Mačke, ki so mačjo kugo prebolele, lahko virus izločajo z urinom in blatom kar do 6 tednov po okrevanju.

Bolezen pa se lahko prenaša tudi z okuženimi predmeti in opremo, saj je virus izjemno odporen in v okolju preživi več mesecev.

Simptomi mačje kuge:

• bruhanje
• driska
• slab apetit
• izguba telesne teže
• letargija (splošna oslabelost, apatičnost)

Kako ukrepati

Kot opozarjajo v Zavetišču Ljubljana, sta prav hitra diagnoza in zdravljenje ključnega pomena za preprečevanje širjenja bolezni, zato bodite pozorni na simptome in ustrezno ukrepajte.

Če katerega od simptomov opazite pri svoji mački, čim prej poiščite veterinarsko pomoč. V primeru suma na obolelost pri prostoživeči mački pa nemudoma obvestite pristojno zavetišče. Previdni bodite tudi pri stikih s prostoživečimi mačkami in njihovim okoljem, še opozarjajo v zavetišču.

Kot pojasnjujejo v Šolski veterinarski ambulanti, prisotnost virusa v blatu lahko dokažejo s pomočjo hitrih testov, obolele živali pa zdravijo le simptomatsko (tekočinska terapija, zdravila proti bruhanju, antibiotiki …), saj specifične terapije za mačjo kugo ni.

Preventiva

Okužbo lahko uspešno preprečimo s pravočasnim cepljenjem proti kužnim boleznim. Cepljenje pa je zelo priporočljivo za vse mačke, tudi za tiste, ki živijo izključno v stanovanju. Virus namreč brez težav zanesemo v notranje prostore s čevlji, okuženimi oblačili oz. predmeti, še opozarjajo v veterinarski ambulanti.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine