Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Psi imajo raje, če se z njimi pogovarjamo kot z dojenčki

V vseh kulturah in jezikih po svetu poznajo poseben način, na katerega se starši in ljudje pogovarjajo z dojenčki. Poseben način govorice, ki vključuje visoke glasove in poudarjanje določenih črk, naj bi otrokom pomagal, da se hitreje naučijo govoriti in se hkrati bolj povežejo s svojimi starši. Zakaj takšen način govora uporabljajo mnogi lastniki psov, ni znano, saj se ti ne bodo nikoli naučili govoriti. Z omenjenim vprašanjem so se ukvarjali avtorji raziskave, objavljene v znanstveni reviji Animal Cognition.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
23. 6. 2018 | 18:22
22. 10. 2024 | 03:16
3:19

V okviru raziskave so znanstveniki prosili dve osebi, da posnameta svoj govor. Nato so v sobo, v kateri sta sedela človeka in držala vsak svoj posnetek govora v roki, pripeljali 37 psov in jim predvajali posnetka. Eden je pse nagovarjal v normalnem tonu, s katerim se pogovarjajo ljudje iste starosti, drugi pa je pse nagovarjal na podoben način, kot ljudje nagovarjajo dojenčke. »Psi so izredno občutljivi in pozorni na spremembe v človeškem glasu,« je pojasnil soavtor raziskave Alex Benjamin. Raziskovalci so nato merili, koliko časa bodo psi gledali proti človeku, ki se z njimi pogovarja v normalnem tonu, in koliko tistega, ki z njimi govori kot z dojenčki. Prav tako so merili, koliko časa se bodo zadržali pri eni in drugi osebi.

»Psi so dalj časa opazovali človeka, ki je z njimi govoril kot z dojenčkom,« je pojasnil Benjamin. »Prav tako so se v njegovi bližini zadržali dalj časa,« je še dodal. Raziskava je pokazala, da imajo psi očitno raje, če se ljudje z njimi pogovarjajo na enak način kot z dojenčki, poroča National Geographic.

Zakaj se ljudem pri ogovarjanju psov spremeni glas in način govora? Saj se ne, nadaljujejo znanstveniki. Način, kako govorimo z dojenčki ali psi, se razlikuje. Pri dojenčkih pogosto poudarjeno izgovarjamo samoglasnike, ko ogovarjamo pse pa tega ne počnemo. Lastniki papig pa naj bi s svojimi hišnimi ljubljenčki govorili na enak način kot z dojenčki (ker jih učijo govoriti).

Da bi preverili, ali so psi bolj kot na intonacijo občutljivi na določene besede (kot je sprehod), so naredili dva posnetka. »Prejšnji večer sem šel v kino,« je bil posnet z intonacijo, ki jo uporabljamo, ko govorimo psu, »kako si priden fant, hočeš na sprehod« pa z zdolgočasenim glasom brez navdušenja. Psi ob tem niso pokazali posebnega navdušenja za noben stavek, kar pomeni, da je pomembna kombinacija obojega: znane besede in intonacije. »To namiguje, da psi najprej razločijo intonacijo in nato poskušajo razumeti, ali je znana beseda, ki smo jo izgovorili, namenjena njim,« je še dodal Benjamin.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine