Šepetalka mačkam: Kaj storiti, ko je vaša mačka napadalna?

Šepetalka mačkam, Mieshelle Nagelschneider, agresivnemu vedenju mačk v svojih priročnikih posveča največ prostora. Po njenem mnenju lastniki pogosto ne razumejo svojih mačk, si ne znajo pojasniti njihovega agresivnega vedenja in jih posledično zaradi tega ne marajo ali pa še huje – kaznujejo. Najpogostejše oblike agresivnega vedenja mačk so: agresija pri igri, božanju, posredna agresija in napadalnost med mačkami.


Agresivno vedenje med igro

Najpogostejše oblike agresivnega vedenja mačk je možno opaziti pri igri. Zaradi močnih preživetvenih nagonov se mačja igra hitro spremeni v boleč napad. Če v istem gospodinjstvu živi več mačk, potem bo (občasno boleča) igra ostala med njimi, če je v gospodinjstvu samo ena mačka, pa ste njeni soigralci vi.



Po 16. tednu starosti igra postane bolj agresivna, zato pazite, da mucke ne boste kaznovali. S tem boste lahko le podžgali njene napade ali pa v njej vzbudili strah. Najboljši način je, da mucko z igro čim bolj utrudite. Uporabite mačkam primerne igrače in jim ustvarite igrivo okolje, svetuje Mieshelle Nagelschneider. Muckom bodo zanimive igrače, ki se same premikajo, ki so privezane na palico, in tudi takšne, ki zgolj samo ležijo na tleh. Omogočite jim kotičke za plezanje in skrivanje, igrače pa občasno premaknite, da ne bodo izgubile zanimanja zanje.


Pri igri z mucko nikoli neposredno ne uporabljajte svojih rok. Pazite, da bo med igro interakcija z vašimi rokami minimalna. Božanje med igro je priporočljivo le, če ne boste s tem spodbudili »primi in ugrizni« odziva.

Ko boste razmišljali o posvojitvi, razmislite o tem, da bi domov pripeljali dve mački. S tem boste zmanjšali raven stresa, muckam pa omogočili druženje, socializiranje in igranje s prijateljem.

Agresivno vedenje med božanjem

Če boste mačko dolgo božali po delu telesa, kjer ji dotikanje ne odgovarja, vas bo opraskala in ugriznila. Takoj, ko pokaže, da ji božanje ne odgovarja, prenehajte. Sčasoma boste mačko navadili na daljša obdobja božanja. Če boste čakali na trenutek, da piha na vas ali vas ugrizne, boste njeno potrpljenje zmanjšali in ne povečali.

Če imate pri božanju težave, se z mačko lahko ukvarjate tudi prek igre.

Foto: Shutterstock

Posredna agresija

Mačka, ki napada brez razloga, se je nečesa ustrašila in ker agresivnega vedenja ne more izvesti na tisti stvari/živali/osebi, ki je za njena občutja kriva, bo napad preusmerila na prvo najbližjo žrtev. Veliko lastnikov mačk te vrste agresivnega vedenja ne razume, saj se pojavi povsem nenapovedano. Skoraj polovica napadov mačk na ljudi je posledica nečesa, kar so doživele drugje.

Izogibajte se sprožilcem strahu, kot so pogled na sosedove mačke, druge živali na domačem vrtu, glasne zvoke, nenavadne vonjave, stresne obiske pri veterinarju ali nerazumevanje sostanovalk (mačk). Če vidite, da mačka kaže znake strahu, ji poskušajte preusmeriti pozornost. Začnite se igrati z njo. Med igro poskusite odstraniti vzrok strahu, mačke pa se ne dotikajte. Če se mačka že vede agresivno, je najbolje, da jo pustite samo, dokler se ne pomiri.

PREBERITE ŠE: Zakaj mačke ne marajo božanja po trebuhu?

Agresivno vedenje med mačkami

Ker so mačke zelo zaščitniške do svojega teritorija, se pogosto – sploh v gospodinjstvu z več mačkami – tepejo in borijo zanj. Pazite, da ne ustvarite okolja, v katerem bodo mačke imele občutek, da so viri omejeni (na primer, če imate pet skled z vodo, jih ne postavite vse na eno mesto, temveč jih razporedite po stanovanju). Poskrbite, da bodo imele dovolj hrane in prostore, kjer bodo lahko počivale. Tako kot imamo ljudje imena in priimke, imajo mačke vonj, po katerem vejo, kdo in kaj jim pripada. Če imate doma več mačk, jih poskusite večkrat na teden počesati z isto krtačo. Na takšen način boste njihove vonjave prenesli z ene na drugo mačko.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE