
Tako kot ljudje, tudi psi doživljajo faze globokega spanca, vključno z REM fazo, med katero, tako kot mi, pogosto sanjajo. Med spanjem se njihovo telo in um obnavljata, zato je spanje ključnega pomena za njihovo splošno dobro počutje. Psi seveda dnevno potrebujejo precej več spanca kot njihovi lastniki.
Psi namreč spijo tudi do 14 ali celo 18 ur na dan. Med spanjem se njihovo telo regenerira, mišice sproščajo, krepi imunski sistem, možgani pa obdelujejo informacije, ki so jih prejeli čez dan. Sanje so ključni del slednjega procesa in če psa pogosto zbujamo med sanjanjem, mu onemogočamo vstop v globlje faze spanca, kar lahko dolgoročno vodi v stres, utrujenost in celo zdravstvene težave.
REM spanec vpliva tudi na njihovo vedenje in čustveno stabilnost. Ko pes sanja, pogosto premika tace, renči, cvili ali celo laja. Vse to so naravni znaki, da pes predeluje svoje dnevne izkušnje. Včasih je videti, kot da ima nočno moro, lastniki pa dobimo občutek, da mu moramo pomagati. Nasprotno, v večini primerov je bolje, da psa pustimo pri miru. Če ga nenadoma zbudimo, se namreč lahko prestraši, zmede ali celo instinktivno reagira z ugrizom ali renčanjem, ker ne razume, kje se nahaja in kaj se dogaja.
Da kužka v miru pustimo sanjati, je tako ključnega pomena tako za njegovo zdravje kot našo varnost. Pasja zmedenost, ko ga na hitro prebudimo iz sna, medtem ko je denimo v sanjah ravno tekal po naravi in lovil divjo žival, je lahko za nas nevarna. V trenutku zmedenosti in stresa nas pes namreč lahko napade ali celo ugrizne, kar pa nikakor ni povezano s tem, kako dobro je sicer socializiran in vzgojen.
Da spečih kužkov ne zbujamo, moramo naučiti tudi otroke, ki se k spečemu psu rabi stisnejo, saj ne vedo, da je situacija lahko nevarna. Tako bomo pred nevarnostjo obvarovali tako psa kot sebe in svoje bližnje. Če pa se nam kdaj mudi in moramo psa vseeno prebuditi iz sna, priporočamo, da ga z varne razdalje nežno pokličete po imenu, da pride k vam.