9. 6. 2022 | Besedilo: P. M.
simptomi depresije, pasja depresija, depresija, psi, depresiven pes
Tudi psi so lahko depresivni
9. 6. 2022 | Besedilo: P. M.
simptomi depresije, pasja depresija, depresija, psi, depresiven pes
Ne le ljudje, tudi naši pasji štirinožci lahko trpijo za depresijo. Njihovo slabo psihično počutje, ki nekaj časa vztraja, lahko močno zmanjša kakovost njihovega življenja. Toda brez skrbi, svojemu psu lahko pomagate.
Pasja brezvoljnost, ki kaže na depresivno stanje, se lahko pojavi zaradi različnih vzrokov. Morda se vaš kuža ne zna dobro soočiti s spremembami, kot so spoznavanje dojenčka, novega družinskega člana. Prav tako lahko na vedenje vpliva situacija, ko v dom pripeljete novega partnerja ali pa drugo hišno žival, medtem ko se nekateri ne počutijo najboljše, kadar se preselijo, pa čeprav skupaj z lastnikom. Še večjo travmo lahko naši kosmatinci doživijo ob smrti človeka, ki so ga bili vajeni, in tudi pasjega prijatelja, s katerim je bila igra vedno nadvse zanimiva in zabavna. Ker psi veljajo za zelo empatične živali, zato ob slabi volji in žalosti lastnika, tudi sami razvijajo vedenje, ki nakazuje na depresijo.
PREBERITE ŠE: 10 STVARI, KI VAŠEGA PSA SPRAVLJAJO V STRES
Simptomi depresije
Simptomi so podobni človeškim, kar pomeni, da postane kuža nedružaben, bolj umirjen, apatičen … Običajno psov v takšnem stanju ne zanimajo aktivnosti, ki jih sicer obožujejo, več spijo, pogosto se ližejo (še posebej po tačkah), nemalokrat nimajo apetita in pojedo precej manj, kot smo vajeni (ali pa se hrane sploh ne dotaknejo), včasih se lahko pojavi agresivno vedenje, izguba zanimanja za učenje, videti so zdolgočaseni. Nekateri razvijejo ravno nasprotno vedenje - postanejo bolj hiperaktivni ali pa lajajo precej več kot jim je bilo v navadi.
!!galerija!!
Kaj storiti?
Psa nekaj časa opazujte, saj boste le tako lahko precenili, za kako hudo psihično težavo gre. Ker nam psi ne morejo povedati, kaj jih muči, moramo biti sami dovolj pozorni na vse znake, ki bi lahko nakazovali na njihovo slabo počutje oziroma depresijo.
Če gre za slabo psihično stanje, potem lahko k izboljšanju pripomore že sam skrbnik živali, ki mu posveti več svojega časa in pozornosti. Včasih je že malenkost dovolj, da se pes začne počutiti bolje in spet začne veselo mahati z repkom. Pomembno je, da ga skušate zaposliti, saj bo z gibanjem zaposlil svoje misli, hkrati pa se mu bosta zaradi aktivnosti sprostila serotonin in dopamin, hormona sreče, s čimer bo kosmatinec pregnal slabo voljo. Prav tako mu boste v pomoč, če ga boste peljali v pasjo družbo, saj včasih kuža potrebuje samo dobrega prijatelja in počutje se v trenutku izboljša. Na pot dobrega počutja ga lahko postopoma vodite tudi tako, da se držite dnevne rutine. Držite se ur, ko se običajno zbudite in se odpravite z njim na sprehod, tudi hranjenja in negovanje naj poteka po ustaljenem urniku, tako da bo kuža ves čas vedel, kaj lahko pričakuje in kdaj se bo kaj dogajalo. Če menite, da s svojim trudom niste uspeli razveseliti svoje živali in je zadeva resna, potem ne odlašajte in se posvetujte z veterinarjem. Prepričal se bo, ali se vedenjske spremembe morda niso pojavile zaradi fizične bolezni, bolečine ali česa podobnega ter vam svetoval, kako mu pomagati.