O stalni nočni razsvetljenosti urbanih naselij je bilo – in gotovo še bo – veliko povedanega. Nova evropska študija o nekaterih posledicah tovrstnega svetlobnega onesnaževanja pa je postregla z ugotovitvijo, ki utegne vznemiriti ljubitelje ptic pevk: evropski kosi v mestih, ki so razsvetljena tudi ponoči, razvijejo reprodukcijski sistem skoraj mesec dni pred vrstniki, živečimi na podeželju. In to najverjetneje ne brez posledic.
»Nesporno smo ugotovili, da ptice v urbanih naseljih zjutraj zapojejo bolj zgodaj, pa tudi pariti se začno prej kakor njihovi ruralni vrstniki,« je povedal vodja raziskave Davide Dominioni z nemškega inštituta Maxa Plancka za ornitologijo. »Obstajajo trdni dokazi, da se pri mestnih kosih reproduktivni razvoj začne več kot tri tedne prej kakor pri pticah na podeželju.«
Skupina znanstvenikov z omenjenega ornitološkega inštituta in bližnje javne univerze v Konstanzi v deželi Baden-Württemberg se je družno lotila naslednje študije: pri osmih samcih v naravi živeče običajne vrste kosa Turdus merula so natančno izmerili raven osvetljenosti, ki so je bili deležni v urbanih naseljih v okolici Münchna.
Vsakega izmed teh osmih samčkov so opremili s tri grame težko, posebej v ta namen programirano napravico, ki zaznava in hrani podatke o nočni osvetljenosti okolja v daljšem obdobju. Po besedah dr. Dominionija so vse kose opremili s tem miniaturnim zapisovalnikom, jih izpustili, po štirinajstih dneh pa jih spet ujeli. »Uporabili smo samo izmerjene vrednosti umetne osvetljenostimestnega okolja ponoči; izključili smo vse vrednosti ob naravnem svetlikanju ob zori.«
Kako so izvedli študijo in podrobnosti o izsledkih, si lahko preberete v današnji tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.