Kot plenilske živali so mačke nagnjene k lovu in preganjanju. Za te dejavnosti porabijo veliko energije. Da bi nadomestile ta plenilski način življenja, mora tipična mačka spati v povprečju več kot 15 ur na dan. Mačke so torej razvile sposobnost dolgih obdobij spanja, ki se je prenašala skozi generacije.
PREBERITE ŠE: 5 RAZLOGOV, ZAKAJ SI DELITI POSTELJO Z MAČKO
Kosmatinke so najbolj aktivne ob zori in mraku, tako da večino dneva namenijo shranjevanju energije in "mačjemu dremanju". Med spanjem se njihov organizem okrepi in odpočije po telesnem naporu, zato je obnovitveni spanec zanje pomemben.
Med spanjem mačke tudi uravnavajo telesno temperaturo, ki je višja kot pri ljudeh, zato se lahko hitro pregrejejo. Spanje jim pomaga varčevati z energijo in ohranjati telesno temperaturo, še posebej med vročimi dnevi.
Pomembno je poudariti, da se pojavljajo razlike med posameznimi mačkami glede vzorca spanja. Na to, koliko določena mačka spi, vpliva več dejavnikov, kot so starost (mlade mačke spijo manj), zdravje (bolne spijo več) in značaj (živahne in energične si bodo za počitek vzele manj časa). Tri četrtine mačjega spanca predstavlja le dremanje, kar pomeni, da mačka sicer počiva, a je še vedno pozorna na okolico.
Če morda opazite nenadno spremembo pri spanju vaše mačke, če spi več ali manj kot sicer, se posvetujete z veterinarjem, da se prepriča ali ne gre morda za kakšne zdravstvene težave.