Mladički, ki so bili ločeni od svoje pasje mame ter bratcev in sestric, namreč niso navajeni biti sami. Morajo se počutiti varne. Spalnica je morda najboljše mesto, kamor lahko postavite boks za mladička, ko pride prvič v nov dom. Ne le, da bo vaša prisotnost nanj delovala tolažilno, tako boste tudi lažje slišali, če bo moral ponoči opraviti veliko ali malo potrebo.
Zelo mladi kužki, stari približno šest tednov, morajo na stranišče približno vsake pol ure, dvanajst tednov star mladiček bi moral počakati približno tri ure, vendar to ni vedno pravilo. Da ga čim prej navadite čistoče, ga odnesite ven vsako uro ali dve in ga vedno nagradite, ko opravi svoje. Če spi, ga ni treba motiti.
PREBERITE ŠE: KO PUSTITE PSA SAMEGA DOMA …
Mladički, stari približno šest tednov, morajo na stranišče približno vsake pol ure, dvanajst tednov star mladiček bi moral počakati približno tri ure.
Če ne želite, da pes spi v spalnici, lahko boks postopoma premaknete na drugo mesto. To naredite čez dan ter na tem prostoru nato nadaljujte s treningi, kot je na primer, da mu v zaboj položite priboljške ali pa mu mečite vanj igračo. S tem boste dosegli, da bo boks povezal s pozitivnimi izkušnjami. Ampak to se ne bo zgodilo v dnevu ali dveh, zato bodo prve noči najverjetneje precej naporne za vas in tudi za ostale družinske člane.
Boks naj bo ravno prav velik, vanj namestite mehke blazine, da bo novemu prikupnemu pasjemu štirinožcu prijetno in toplo. Kužku tudi omogočite, da gre vanj počivat, ko je utrujen od igre. Ko veselo in brezskrbno zadrema, boks zaprite in ga pustite spati, nato pa ga, takoj ko se zbudi, izpustite, in sicer še preden začne jokati. Tudi nahranite ga v boksu, da bo resnično užival, kadar bo v njem.
Ko mladiček začne ponoči jokati, ga odnesite naravnost ven, saj je velika verjetnost, da bo moral lulati. Nočni pohod načrtujte vnaprej, tako da si pripravite čevlje, oblačila in nekaj priboljškov za nagrajevanje takoj po tem, ko bo kuža naredil svoje. Nato naj gre mladiček nazaj v boks, vi pa poskrbite, da se bo počutil sproščeno in udobno, varno in brez neprijetnih občutkov.
Če vaš mladiček ponoči joka v boksu, mu boste želeli pomagati in mu omogočiti, da se bo počutil bolje. Čeprav včasih mnoge skrbi, da bi lahko s tem spodbujali takšno vedenje in ga naučili jokati, mu v prvih dneh lahko posvetite več pozornosti, si zanj vzamete več časa in ga umirite. A v prihodnjih dneh sledite postopnemu načrtu in ga počasi navajajte na časovno daljša obdobja, ki jih bo kuža preživel v boksu.
Kadar se zgodi, da mladiček, ki je šel skozi ustrezno vzgojo prilagajanja na boks in ki je le-tega že vzljubil in nima težav, ko ga vanj zaprete, spet začne kljub vsemu jokati, se morate vprašati o razlogu. Premislite, ali je imel v tem času kakšno slabo izkušnjo, je čez dan doživel kakšen neprijeten dogodek, ga morda kaj boli, skratka, opazujte ga, da pridete do odgovora.
PREBERITE ŠE: 4 NAJPOGOSTEJŠA VPRAŠANJA O PASJIH MLADIČKIH
Mnogi pričakujejo, da bo njihov mladiček ostal v boksu brez treninga in vaj, kar se lahko izjalovi, saj se mladički, sploh prve dni, počutijo pod stresom, prestrašeni in negotovi. Lahko se tudi zgodi, da razvijejo ločitveno tesnobo, kar pomeni, da ne prenesejo bivanja v boksu in včasih se tako zelo trudijo priti ven, da si poškodujejo zobe ali tačke. Na srečo je to redko, a če si vzamete čas in psa postopoma navajate na bivanje v boksu z uporabo pozitivne motivacije, se vam bo to kasneje obrestovalo.