Potrošnikom, ki so omenjeno mleko kupili v enem od zgoraj omenjenih mlekomatov, svetujejo, da ga ne uporabljajo za prehrano.
Prekuhavanje mleka ne uniči aflatoksina, zato predlagajo, da potrošniki mleko zavržejo.
Kaj je aflatoksin?
Plesen Aspergilus flavus, pa tudi nekatere sorodne plesni v ustreznih pogojih (zadostna vlažnost in primerna temperatura) fermentirajo na ustrezni podlagi (koruzno zrnje ali zemeljski orešek, sončnično seme) dva strupa, od katerih je eden dobil ime aflatoksin B (od angleške besede blue, pri ultravijolični svetlobi sveti plavo) in drugi aflatoksin G (od angleške besede green, pri ultravijolični svetlobi sveti zeleno).
Z mlekom živali, ki uživajo koruzni šrot, okužen s to plesnijo ali nekaterimi njenimi sorodnicami, se izloča poseben metabolit teh dveh toksinov, ki je dobil ime aflatoksin M (od angleške besede milk, mleko), pojasnjuje prof. dr. Valentin Skubic.
Vsi ti toksini so nevarni jetrni strupi, ki pri zadostni količini strupa močno poškodujejo jetra. Zastrupitev se kaže z močno zlatenico; smrt lahko nastopi že v krajšem času. Pri kroničnih zastrupitvah (majhne količine strupa skozi daljši čas) pa lahko povzročijo jetrno cirozo ali celo raka na jetrih.
Zato je treba biti tako pozoren na morebitno prisotnost teh strupov v krmi za živali, zlasti tistih, ki dajejo konzumno mleko ali mleko za predelavo, ker je že prisotnost teh strupov v hrani v sledovih (zelo majhnih količinah) zelo nevarna za človekovo zdravje. Krmila za krave mlekarice morajo biti pod stalno veterinarsko sanitarno kontrolo. Ti strupi se pojavljajo v ne zadosti osušeni koruzi ali zemeljskem orešku in če so skladiščne temperature višje od 15 stopinj Celzija.