"V obdobju dveh let od nastanka platforme je ta ponudila več kot sto dogodkov, od konceptualnih razstav do pionirske založniške platforme Archifutures, ter zagnala pobude v lokalnih skupnostih po Evropi in onkraj njenih meja, z več kot 200 še neuveljavljenimi arhitekti, urbanisti, kustosi, kritiki in drugimi, večinoma mladimi strokovnjaki. To je naslednja generacija arhitektov, za katere je arhitektura polje intelektualnega raziskovanja, ki lahko spodbudi družbene spremembe in rešuje resnične probleme na kraju samem," pravi Matevž Čelik, vodja platforme. Festival Future Architecture po njegovih besedah tako ponuja enkraten vpogled v raznovrstnost dejavnosti prihajajoče generacije arhitektov, ki so odločeni podreti obstoječe ovire – ne le fizičnih, temveč tudi namišljene strokovne in ideološke zidove.
Poleg predstavitve dogodkov v okviru platforme Future Architecture, ki jih bodo pripravili kustosi iz 18 ustanov članic, bo na festivalu tudi strokovna razprava Internetno udejstvovanje in metode subverzije s Charlesom Broskoskim in Jamesom Taylor-Fosterjem o raziskovanju zbirke projektov in platform iz resničnega sveta, govor Zgodbe, ki jih lahko pove samo arhitektura futurologa Ludwiga Engla, pa tudi o tem, kako prepoznati zgodbe v arhitekturnih projektih in jih nato pripovedovati, kar bo razložil predstavnik Bureau N, predstavitev slovenskega paviljona za 16. mednarodno razstavo arhitekture La Biennale di Venezia 2018 ter predstavitev kataloga Daleč, tako blizu, ki spremlja 25. bienale oblikovanja (BIO 25) s kustosinjama Majo Vardjan in Angelo Rui.
"Platformo Future Architecture že od leta 2015 podpira program Ustvarjalna Evropa (podprogram Kultura). Prva vseevropska arhitekturna platforma z 18 člani je ena od 13 platform, ki so se letos uspešno prijavile na razpis programa Evropske platforme 2017. Future Architecture se bo tako nadaljevala naslednja štiri leta, in sicer z enako podporo, saj bo za svoje delovanje prejela sredstva v višini 2.000.000 evrov," so sporočili iz MAO, ki je koordinator platforme, v kateri sodeluje še 16 članov iz 15 držav. "Platforma povezuje talente različnih strok iz še neuveljavljene generacije ter jim omogoča, da predstavijo svoje ideje za prihodnost mest in arhitekture. V dveh letih svojega delovanja je predstavila 628 idej 1016 obetavnih ustvarjalcev ter ponudila več kot 100 dogodkov, z več kot 200 še neuveljavljenimi arhitekti, urbanisti, kustosi, kritiki in drugimi, večinoma mladimi strokovnjaki iz vse Evrope in sveta," še pojasnjujejo v MAO.