Strokovna komisija je projekt Ane Kosi in Ognena Arsova soglasno izbrala med 14 predlogi, ki so prispeli na odprti poziv Muzeja za arhitekturo in oblikovanje (MAO). »Izbrani projekt najbolj jasno in celovito odgovarja na kriterije razpisa ter hkrati ponuja relevantno in aktualno vsebino, ki domiselno obravnava izhodiščno temo tokratnega arhitekturnega bienala v Benetkah,« so zapisali v MAO ob izboru.
Projekt je bil izbran na podlagi odprtega poziva, ki ga je MAO objavil 8. avgusta 2024. Na poziv je prispelo 14 predlogov, ki jih je ocenjevala strokovna komisija v sestavi: krajinski arhitekt in glavni urednik platforme Landezine Zaš Brezar, arhitektka in arhitekturna kritičarka Eva Gusel, arhitekt in umetnik Luka Murovec, arhitekt in predsednik upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika Boštjan Vuga ter direktorica MAO in komisarka slovenskega paviljona Maja Vardjan. Člani strokovne komisije so na podlagi kriterijev poziva v dvostopenjskem postopku soglasno izbrali omenjeni projekt.
Slovenski paviljon bo izpostavil mojstrske tehnike in veščine gradnje kot ključni in nenadomestljivi del arhitekturne produkcije. »Avtorja paviljona osvetljujeta znanje mojstrov kot ključno inteligenco v procesu gradnje. Njun namen je pokazati na pomembno razmerje med arhitekturnim snovanjem in mojstrstvom na gradbišču. V slovenskem paviljonu bo razstavljena skupina totemov, ki bodo skonstruirani in izvedeni kot fizični manifest mojstrskega znanja in veščin. Totemi bodo končni produkt eksperimentalnega procesa, ki bo raziskoval razmerje arhitekt - mojster – arhitektura,« so še sporočili iz MAO.
Tema letošnjega bienala, ki ga kurira italijanski arhitekt in inženir Carlo Ratti, se osredotoča na projekte, ki se lotevajo aktualnih problematik današnjega časa. »Izpostavlja različne definicije in oblike inteligence, ki niso omejene le na danes prevladujoči pojem umetne inteligence, saj poziva k njeni globlji, širši in bolj vključujoči opredelitvi.« Letošnja 19. mednarodna beneška razstava arhitekture bo posvečena grajenemu okolju in številnim disciplinam, ki ga oblikujejo. Predstavila bo zbirko oblikovalskih predlogov za prihodnost in še številne druge poskuse, pri čemer bo raziskovala opredelitev »inteligence« kot sposobnosti prilagajanja okolju z omejenimi viri, znanjem ali močjo.
»Tema slovenskega paviljona izhaja iz naše neposredne izkušnje s terena. Smo arhitekturno-projektantski biro KIP (Kosi in partnerji) in smo ob gradnji naših projektov dnevno prisotni na gradbiščih. Pri našem delu se izkazuje, da sta kakovost in razvoj arhitekture odvisna od tamkajšnje prisotnosti izkušenih mojstrov,« sta povedala Ana Kosi in Ognen Arsov in še dodala, da v času, ko se gradbiščnim mojstrom jemljeta veljava in mesto v arhitekturi, s slovenskim paviljonom pozivamo k nasprotni poziciji. »Menimo, da je treba delo mojstrov izpostaviti kot ključno inteligenco v procesu gradnje.«
Ana Kosi je leta 2011 diplomirala na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani. Je soustanoviteljica arhitekturnega biroja Svet vmes. Med letoma 2017 in 2022 je delala kot asistentka v arhitekturnoteoretskem seminarju Petre Čeferin (Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani).
Ognen Arsov je diplomiral na Fakulteti za arhitekturo v Skopju, od leta 2004 pa živi v Ljubljani. Po podiplomskem študiju na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje si je delovne izkušnje nabiral v več slovenskih arhitekturnih birojih. V svoji večletni praksi je sodeloval pri več nagrajenih projektih večjega in manjšega merila.
Leta 2017 sta Ana Kosi in Ognen Arsov ustanovila arhitekturni biro KIP (Kosi in partnerji). Izvedeni projekti, katerih soavtorja sta, so prejeli več domačih in tujih nagrad.