
Medtem ko dolga in ozka mestna parcela, ki je nekdaj predstavljala neugleden zadnji dovoz za trgovino v nizu tipičnih angleških opečnatih hiš, za klasične razvijalce nepremičnin ni bila zanimiva, arhitektka in specialistka za trajnostni razvoj Ashley Law prav na takšnih »neperspektivnih lokacijah« gradi cenovno dostopna stanovanja. Njeno podjetje Flawk je platforma za lokalne investitorje, arhitekte, oblikovalce in obrtnike, ki jih zanima sodelovanje v trajnostni gradnji. Kot oblikovalka si je pri hiši Lode zamislila interier, arhitekturo pa je zaupala londonskemu arhitekturnemu biroju Nikjoo, vse pomembne odločitve – od izbire konstrukcije do prostorske razporeditve in materialov – pa so sprejemali skupaj, kar je omogočilo skladnost med strukturo in notranjostjo.
Tlorisna razporeditev prostorov v dvonadstropni hiši z ravno in ozelenjeno streho je organizirana po načelu, da ima vsak prostor vizualno povezavo z zunanjostjo, sobe imajo okna od tal do stropa, na zadnji strani hiše je ozek vrt, rastlinska pregrada pa bo kmalu zagotovila tudi zasebnost mini atrija, ki meji na pločnik. Poleg tega je v drugem nadstropju iz glavne spalnice prehod na teraso pod milim nebom, zaprto s treh strani. Njena posebnost sta dve veliki »okni v tlaku«, skozi kateri se razliva svetloba od zgoraj v eno od spalnic in v kopalnico v prvem nadstropju.
A začnimo spodaj, pri vhodu. Medtem ko imajo okoliške stanovanjske hiše na sprednjem pročelju »polna«, se pravi zaprta vhodna vrata, je zaresni vhod v Lode iz koridorja, hodnika v pritličju, ki ga od pločnika ločijo kovinska »vrtna vrata« s tankimi navpičnimi prečkami.
Večji del pritličja zavzemajo velika kuhinja z jedilnico in dnevnim prostorom v enem. Kuhinja je postavljena enolinijsko ob steno iz neometanih betonskih zidakov. Delovni pult iz svetlo sivega marmorja se skoraj zlije z matirano brušenim nerjavnim jeklom na ličnicah kuhinjskih omaric. Te uglašeno korespondirajo z modrim žametom sedežne garniture. Kuhinjski tlak, velikoformatni hrastov parket, se nadaljuje tudi v predsobo, od koder vodi stopnišče navzgor. Prva stopnica je betonska, druga oblečena v nerjavno jeklo, od tretje naprej so vse obdane s hrastovim lesom. Balustrada pri stopnicah v drugo nadstropje je iz tankih jeklenic, na držalo pa so nanizane lesene kroglice in zaobljene kocke, ki prikličejo v dom razigranost.
V prvem nadstropju sta dve spalnici z vgradnimi omarami in lastnima kopalnicama ter pomožno omaro pred stopniščem, še nadstropje više pa je glavna spalnica z garderobno omaro, kopalnico in dostopom do terase, ki omogoča pobeg od mestnega utripa.
Za oblikovalko je bila pomembna rdeča nit, ki gre skozi vse glavne prostore v hiši, vtis razkrite konstrukcije: surovi betonski bloki, povezani z malto, na eni steni v vsaki sobi, stropna konstrukcija iz lesenih tramov v vhodnem koridorju in spalnici v najvišjem nadstropju in ponekod vidne električne inštalacije in doze za stikala. Nasprotje tej rudimentarnosti so nežni papirnati lestenci, avtorske stenske in namizne lučke v kombinaciji z lesom, rezbarjeni okvirji ogledal in gazaste lanene zavese. Okenski okvirji so beli, medtem ko navznoter poskrbijo za toplino okenske niše, oblečene v les duglazije. Podobnega odtenka so ličnice vgradnih omar, nočne in kopalniške omarice ter vintage leseni omarni ročaji. Ti so povsod enaki, tudi v kuhinji, kjer so priviti na nerjavno jeklo.
Tako kot je bilo za Ashley Law pomembno, da je v projektiranje, gradnjo in obrtniška dela vpregla lokalne izvajalce in jim dala zaslužek, tudi sama hiša korespondira z okolico, tradicionalno podobo mestnih hiš v Stoke Newingtonu. Tudi za ta predel Londona so značilne uniformne viktorijanske stanovanjske hiše s fasado iz umazano rdeče opeke, ponekod puste, spet drugje z več okrasnimi detajli. Monolitna zunanjost hiše Lode je značilen dodatek ulici. Za fasado so uporabili nekoliko temnejšo rdečo fasadno opeko s fugami iz bledo rožnate malte. Kakšen je pravi odtenek, so z mešanjem preizkušali kar na kraju samem – želeli so, da odraža odtenke povojnih stavb, ki jo obkrožajo.
Foto: Lorenzo Zandri in Jasper Fry