
Lastnikoma novega stanovanja v Črnučah je blizu umetnost dobrega življenja, kot jo v svojih domovih prakticirajo Danci, zato sta arhitekte iz biroja Celovito prosila, naj njun dom v novi večstanovanjski stavbi odraža filozofijo hygge, ki poudarja preprostost, prisotnost v trenutku in uživanje v drobnih stvareh. Funkcionalna estetika, ki sta jo zasnovala arhitekta Jure Judež in Maja Pugelj, podpira udobno bivanje in s svojimi značilnostmi pripomore k upočasnitvi sodobnega tempa življenja.
Arhitekta sta se v projekt vključila, ko je bila stanovanjska enota z gradbenega vidika popolnoma dokončana, položene so bile tudi talne obloge in keramika v kopalnici, manjkala je le oprema. Na srečo je bil tloris trisobnega stanovanja dobro in funkcionalno zasnovan, da ni potreboval posegov in prilagajanja, naročnika, ki sta želela projekt notranje opreme z določitvijo barv sten ter izborom dekorja do zadnje pike na i, pa sta jima pri odločitvah popolnoma zaupala in prepustila proste roke, pove Maja Pugelj.
Trisobno stanovanje z balkonom je bilo, kot pravi, že v izhodišču razdeljeno na osrednji bivalni del s kuhinjo, jedilnico in dnevnim prostorom, v drugem delu so spalnica in delovni kabinet, ki se lahko kdaj pozneje preobrazi v otroško sobo, ter kopalnica in utiliti. Prostor za kuhinjske elemente je povsem zadoščal za funkcionalno kuhinjo v linijski obliki, prav tako je dnevnosobni del omogočal umestitev ravno pravšnje sedežne garniture s klubsko mizico in tv-sestavom. Obenem je okoli jedilne mize, ki je umeščena med oba dela, dovolj prostora za nemoteno gibanje.
Po meri je narejena skoraj vsa stanovanjska oprema, tipski kosi so le jedilna miza, stoli, obe sedežni garnituri, klubska mizica, pisalna miza, nočni mizici v spalnici in vrtno pohištvo na balkonu.
»Z izjemo vodila o slogu oblikovanja in energiji, ki naj jo stanovanje izžareva, sva imela s kolegom proste roke tako pri oblikovanju po meri izdelanega pohištva, izbiri konkretnih kosov opreme, luči, dekorja, slik kot tudi pri izbiri konkretnih odtenkov barv sten. Te niso bele, so nežno bež barve, tri pa so obarvane nekoliko močneje, a vseeno nevpadljivo: toplo siva barva v dnevni sobi, kjer je predviden televizor, in v delovni sobi ter odtenek kakava spalnici, za posteljnim vzglavjem,« pove arhitektka.
Po besedah sogovornice sta naročnika pri projektni nalogi, s katero sta opredelila, kaj si želita v svojem domu, izhajala iz širšega koncepta novogradnje, ki je prav tako zasnovana v duhu hygge. »Ta pojem, za katerega v slovenščini nimamo neposrednega sinonima, se najbolj pogosto razlaga kot občutek udobja, domačnosti, topline in zadovoljstva. Gre za življenjski slog ali filozofijo, ki poudarja preprostost, prisotnost v trenutku ter uživanje v drobnih stvareh.« Njegove značilnosti v notranjem opremljanju so udobno in mehko pohištvo, blazine, odeje, naravni materiali, kot so volna, bombaž, lan, les, ter nevtralni barvni toni,« povzema Maja Pugelj. Barve so zemeljske, bež, veliko je svetlo sivih in umazano belih tonov.
Več fotografij v galeriji zgoraj.
Nežnost in toplino ustvarjata tudi topla osvetlitev s svečami, razpršeno svetlobo in možnostjo nastavljanja njene jakosti. »Bistvo je, da funkcionalna estetika pripomore k upočasnitvi sodobnega hitrega tempa življenja ter s tem k boljši psihološki regeneraciji. Hygge je pravzaprav način, kako si polepšati vsakdan, tudi kadar je zunaj temno in hladno. Je kot objem za dušo.«
Ker imajo nova blokovska stanovanja navadno tloris, ki predvideva združen osrednji bivalni prostor, smo arhitektko Majo Pugelj vprašali, kako funkcionalna je v povprečju njihova razporeditev. Pravi, da se razlikujejo od primera do primera. Običajno so tlorisi, ki niso najbolje zasnovani, premajhni bodisi v dnevnosobnem bodisu kuhinjskem delu osrednjega prostora. »To pomeni, da je premalo prostora za primerno veliko sedežno garnituro ali pa je prostorska stiska v kuhinjskem delu, zaradi česar je kuhinja precej majhna in nepraktična. Včasih zasledimo tudi neprimerno malo prostora za jedilno mizo.«