"Vse se začne z vizijo. Odlično vizijo investitorjev, ki sta želela postaviti hiško, ki lebdi na kamnitem podstavku, z upoštevanjem lokalne in kulturne dediščine," pravi notranja oblikovalka Nena Grmovšek in dodaja, da sta lastnika izbrala arhitekta, ki sta razumela njuno idejo. Arhitekturo hiše sta zasnovala arhitekta Rok Klanjšček in Grega Tramte iz podjetja Real inženiring. "Midva z Nikom sva sledila arhitekturi in konceptu notranje opreme vikend hišice, ki ima "vse, kar imajo velike". Kljub majhni kvadraturi, to je 85 kvadratnih metrov, je hiška odprta in prostorna ter ima vse, kar potrebuješ za vikend ali tedenski odklop v prijetni naravi v Kolpski dolini," pojasnjuje notranja oblikovalka.
Zunanjost hiše je izdelana iz slovenskega macesnovega lesa: fasada je iz vertikalnih macesnovih letvic, kritina pa iz ročno izdelanih trislojnih skodel, ki so prav tako iz macesna. Hiša je sicer zgrajena iz slovenskega smrekovega lesa s toplotno izolacijo iz lesenih vlaken, kar omogoča visoko bioenergetsko udobje bivanja.
Hiška lebdi na kamnitem podstavku, izdelanem iz hotaveljskega marmorja. Kamniti tlak se iz notranjosti, kjer je zasteklitev brez vidnega okvirja, nadaljuje v zunanji tlak na terasi. Zunanji kamniti tlak je štokan, v notranjosti pa krtačen.
Po besedah Nika in Nene Grmovšek je interier preprosto zasnovan. "Ob vhodu so na eni strani funkcionalne odprte in zaprte omare za oblačila in čevlje, nasproti teh se za tapeto s praprotjo skrivata kopalnica in shramba pod stopnicami, na drugi strani pa se omare nadaljujejo proti kuhinji in jedilnici," pojasnjujeta notranja oblikovalca. Kuhinja je zasnovana s podeželskim pridihom. Tega so po besedah sogovornikov ustvarili z uporabo okvirjev.
V dnevnem delu se prostor odpre do višine sedem metrov in pol, zaradi česar deluje prostorno in zračno, hkrati pa ima tudi veliko steklenih površin, ki ponujajo lepe razglede na okolico. "Velike steklene površine brez vidnih okvirjev očarajo, še posebej pogled na Kuželjsko steno skozi veliko strešno okno. Poglede navzven dopolnjuje pohištvo, kot so vrhunsko izdelana hrastova miza in stoli, udoben kavč za počitek in barvno usklajena preproga, okrasne blazine, ovčje kože in predali na kolesih pod okensko nišo," opisujeta notranja oblikovalca zasnovo interierja. Podobo bivalnega prostora zaokroža kamin, ki ga je izbral investitor. Ta poleg talnega gretja pozimi dodatno ogreva prostor in hkrati vnaša občutek topline.
Hiša se nadaljuje v zgornje nadstropje. Stopnišče je oblečeno v dva različna materiala: prehod s kamnitih tal v parket v zgornjem delu je tako mehkejši, pravita sogovornika. V zgornjem delu hiše je najprej galerija z udobno sedežno garnituro, ki je hkrati prostor za otroške igre, branje ali počitek. V tem delu hiše sta še spalnica in otroška soba. V spalnici ni omar, so le obešalniki na steni, v otroško sobo so umestili tri ležišča. Eno je na pogradu, pod drugim so predali za igrače, pod tretjim pa omarice.
Prav umestitev treh ležišč v otroško sobo je bila po besedah sogovornikov največji izziv pri snovanju interierja. "Otroška soba je, kljub temu da je v mansardi, zaradi dobre umestitve ter izbire materialov, barv in dodatkov, odprta in dovolj prostorna," pravita notranja oblikovalca.
PREBERITE ŠE: Odprta vrata: Urbani dom
V notranjosti hiše so za izdelavo opreme praviloma uporabili les. Iz masivnega hrastovega lesa so izdelani parket, pohištvo in okna. Les kot glavni material zunanjosti in notranjosti pa je vplival tudi na zasnovo interierja. "Notranjost, izdelana iz lesa, in kamnita tla iz hotaveljskega marmorja v pritličju so narekovala izbor preostale opreme. Izbrali smo pohištvo v pastelno zeleni barvi s sivim podtonom, ki se kot rdeča nit ponavlja v vseh prostorih, ponekod le kot dodatek," pojasnjujeta Nik in Nena Grmovšek. Pastelno zelena barva s podtonom sive se pojavi na kuhinjskih omaricah in omarah v predsobi, v otroških sobah kot detajl na predalih in stopničkah, v spalnici na predalih ob postelji, ki so jih izbrali namesto nočnih omaric, in na barvno usklajeni tapeti za vzglavjem postelje.
Podobo interierja dopolnjujejo svetila iz brezovega lesa. Posebna je tudi lesena okenska bralna niša, ki ima ogrevano sedalno površino in vgrajeno osvetlitev. Po besedah notranjih oblikovalcev je bil pri zasnovi interierja največji poudarek na funkcionalnosti in estetski dovršenosti.
"To je bila izjemno lepa izkušnja zaradi prijetnega sodelovanja z naročnikom, s katerim smo že sodelovali pri opremljanju njihovega doma, in se zato dobro poznamo, razumeva njihove želje in pričakovanja," pravita Grmovškova.
Hiša zaživi v drugačni podobi ob večerih, ko skozi steklene površine odsevajo luči. A to ni njena edina svojevrstna podoba. Ko so spuščena zunanja senčila, hiša dobi videz lesenega skednja. "Pika na i celotnega vikenda je zunanja ureditev z letno kuhinjo, mizo in počivalniki pod napuščem, z ljubko igralno hiško, pokrito s skodlami, kot je pokrita "ta velika hiša", izbiro avtohtonih rastlin in dreves ter subtilno osvetlitvijo," poudarjata Grmovškova in dodajata, da so se tako z arhitektoma kot drugimi soudeleženci pri gradnji dopolnjevali in skupaj ustvarili prijeten in očarljiv vikend s poudarkom na detajlih.
PREBERITE ŠE: Hiša, v kateri so snemali nadaljevanko Jezero