Barve jeseni za poudarek

Jesenska narava nas razvaja s prijetnimi toplimi barvami. Barve ruja, javorjev in ginka – so jesenski odtenki, ki se lahko znajdejo tudi v domačih prostorih. Kakšen vpliv imajo barve na oblikovanje prostorov? Odgovarjali sta arhitektki Mateja Katja Vrtovec Jerančič in Sanja Premrn.

»Z barvami omejimo prostor ali nakažemo dominante v njem, saj nam intenzivne barve hitreje padejo v oči, s tem pa lahko pritegnemo poglede v točno določen del,« odgovarja arhitektka Mateja Katja Vrtovec Jerančič na vprašanje, kako barve vplivajo na oblikovanje prostorov. Zelo urejeno in prijetno deluje, pravi, če barvo omejimo, na primer tako, da se obarvana površina konča pet centimetrov pod stropom. Kadar pleskamo s pastelno barvo, enako pobarvamo tudi zaključne letvice, ki tako postanejo del stene. Izogibamo pa se barvanju letvic v barvo talne obloge, še poudari sogovornica.

Trenutni barvni trendi za interierje, pravi Vrtovec Jerančičeva, imajo pridih jeseni. To so tople barve, ki jih vidimo v naravi, kot so barve ruja, javorjev, ginka. A ker so močne, jih uporabljamo v manjših količinah, za poudarek. Za osnovno barvno shemo so po njenih besedah aktualni nežni pasteli bež, mentol ali pudrasto rožnatih odtenkov.

Načrt barvne sheme prostorov

Barve imajo pri oblikovanju notranje opreme pomembno vlogo. »Tudi če govorimo o nevtralnih, naravnih, lahko z njimi prostor poživimo ali ustvarimo različna vzdušja. S pravilno izbiro barv prostor naredimo svetlejši ali temnejši, prav tako ga lahko navidezno povečamo ali zmanjšamo,« pojasnjuje arhitektka Sanja Premrn. Sama vnaša barve z lesom, iz katerega je izdelano pohištvo. Takšno umirjeno barvno shemo po njenih besedah dopolni še druga oprema, kot so sedežna garnitura, zavese in preproge. Ti kosi so običajno v sivih, črnih, belih ali zemeljskih odtenkih.


Intenzivnejše odtenke lahko uporabimo za manjše površine (foto: Anže Vrabl, avtor projekta: NIŠA Arhitektura).»Barvno shemo določimo glede na podane dominante v prostoru ter njegovo velikost in naravno osvetlitev. Seveda jo prilagajamo tudi osebnemu okusu naročnika in morebitnim obstoječim kosom, ki jih želi obdržati,« pojasnjuje arhitektka Mateja Katja Vrtovec Jerančič, kako pri zasnovi interierja izbira barve.

S premišljeno uporabo barv pripomoremo k občutku prostornosti. To dosežemo, pojasni sogovornica, z enotno barvno shemo, najbolje s svetlega spektra barvne lestvice. »Z barvo prostora ne moremo zares povečati, lahko pa poskrbimo, da ga navidezno ne zmanjšamo, ampak ohranimo njegovo velikost tako, da je večina stvari v beli barvi,« še dodaja. V majhnih prostorih odsvetuje uporabo močnih barv, saj jih takšne zelo omejijo in navidezno zmanjšajo. Če se že odločimo za močnejše odtenke, priporoča uporabo nežnih pastelov, intenzivnejše barve pa vnesemo le z manjšimi kosi opreme in tkaninami.

Pri zelo majhnem in visokem prostoru arhitektka svetuje, da sta strop in zgornji del sten v temnejši barvi, dodamo pa visečo luč, ki jo spustimo na standardno višino. Podobno lahko naredimo pri dolgem hodniku, kjer pobarvamo dve steni, ki imata skupni vogal na koncu hodnika, strop pa pustimo bel. S tem bo zelo dolg in ozek prostor na videz krajši. Optične iluzije lahko ustvarimo tudi z barvnimi vzorci. Dolg in ozek pro­stor je na primer mogoče optično razširiti s črtami, ki potekajo pravokotno na daljšo stranico sobe.

Po besedah Sanje Premrn je v majhnih prostorih bolj kot sam odtenek pomembno to, da izberemo eno barvo, ki bo prevladovala. To je lahko tudi črna, na primer v kopalnici, kjer predlaga, da je tako prepleskan tudi strop.

!!galerija!!


Barve in svetloba

Pri izbiri barv moramo vedeti, da nanje vplivata naravna in umetna svetloba. Vsaka barva odseva v prostor. Manj ko je naravne svetlobe, bolj bo barva odsevala. Vsaka umet­na svetloba jo bo spremenila, še posebno ker za osvetlitev izbiramo toplo svetlobo, ki ima rumenkast podton, kar pomeni, da bodo zvečer, ko so luči prižgane, te barve bolj žarele, zaradi rumenkastega podtona bodo delovale drugače kot pri dnevni svetlobi. Prostori bodo zvečer videti drugačni kot čez dan. V majhnih stanovanjih mora biti čim več posredne osvetlitve, priporoč­ljiva so svetila, ki so usmerjena v strop, ker če osvetlimo strop in stene, se prostor zdi večji.


Avtor projekta Sanja PremrnProstori, obrnjeni na sever, bodo imeli rahlo modrikasto, hladnejšo svetlobo, tisti na jugu pa toplejšo, prav tako bodo v njih temne barve delovale svetlejše.

»Ko izbiramo na barvni karti, moramo biti pazljivi, saj velikokrat izberemo pretemen ali preveč intenziven odtenek, kot si dejansko želimo. Predlagam, da pred končnim izborom želeno barvo preizkusite v prostoru ter preverite njeno moč in odziv na naravno svetlobo. Tako boste lažje opazili različne odtenke barve glede na čas v dnevu in letu ter dotok svetlobe v prostor,« pojas­njuje arhitektka in dodaja, če pobarvamo steno, ki v prostoru ni preveč osvetljena, je dobro izbrati svetlejši odtenek od izbranega pod umetno osvetlitvijo.

Pravila kombiniranja barv se priučiš med študijem, pravi sogovornica, obstajajo pa tudi gradiva, v katerih najdemo kombinacije barv s tekstilom in teksturami. »Poleg samih barv imajo veliko vlogo teksture – posamezna barva lahko na primer v gladki bleščeči ali robustno teksturirani izvedbi deluje čisto drugače,« še dodaja.

V spalnico umirjeni odtenki

V zadnjih letih med modnimi smernicami za interierje najdemo tako umirjene pastelne odtenke kot temnejše barvne kombinacije. Ne glede na modne trende ali naše najljubše barve pa vsaka ni primerna za večje površine. Po besedah Vrtovec Jerančičeve stroka za spalne prostore na primer priporoča bolj umirjene barve, saj se možgani in organizem ob njih bolj spočijejo. Intenzivnejše odtenke je bolje umestiti v bivalne ali delovne prostore, ker pripomorejo h koncentraciji.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE