Finska narava, ujeta v steklo

5. 9. 2018 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: arhiv Iittala

Letos mineva petdeset let, od kar je nastala kultna kolekcija steklenih izdelkov Ultima Thule izpod rok finskega oblikovalca Tapia Wirkkale (1915-1985). Navdih zanjo je dobil, ko je opazoval taljenje ledu na Laponskem.

Kolekcija je med več kot štiristotimi izdelki, ki jih je Tapio Wirkkala oblikoval za finsko podjetje Iittala, najbolj prepoznavna in sodi med klasike oblikovanja. Navdih je bila dolga skandinavska zima in taljenje ledu, ki ju je prenesel na steklo. "Zame je Laponska kraj pristnega doživetja narave, miru in tišine," je pred mnogimi leti dejal Wirkkala, ki se je v zgodovino zapisal zlasti z izdelki iz stekla, za katere je največkrat našel navdih v finski naravi. 

Kolekcija Ultima Thule, ki jo izdelujejo še danes, je rezultat dolgotrajnega izpopolnjevanja tehnik pihanja stekla, pri katerem je tesno sodeloval sam oblikovalec, saj je le na ta način lahko odkril najboljše tehnike za izdelavo svojih objektov.

Kmalu za tem, ko so omenjeno kolekcijo lansirali na trg, se je finska letalska družba Finnair odločila, da bo kozarce iz te serije uporabljala na letu Helsinki–New York, ki so ga začeli leta 1969. Za tem je omenjena kolekcija našla svoje mesto v finskem in svetovnem oblikovanju.

Ob petdesetem rojstnem dnevu so v Iittali omenjeno kolekcijo, ki obsega kozarce za različne pijače, krožnike, vrč za vodo in svečnike, odeli v temno modro barvo, ki ponazarja naravo s severa Finske: ledene zaplate, s snegom prikrito pokrajino in dolge temne noči.

Tapio Wirkkala se je v svetu uveljavil kot predstavnik modernega finskega oblikovanja, ki temelji na čistosti oblik. V zgodovino se je zapisal zlasti z izdelki iz stekla, za katere je največkrat našel navdih v finski naravi. Rodil se je v majhnem pristanišču Hanko na jugu Finske. Wirkkala je ustvarjal v različnih materialih, od plastike, kovine, lesa do porcelana, a najbolj se je zapisal steklu. Bil je umetnik, industrijski oblikovalec in rokodelec, ustvarjal je tako za široko proizvodnjo kot tudi ročno izdeloval predmete, na primer unikatne skulpture iz lesa. Tudi grafično oblikovanje mu ni bilo tuje. V njegovi biografiji najdemo zelo raznolike predmete, od jedilnega pribora, pohištva in nakita do poštnih znamk. O njem so vedno pisali in govorili, kot o skromnem, delavnem in strokovnem človeku, ki je bil najsrečnejši, kadar je ustvarjal v svoji samotni leseni koči na Laponskem. Vedno je poskušal biti prisoten in vpleten v vse dele procesa nastajanja izdelka.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE