Veliko domišljije in iznajdljivosti, predvsem pa improvizacije je potrebne. Denarja tudi? Lahko, ni pa nujno. Seveda je neizmerno bolj preprosto, če je denarja toliko, da lahko vso opremo naročiš pri različnih mizarskih mojstrih, ki ti jo naredijo po meri in izkoristijo vsak razpoložljiv kotiček. Še lažje je, če lahko v projekt opremljanja vključiš arhitekta, ki bo našel in uporabil tudi tiste kotičke, ki jih sam ne vidiš. Lahko pa se pokaže vse prej omenjeno: domišljija, iznajdljivost in sposobnost improvizacije. Nekaj kupiš, morda lično, prav za majhna stanovanja zasnovano kuhinjsko nišo in ji pri kakšnem od velikih mednarodnih pohištvenih trgovcev poiščeš zanimivo mizo z dvema stoloma. Morda, kot radi rečejo mladi, iz čisto drugega filma. Lahko sta tako različni, kuhinja in miza namreč, da sta prav zato kot ustvarjeni druga za drugo. Nekaj narediš sam. Pobarvaš stene in nanje priviješ police, namesto pregrade obesiš zaveso, za njo postaviš posteljo, ki po potrebi postane kavč. Temu dodaš star fotelj, ki ga je nekdo zavrgel, čeprav je potreboval le novo oblazinjenje in prevleko v živih barvah. Na bolšjih trgih, podstrešjih in v garažah se najde še veliko drugega, zelo uporabnega. Za marsikatero stvar, ki si je bil vajen doma, v večjem stanovanju ali celo hiši, pa ugotoviš, da je ne potrebuješ. Da je bolje nekaj manj opreme in več prostora, svetlobe. Namesto predalnika bodo boljše police, pod njimi pa velika vedno zelena lončnica. Še posebno če ti pičli kvadrati nimajo balkona.
V tokratnem Deluindom+ vas čaka še veliko drugega zanimivega branja in lepih fotografij. Koščke svojega življenja nam je tokrat predstavila igralka Tjaša Železnik, na obisk smo se podali na kmetijo v osrčju dolenjskih gričev k zeliščarju Jožetu Majesu, z okrasnimi luki smo zasadili očarljive cvetlične grede in si ogledali zanimiv park Tal 2000. Na svoj račun bodo prišli tudi ljubitelji dobrega oblikovanja, saj predstavljamo oživljene kultne stole Nika Kralja in se spominjamo zgodovine najboljšega oblikovanja na naših tleh, ki so ga v zadnjih 50 letih izbrale in nagradile strokovne žirije Bienala industrijskega oblikovanja.
Iz vsebine:
Deset šolarskih: Zbrali smo deset izdelkov, ki ne bodo pripomogli le k zdravi drži pri delu za šolo, temveč tudi takšne, ki vabijo k družabnosti, gibanju in spodbujajo duhovit pogled na svet.
Pet živalskih: V jesensko-zimske modne kolekcije se je prikradel živalski svet. Morda se komu zdi takšen potisk na predmetih za dom na meji dobrega okusa, toda vmes so tudi prikupne in lične izjeme. Izbrali smo jih pet.
Samo ena: Mestna gredica je pravzaprav miza z mini vrtičkom, ki ga lahko zasadimo z začimbami, cvetjem ali drugim nizkim rastlinjem.
Oblikovalski klasiki: Ali ste vedeli, da so kultni stol Rex oblikovalca Nika Kralja od nastanka do danes prodali v več kot dveh milijonih primerkov? Njegova priljubljenost še vedno ne pojenja, zdaj so na voljo tudi drugi manj razvpiti, vendar prav tako oblikovalsko dovršeni Kraljevi stoli.
Sprehod skozi zgodovino: V Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO) so pripravili razstavo, ki bo ponudila vpogled v zgodovino Bienala industrijskega oblikovanja (BIO) in hkrati slovenskega oblikovanja.
Koščki življenja Tjaše Železnik: Na mirno poletno dopoldne smo pokukali v dom prikupne igralke v središču Ljubljane.
Ni odločilna le kvadratura: O arhitekturni zasnovi majhnih stanovanj smo se pogovarjali s Tadejem Juranovičem, absolventom arhitekture, ki z dekletom biva v brunarici s tridesetimi kvadratnimi metri tlorisa.
Slikovitost ambientov: Predstavljamo prenovljeno sodobno blokovsko stanovanje, ki se razprostira na vsega 35 kvadratih.
Mini oprema, maksi udobje: Kako v majhen prostor, ki je v naših domovih običajno odmerjen kuhinji in jedilnici, spraviti vse, kar potrebujemo za udobno pripravljanje hrane, ne da bi ga zatrpali? Težko, a ni nemogoče, kar dokazujejo rešitve številnih oblikovalcev.
Sodobni pristop v sožitju s staro hišo: Pokukali smo v več kot 400 let staro hišo pod Ljubljanskim gradom, v kateri je bilo pritlično stanovanje pred kratkim obnovljeno v prijetno garsonjero z umetniškim ateljejem v kleti.
Manj je več: Opremiti majhno stanovanje ali garsonjero je svojevrsten izziv, tako za arhitekte kot lastnike, ki se te naloge lotijo sami. A pomemben je rezultat: če je notranja oprema dobro domišljena, lahko tudi majhno stanovanje deluje prostorno.
Projekt: ustvariti prostor: Predstavljamo tudi domovanje francoskega para, ki si je v stari hiši dom ustvaril na pičlih 46 kvadratnih metrih, vendar sta tisto, kar manjka v tlorisu, dodala v višino.
Drobne ideje za kreativne rešitve: Poiskali smo nekaj zanimivih dodatkov za mala stanovanja, ki vam bodo pomagali pri varčevanju s prostorom.
Naredi sam: Tabla za sporočila je lahko veliko več kot le zabeležka na steni. Le malo ustvarjalnosti in presenečeni boste nad učinki. Pametni pišejo, najbolj ustvarjalni pa si tudi tablo naredijo sami.
Kopriva je na prvem mestu: Obiskali smo zeliščarja Jožeta Majesa, ki na dober hektar velikem zeliščnem vrtu goji med 350 in 400 zdravilnih rastlin.
Vedno v rokah družine: Predstavljamo vrt Nade Vreže na čudovitem kraju v Šmarju pri Jelšah.
Pike, najbolje veliko pik: Vsak vrt mora imeti nekaj posebnega. Nekaj kot piko na i. Še bolje veliko pik. In to dobesedno. Okroglih, nasmejanih in zdravo radovednih okrasnih lukov.
S čim so umorili Sokrata? Med Pragerskim in Račami se v zaselku Zgornja Gorica skriva pravi zaklad za ljubitelje oblikovane narave: TAL 2000, edini zasebni botanični vrt pri nas, kjer Roman Hergan z ljubeznijo in znanjem zbira vodne, obvodne, zdravilne in strupene rastline.
Ena roža: Alenka Gorza tokrat piše o marjeticah.
Revija Deloindom+ v letu 2014 izide desetkrat. Nanjo se lahko naročite, če pokličete na brezplačno številko 080 11 99 ali pišite na elektronski naslov narocnine@delo.si.