Kolumna Mateje Tamše: Osvetlitev - če razmišljate o njej, ko hiša že stoji, je prepozno

Med razmišljanjem, kaj si vse želimo v naši novi hiši, praktično še pred izdelavo načrtov, nas je arhitekt opozoril, da je zelo smiselno vnaprej razmisliti o razsvetljavi. Svetloba v hiši namreč zelo vpliva tudi na naše splošno počutje in delo, ki ga v hiši opravljamo, predvsem v temnejšem delu leta.

Na marsikatero arhitektovo vprašanje sva odgovorila, naj naredi tako, kot se njemu zdi najbolj smiselno.

Arhitekt nama je že v času izdelave načrtov PZI predlagal, da po hiši smiselno razporedimo vgradne led luči različnih moči, ki bodo zagotovile vsakemu prostoru dovolj svetlobe – seveda skladno z njegovim namenom. V kopalnicah recimo take z večjo svetilnostjo, v spalnici, na hodnikih takšne z manjšo in podobno. Z načrtom osvetlitve smo se nato kar precej ukvarjali, saj je to potegnilo za sabo tudi zelo natančne pozicije pohištva, da smo luči razporedili smiselno, glede na to, kako bo postavljeno pohištvo. Težko opišem, kako težko je odgovarjati na vprašanja arhitekta/notranjega oblikovalca: "Kakšno luč si želita v dnevni sobi? Naredimo tam kakšno posebno, ambientalno, ali vključimo samo vgradne luči? Kaj bi rada imela v spalnici? Kako dolg bo otok v kuhinji, da luči nacentriramo nad otok? Bi imela nad otokom vgradne luči ali bodo kakšne posebne? Kaj načrtujeta v kopalnici? Bodo tudi nad ogledali luči ali bodo samo vgradne v stropu? Koliko luči potrebujete na hodniku? Katere luči želita na dimmer?" Pa recimo o tričetrt teh stvareh sploh še razmišljala nisem, o četrtini pa mogoče, pa pač še nisem mogla vedeti, kako bo v hiši vse skupaj dejansko izpadlo.

Še sama ne vem čisto točno kako, po mojem sva na marsikatero arhitektovo vprašanje odgovorila, naj naredi tako, kot se njemu zdi najbolj smiselno, ampak nekako smo uspeli priti do načrta osvetlitve, ki je zahteval s strani izvajalca kar nekaj nadgradnje električne napeljave po hiši – zato nam je, če se spomnite, s stropov kar nekaj časa viselo ogromno nekih kablov, za katere ni bilo čisto jasno, kam spadajo.

Tako so bili videti predpripravljeni stropi za vgradne in ambientalne luči:


Med pogovori z ostalimi sograditelji sem ugotovila, da je pri razsvetljavi hiše zelo pomembno, da imaš na drugi strani sogovornika, ki ve veliko o tem.

Za večino luči sva vedela, da bodo vgradne, ambientalne pa sva si zamislila nad jedilno mizo, v spalnici poleg postelje, za v kuhinjo nad otok, pa jih je bilo treba še izbrati. To pa v današnjem času ni tako zelo preprosto, kot se mogoče zdi na prvi pogled. Čim začneš gledati, kaj vse obstaja, se spet znajdeš pred tako zelo široko izbiro.

Med pogovori z ostalimi sograditelji sem ugotovila, da je pri razsvetljavi hiše zelo pomembno, da imaš na drugi strani sogovornika, ki ve veliko o tem – in pri tem smo imeli z našim arhitektom precej prihranjenega. Po Sloveniji namreč še ni razširjenih veliko specializiranih trgovin s svetili, so pa zagotovo oni pravi naslov za dobre rešitve. Ena od zelo pomembnih izbir pri svetilih je recimo tudi toplota svetlobe. Raziskave so namreč pokazale, da ima toplota svetlobe velik vpliv na uravnavanje ritma spanja in budnosti pri človeku. Tako topla bela svetloba bolj sprošča in pomirja, hladna bela svetloba pa nas hitro zbudi in pripravi na nov dan. Topla bela svetloba je torej bolj primerna za dnevne prostore, spalnice, medtem ko se v kopalnico večkrat da nad ogledalo hladna svetloba, da se zjutraj lažje prebudimo v nov dan. Obstajajo seveda tudi druge možnosti – žarnice, ki omogočajo tudi nastavitve toplote in podobno. Super so tudi sistemi, ki omogočajo prilagajanje jakosti svetlobe – tako imenovani dimmerji. Tudi o tem je smiselno razmišljati že v času PZI, saj je temu treba prilagoditi razvode elektrike. Tako smo se odločili, da imamo nad jedilno mizo in v dnevni sobi ambientalno luč na ta način, mi je pa zdaj žal, da nisva tudi v spalnici določila takšne.

!!galerija!!


Novi izzivi so se pojavili tudi ob dejanski montaži luči – tako vgradnih, kot ambientalnih. Treba jim je bilo namreč določiti še mikro pozicijo – še posebej je bilo to pomembno nad jedilno mizo. Z meritvami smo se ukvarjali kar nekaj časa, preden smo jo uspeli določiti. Zato je še kako smiselna pomoč arhitekta/notranjega oblikovalca, ki ve, na kakšen način se to določi glede na velikost mize, prostor za stole okrog mize, da ostane dovolj prostora za prehode … Poleg tega sva se tudi pri montaži – in dokončni določitvi jakosti vgradnih luči povsem zanašala na arhitektove predloge. Usklajevanje vsega skupaj je bilo precej zahtevno in stresno, kot si ob tej obilici informacij lahko predstavljate.

Z izbirami, ki sva jih tekom gradnje sprejela v povezavi z lučmi, sem zaenkrat zelo zadovoljna – nisem pa niti približno pričakovala, koliko jih bo.

Posebne ambientalne luči za nad jedilno mizo in v dnevni sobi sva našla pri specializiranem slovenskem proizvajalcu svetil in z izbiro sva res zadovoljna – led filament v žarnici, ki sveti, daje občutek lebdenja v žarnici, kar zagotavlja prav poseben učinek. Čeprav smo se jih mi sami že čisto navadili, jih opazi prav vsak obiskovalec in zaradi posebnega izgleda prav popestrijo prostor. Za nad kuhinjski otok sva izbrala komplet treh visečih luči, ki skupaj z vgradnimi lahko zagotovijo več ali manj svetlobe in popolnoma zadostijo tudi vsem potrebam večernega kuhanja, hkrati pa omogočajo veliko različnih možnosti – saj so lahko prižgane same ali vse v kompletu z vgradnimi.

Da zaključim – z izbirami, ki sva jih tekom gradnje sprejela v povezavi z lučmi, sem zaenkrat zelo zadovoljna – nisem pa niti približno pričakovala, koliko jih bo. Pa do zunanjih še nismo niti prišli – za te imamo za zdaj predpripravljene razvode in se jih bomo lotili hkrati z urejanjem okolice.

O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.

V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE