Le redki so tisti, ki dan začnejo brez poživljajoče kave. Za marsikoga je to pravzaprav edini »zajtrk«. S kakšno pa se najraje prebudite vi? Je to kapučino, espreso ali filter kava? Izbira kavnih aparatov je skoraj tolikšna, kot je predstav o dobri kavi. Cenejše različice so tiste za filter kavo, ki prikaplja v vrč ali dve skodelici. Dražje omogočajo pripravo kapučina ali espresa, lahko imajo poseben nastavek za penjenje in pripravo čaja (če so v družini različne želje) ter vgrajen mlinček za kavo.
Mlinčki za kavo so bili včasih nepogrešljivi v gospodinjstvu, zdaj pa se zdi, da smo kar malo pozabili nanje. Podatki, ki so nam jih pripravili v podjetju Gorenje, vseeno govorijo drugače. Prav kavni mlinček je njihova prodajna uspešnica že trideset let. Model se je s časom spreminjal, a se še vedno dobro prodaja. V zadnjem obdobju opažajo spet večje povpraševanje, po čemer je mogoče sklepati, da si vse več ljudi pripravlja kavo klasično, to je po turško. Podobno v prodajalnah z malimi gospodinjskimi aparati ugotavljajo večje zanimanje za kavne avtomate.
V zadnjih letih več kupujemo tudi grelnike za vodo. Primerni so tako za uporabo na delovnem mestu, kjer si z njimi hitro in preprosto pripravimo različne tople napitke, kot doma. Njihova prednost je, da vodo segrejejo hitreje kot mikrovalovna pečica ali klasično segrevanje na kuhališču. Vsi imajo funkcijo za samodejni izklop, ko voda zavre. Bolj izpopolnjeni so opremljeni tudi s filtrom proti odlaganju apnenca in zaščito, ki preprečuje gretje brez vode.
Naravni pomarančni sok
Zdravega in okusnega zajtrka ni brez doma pripravljenega sadnega ali zelenjavnega soka. Dve, tri pomaranče in limone zlahka stisnemo na ročnem ožemalniku. To je najcenejša izbira. Nekaj tisočakov več boste odšteli za električni ožemalnik, ti imajo običajno tudi funkcijo samodejne spremembe smeri vrtenja. Če pa si želite za zajtrk pripraviti sadno-zelenjavni napitek, boste izbrali enega izmed električnih sokovnikov. Nekateri modeli imajo zraven poseben nastavek za ožemanje citrusov. Povpraševanje po ožemalnikih in sokovnikih je povezano z letnim časom, ugotavljajo pri Gorenju. To so potrdili tudi na oddelkih z malimi gospodinjskimi aparati v Big Bangu in Merkurju. Kakor kaže, si poleti radi pripravljamo domače, sveže sokove, saj je v teh mesecih veliko njihovih strank zanimala izbira sokovnikov in ožemalnikov. K temu nakupu nas poleg tega vse pogosteje napelje skrb za zdrav način življenja, h kateremu sodi tudi zdravo prehranjevanje.
Če se zjutraj raje okrepčate s sadno-mlečnim napitkom, vam bo prišel prav palični mešalnik. Preprost je za uporabo in čiščenje, zato je že nekaj let med dobro prodajanimi malimi gospodinjskimi aparati. Zelo uporabni so tudi mini sekljalniki, s katerimi hitro zmeljete različne oreščke, če na primer k vašemu zajtrku sodijo kosmiči. V teh pa ne sme manjkati suho sadje, ki je lahko iz »domače sušilnice«. Zanjo boste potrebovali sušilnik za sadje, ki je primeren tudi za sušenje zelenjave, gob in zelišč.
Opečen kruh in tanko narezana salama
Po sadno-zelenjavnem napitku se prileže še nekaj bolj krepkega, preden se bomo odpravili na delo. Na večji ali manjši rezalnik si narežemo salamo, sir ali kruh. Kako debele oziroma tanke bodo rezine, nastavimo sami (običajno je razpon do 15 milimetrov). Bolj kot lepo narezane salame si želimo hrustljavo opečenega kruha in toplih sendvičev, vsaj tako kaže prodaja opekačev. Za ljubitelje kuhanih jajc pa je kot nalašč kuhalnik jajc, ki ga sestavljajo posoda za segrevanje s podstavkom za jajca in pokrov ter merilna posoda z iglo, s katero ugotavljamo, ali je jajce mehko, srednje ali trdo kuhano.
V letošnjih poletnih mesecih je bil priljubljen žar, na katerem lahko popečemo tudi kruh in tako nadomesti klasični opekač kruha. Najpogostejši pomislek je le njegova velikost, saj se marsikomu zdi prevelik za na kuhinjsko delovno površino.
Zajtrke si lahko pripravljamo tudi na kontaktnem žaru. Opečeni kruhki ali topli sendviči so priljubljena hrana na jedilnikih za zajtrke, žar pa je pri pripravi te hrane priročnejši zaradi večje površine in možnosti uporabe, kot jo ima opekač kruha.
Doma pripravljen kruh
Ob vonju po svežem kruhu se človeku kar pocedijo sline. Časi, ko so ga naše babice pekle doma, so preteklost. A da si želimo tudi domačega kruha, je pokazalo lansko navdušenje nad aparatom za pripravo kruha. Prava prodajna uspešnica, pravijo sogovornice v prodajalnah, a je zanimanje hitro pojenjajo. Ideja, da bi si zjutraj pred odhodom v službo spekli svež kruh, je za koga utopična, a s tem aparatom niti ne tako neuresničljiva. Poleg funkcij, kot je nastavitev zapečenosti skorje in velikosti štruce, imajo nekateri modeli možnost zamika peke do 12 ali 13 ur. Kar pomeni, da zvečer pripravimo sestavine, nastavimo čas peke, zjutraj pa nas zbudi vonj po sveže pečenem kruhu. Dražji modeli imajo tudi poseben hitri program, s katerim je kruh pečen v eni uri. Za čiščenje pa je pomembno tudi to, da je posoda za kruh snemljiva.
Sladoled ali čokolada za posladek
V najbolj vročih dneh že navsezgodaj zjutraj tekne sladoled. Tudi tega lahko pripravimo doma. Kakor zagotavlja proizvajalec, je aparat za sladoled uporaben še za sorbete, jogurt ali da na hitro ohladimo pijačo.
Še bolj slastno se sliši doma pripravljena čokolada ali čokoladni bonboni. Aparat za to so poimenovali kar »chocolatiere«. Uporabiti se da tudi kot fondi. Če se odločite za čokoladno različico, boste vanj namakali suho ali sveže sadje. Sladkosnedneži se bodo zagotovo strinjali, da k dobremu zajtrku sodijo še vaflji. Pripravimo jih lahko v posebnem pekaču za vaflje v obliki srca.
Tako pri velikih kot malih gospodinjskih aparatih je vse pomembnejši dizajn. Strojček običajno postavimo na kuhinjski pult, zato mora poleg svoje osnovne funkcije opravljati še dekorativno. Pozorni smo tudi na to, kaj vse zmore, in pač kupimo tistega, ki ponuja več za enako ceno. Ali bomo mali gospodinjski aparat, ko se pokvari, dali popraviti ali ne, je pogosto odvisno od denarja, ki smo ga zanj odšteli. Pri manjših in cenejših je lahko popravilo dražje kot nakup novega aparata.
Vprašanje bralke
Vladka iz Novega mesta sprašuje, ali obstaja ledomat za gospodinjstva, ki bi ga lahko kupila, saj za hladilnik z ledomatom v kuhinji nima dovolj prostora.
Odgovor smo našli na spletnih straneh www.aparati.si. V ponudbi imajo ledomat hyundai HH-IM900T z digitalnim zaslonom, v katerem je lahko shranjenih 120 ledenih kock; v desetih minutah pa naredi 12 kock. Te so lahko v štirih različnih velikostih, in sicer majhne, srednje, velike in zelo velike. Ledomat je velik približno 40 x 35 x 35 centimetrov, stane pa 59.990 tolarjev. Dobavni rok je dva do tri dni po plačilu.
Delo in dom, 6. september 2006