Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Nove prakse slovenskih birojev

V Galeriji Škuc je do 31. marca 2022 na ogled razstava z naslovom Nove prakse, nova orodja, na kateri se predstavljajo arhitekturni biroji: a2o2 arhitekti, Arhitekti Počivašek Petranovič, Elementarna, Emil Jurcan, Mertelj Vrabič arhitekti, Pazi!park, Prostorož, Svet vmes, Some Place Studio in Vidic Grohar arhitekti.
Foto: arhiv Mertelj Vrabič arhitekti
Foto: arhiv Mertelj Vrabič arhitekti
25. 2. 2022 | 13:41
22. 10. 2024 | 16:27
3:07

Razstava Nove prakse, nova orodja, ki je nastala v produkciji Centra za kreativnost v sodelovanju z Galerijo Škuc, si prizadeva osvetliti način delovanja sodobnih slovenskih arhitekturnih praks. Kustosa razstave Mika Cimolini in Matevž Čelik izpostavljata proces dela izbranih arhitekturnih organizacij, zlasti v povezavi z njihovimi delovnimi temami in nalogami. Kot so zapisali ob razstavi, izbor sodelujočih v ospredje postavlja raznolikost obravnavanja danih tematik na področju arhitekturnega snovanja in svežih pristopov do razumevanja arhitekturnega dela in procesa.

Foto: Ana Skobe
Foto: Ana Skobe

»Predstavljene arhitekturne prakse so začele samostojno strokovno delovati pred desetimi ali petnajstimi leti, v času začetkov svetovne finančne krize in vse večjega vpliva podnebne krize, ko so se hkrati odprle široke možnosti za globalno povezovanje in širjenje zavesti skupnostno naravnane odgovornosti za obstoj planeta. Krizno obdobje je vsekakor pospešilo premike v načinu razmišljanja o arhitekturnih nalogah, premišljanja o povezavi arhitekture in družbe, ekologiji, pa tudi o samem načinu organiziranja prakse in dela,« so zapisali ob razstavi.

Povod za projekt so bili trije pogovori, ki so nastali lani marca, med sodelujočimi arhitektkami in kustosoma razstave, v katerih so ugotavljali, kakšne organizacijske, projektantske in druge strokovne novosti uvajajo v svoje delo, in s tem spreminjajo način, kako razumemo arhitekturno dejavnost danes. Razstava je razdeljena v tri sklope, glede na različne pristope in načine dela birojev.

Ob razstavi je izšel tudi istoimenski katalog, ki ga je uredila arhitektka in programska vodja CzK Mika Cimolini. V njem so med drugim besedila, ki so jih napisali francoski arhitekt in profesor na arhitekturni šoli v Versaillesu Radim Louda, arhitekturni zgodovinar in profesor na šoli Politecnico di Milano Luka Skansi, umetnostna zgodovinarka in kustosinja Galerije Škuc Tia Čiček, arhitektka in kustosinja za arhitekturo v MAO Maja Vardjan, arhitekturni publicist in kritik Matevž Čelik, direktor MAO Bogo Zupančič ter arhitektka in programska vodja CzK Mika Cimolini.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine