Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Podelili nagrade za slovensko oblikovanje in interier

Danes se je v središču Ljubljane začel tridnevni festival oblikovanja BIG Design, v okviru katerega so nocoj v Mestni hiši podelili nagrade za slovensko oblikovanje v kategorijah oblikovanje leta, interier leta in perspektivni.
Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič
10. 10. 2024 | 14:50
22. 10. 2024 | 22:35
5:47

Na tridnevnem festivalu, kot je napovedal organizator Zavod BIG, je razstavljenih 40 različnih oblikovalskih znamk iz 16 držav, ki »odražajo aktualne potrebe ljudi in napovedujejo trende«. Na ogled so pohištvo, luči, modni izdelki, izdelki za otroke, avtomobil, jadrnica in drugi izdelki različnih namembnosti. Za začetek dogajanja so podelili slovenske nagrade za dosežke na področju produktnega oblikovanja, mode in interjerja.

Interier leta

Na razpis za interier leta je prispelo 29 projektov, 15 v kategoriji javni interierji in 14 v kategoriji zasebnih interierjev. Strokovna komisija, ki jo sestavlja Ana Gruden, Janja R. Brodar, dr. Jernej Markelj, doc. Aleksander Ostan in predsednica Kristina Dešman, je izbrala in nagradila dva v kategoriji zasebnih interierjev in tri v kategoriji javnih interierjev.

Foto: Miha Godec
Foto: Miha Godec

Nagradila je dva zasebna interierja. Prvi je stanovanje Majhen Trnovski pristan, avtorice Danaje Jovandić (Jagoda studio). »Arhitektka na majhni kvadraturi v historičnem objektu vzpostavi prostorsko zanimiv in raznolik interier. Z dvignjenim pohištvenim podestom prostorsko strukturira ambient, ob tem pa ohrani in izpostavi obstoječe dediščinske elemente (npr. poslikan strop in klinker tlak). Ustvarjalka v majhnem interierju s svojim avtorskim pristopom prikaže veščino, ki z drobnimi, a izvirnimi posegi in rešitvami ustvari prijetno in prilagodljivo bivališče,« je strokovna žirija utemeljila svojo odločitev.

Drugi nagrajeni zasebni interier je Hiša z verando, arhitektke Mateje Panter. »Arhitektka se je prenove lotila s pristopom od urbanizma do žlice. Na parceli je bil obstoječ objekt predviden za rušenje, a je avtorica prepoznala potencial tradicionalne kmečke kašče in jo ohranila pri življenju. Gospodarsko poslopje je preoblikovala v bivalne prostore tako, da ohranjeni značilni elementi še vedno pričajo o svoji preteklosti, a so hkrati povsem sodobni. Z zmanjšanjem kvadrature, preoblikovanjem tlorisa in odpiranjem k svetlobi je arhitektka vzpostavila odprte in svetle bivalne prostore kot okvir za sodoben bivalni interier. Notranjost hiše nadgradijo izbrana umetniška dela in oblikovani ter oblikovalski pohištveni elementi, ki ambientom vdahnejo bogato osebno noto,« je zapisala strokovna žirija.

Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič

Nagrado so namenili tudi trem javnim interierjem: Studiu Kabinet 01, avtorji interierja so Bevk Perović arhitekti (Matija Bevk, Vasa J. Perović, Rok Primožič); Pisarni Ferantov vrt, avtorji a2o2 arhitekti (Klara Bohinc, Andraž Keršič, Žiga Ravnikar, Eva Senekovič) in AFTR Bistroju, avtorji interierja so arhitekti iz biroja plusminus30.

Strokovna komisija ugotavlja, da je raven oblikovanja prispelih interierjev relativno visoka in po izrazu raznolika, večje število prispelih predlogov se ukvarja s prenovo, kar pozdravljajo. »Tudi odgovori na zastavljene ustvarjalne dileme so različni in vključujejo tako natančne minimalne posege v obstoječo substanco kot tudi materialno in barvno intenzivnejše oblikovanje interierja. Ob tem žirija ugotavlja, da je glede na v zadnjem obdobju večje število novozgrajenih stanovanjskih in javnih objektov, na razpis prispelo presenetljivo malo interierjev v takšnih stavbah. To nakazuje, da se na področju oblikovanja sodobnih interierjev v novogradnjah dogaja proces, ki vse bolj poteka tudi mimo stroke. Vse več naročnikov se namreč odloča za naročila oblikovanja svojih prostorov pri izvajalcih, dobaviteljih ali pri t. i. ’Instagram kraljicah ali kraljih’,« so zapisali v utemeljitvi nagrad.

Foto: Ana Skobe
Foto: Ana Skobe

Žirija se je letos odločila, da dopolni koncept nagrajevanja, tako je med prejetimi projekti sprva naredila ožji izbor kandidatov za nagrado (nastala je kategorija nominacij) ter med njimi izbrala nagrajence. Poleg nagrajenih so bili med nominiranimi projekti še: mansarda 0,5 t (avtor Studio AINO: Urša Križman, Luka Fabjan), hedonistična mansarda / Podstreha za uživanje, avtorice arhitektke Tine Hočevar, projekt Taber (avtorice GAO arhitekti; Petra Zakrajšek, Gea El Habashy, Tajda Češarek), posestvo Monstera (avtorji Studio LEPPA), hotel Tribe v Budimpešti (avtorji AKSL arhitekti; Aleš Košak, Špela Leskovic, Samantha Konec, Vita Marolt, Maja Pečar, Michele Sabini, Marion Haider, Petra Holzer).

Oblikovanje leta

O nagradi oblikovanje leta je odločala strokovna žirija v sestavi Mateja Panter, Maja Tasič Demšar, Jelena Pirkmajer in predsednik Matjaž Zorc. Med prispelimi predlogi je za oblikovanje leta izbrala naslednje izdelke: E-sup (oblikovanje Luka Stepan, Matjaž Poredoš; Sito, produktna grafika Blaž Medja; Monoform, proizvajalec Sipaboards); Berk Lupina Monocoque (oblikovanje Gorjup Design, proizvajalec Berk-Vehovar kompoziti); serija Ripstick (oblikovanje Elan, proizvajalec Elan); Mode (oblikovanje Andraž Šapec, Tino Duralija, Jon Schwarzmann, Matjaž Poredoš; Sito, Adria Mobil interni oblikovalski oddelek, proizvajalec Adria Mobil); indukcijska kuhališča z vgrajeno napo Hisense serije Hi8 (oblikovanje Uroš Bajt, Matevž Popič, Urša Kovačič, proizvajalec Gorenje); modul edge – prestižna oblikovna linija preklopnih ’pin’ in klasičnih modularnih stikal (oblikovanje Bojan Klančar, proizvajalec TEM Čatež); YOT 36 (oblikovanje J&J Design, proizvajalec Catana Group, Francija); vgradne pečice Hisense Hi6 HiLine (oblikovanje Matevž Popič, Paolo Perini, Tomislav Krašovec, Denis Tomazin, Urša Kovačič, proizvajalec Gorenje).

Poleg naštetih nagrad so podelili še nagrade za perspektivne mlade industrijske oblikovalce, modne oblikovalce in bodoče arhitekte. Jutri pa bo sledila podelitev mednarodnih nagrad BIG See Grand Prix.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine