Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Sejem Ambient – izbor uredništva: Kreativne ideje mladih

Sejem pohištva Ambient Ljubljana, ki so ga že šestindvajsetič pripravili na Gospodarskem razstavišču, je med drugim ponudil nekaj inovativnih zamisli in lepega oblikovanja. V ospredju so les, recikliranje, modularno pohištvo. Sprehodili smo se med razstavnimi prostori in vam predstavljamo nekaj izdelkov, ki so na nas naredili največji vtis, naj bo zaradi inovativne oblike, izbora barv in materialov ali zanimive ideje.
Foto: Uroš Hočevar, Aleksandra Zorko
Foto: Uroš Hočevar, Aleksandra Zorko
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 15:21
8:30

Zibelka Ananni: Growing with love, oblikovanje Ana Črešnik in Aljaž Verčko

Zibelka Ananni: Growing with love, ki raste z otrokom, predstavlja zibelko, igralno podlogo in gugalnico v enem. Oblikovala sta jo mlada oblikovalca Ana Črešnik in Aljaž Verčko, ki delujeta v okviru AVD studia. Zibelka je prvih nekaj mesecev v življenju otroka varno zavetje za spanec, ko pa jo malček preraste, se spremeni v igralno podlogo, trdno dno, ki pri tem ostane, pa lahko kot gugalnico obesimo kje v bivalnem prostoru.

Strokovna komisija, ki so jo sestavljali Janez Mesarič, Klemen Smrtnik in Ernest Nograšek, je njun izdelek, ki je bil predstavljen na razstavi Top ideje – borza oblikovanja, uvrstilo med tri najboljše izdelke in s tem prejem­nike nagrade, ki jo za najbolj drzne in sveže ideje podeljujejo perspektivnim mladim arhitektom in oblikovalcem.

Stoli Theo, Orion, Leon in Olin, Stolarna

Kolekcija štirih novih stolov Theo, Orion, Leon in Olin predstavlja novo zgodbo podjetja Stolarna, ki se ponaša z več kot stoletno tradicijo izdelave tega pohištva. Od leta 2014 je lastnik Stolarne podjet­je KGŽ. Novosti, ki se spogledujejo z izčiščenim skandinavskim oblikovanjem, zanje pa so uporabili les hrasta, jesena, macesna in bukve, bodo poslali na trg spomladi.

Zibalnik, oblikovanje Mojca Berhtold in Maša Cotič

Zibalnik združuje več funkcij: zibelko za dojenčka in sedež za mamo. Pozneje, ko otrok ne potrebuje več zibke, se ta prelevi v gugalnik. Zibalnik je izdelan iz brezove vezane plošče. »Namenjen je zibanju v dvoje – crkljanju dveh zaljubljencev ali uspavanju dojenčka. Perforirane vertikale in plošča ter kolut vrvi omogočajo, da uporabnik soustvarja zibalnik in ga tako naredi unikatnega,« pravi soavtorica Zibalnika in arhitektka Mojca Berhtold (foto Sašo Domijan).

Pohištvo Moj hobi

Oblikovanje in izdelava po meri sta postala stalnica pri opremi notranjih prostorov. Družinsko podjetje Moj hobi ima dolgo tradicijo mizarskih storitev, na sejmu pa so predstavili sodobno zasnovano pohištvo: kuhinjo z delovnim otokom, ki se nadaljuje v jedilno mizo, posteljo, skrito v omari, primerno za dnevne sobe, saj se prelevi v sedežno garnituro, in modularno pohištvo za bivalne prostore.

Kuhinja Kredenca, oblikovanje Julijan Krapež in Aleš Potočnik, Pohištvo Potočnik

V sodelovanju oblikovalca Julijana Krapeža in podjetja Pohištvo Potočnik je znova nastala inovativna kuhinja z imenom Kredenca, ki je zaprta videti kot omarica z vitrino, a za njo se skriva kuhinja z vsem, kar v njej potrebujemo. Sestavljata jo dva dela – kuhinjsko-pomivalni in hladilno-shranjevalni. Oblikovalec je zasnoval tudi jedilno mizo s skritima predaloma. »Kredenca je bila skozi zgodovino eden ključnih povezovalnih elementov med kuhinjo in jedilnico. Danes je njeno vlogo v glavnem prevzela kuhinja. Ohranja se samo še kot spomin na stare čase. Želeli smo obuditi pojavnost kredence s tem, da smo združili njene funkcionalne in oblikovne posebnosti s kuhinjo manjšega obsega. Ta bi bila lahko namenjena manjšim stanovanjem in poslovnim prostorom,« pojasnjuje oblikovalec Julijan Krapež. Ob tem so razvili mehanski zglob, ki omogoča stransko odpiranje. »Pri njegovem razvoju smo izhajali iz lesenih zglobov, ki so se v preteklosti in se še danes uporabljajo v izdelkih ljudske obrti za prenosne šivalne kovčke. S tem sistemom odpiranja smo zmanjšali skupno globino pohištvenega elementa na samo 70 cm, kar je zelo pomembno tam, kjer primanjkuje prostora,« še pravi oblikovalec. Tokrat so izbrali dimljeni hrast za zunanjost kuhinjskega pohištva in masivno večplastno lepljeno brezo, iz katere je izdelana notranjost. Kuhinjska delovna plošča in stenska obloga sta iz avtohtonega kamna.

Kolekcija pohištva Mitja, Mizarstvo Bolčič

Mizarstvo Bolčič je tokratno predstavitev na sejmu posvetilo pokojnemu mizarju Mitji Bolčiču. Kolekcijo Mitja je zanje oblikoval Neven Kovačić. Nekaj kosov iz nje so že septembra pokazali britanskemu občinstvu na sejmu 100percent Design v Londonu, januar­ja pa bo v celoti na ogled še na sejmu IMM v Kölnu. Glavno vlogo v kolekciji ima orehov les, ki so ga pri nekaterih kosih kombinirali še z drugimi materiali, na primer pri jedilni mizi z marmorjem, pri stolčku, stolu in fotelju pa z usnjem. Po besedah Loredane Matkovič so vsi kosi natančno izdelani po vnaprej določenem sklopu geometričnih pravil, hkrati pa spoštujejo logiko lesa kot osnovnega materiala. Kolekcija Mitja se je na sejmu uvrstila med pet najboljših – Top 5.

Chair 6, oblikovanje Jure Benčina

V navidezni klubski mizici se skriva več­funkcijski stol. Oblikovalec Jure Benčina ga je zasnoval zlasti za majhna stanovanja, študentske domove ali prostore, kjer se je treba prilagajati. V notranjosti se skriva naslon za noge, tako da se lahko spremeni celo v počivalnik. Če namestimo še mizico, postane računalniška mizica ali dodatna odlagalna površina. Ime stol na šesto potenco pa pove, koliko funkcij se skriva v tem domiselnem kubusu.

Sekreter I keep my secrets ..., VAW, oblikovanje Vera Fois

Vera Fois je tokrat ponudila na ogled interpretacijo klasičnega sekreterja, pisalnika. »Oblikovan je na podlagi razmišljanja, kak­šen bi bil ta kos pohištva, če bi ga zjutraj nesel s seboj na delovno mesto ali ga uporabljal doma, če delaš iz domače dnevne sobe. Za pisanje na prenosnem računalniku ali shranjevanje stvari,« o svojem novem izdelku razmišlja avtorica.

Stoli Nico, Nico Less, Breath, oblikovanje Primož Jeza, podjetje Donar

Podjetje Donar je tokrat predstavilo rezultat inovativne tehnologije obdelave recikliranega materiala – filca, iz katerega so pripravili serijo konferenčnih stolov. Kot oblikovalec se je podpisal Primož Jeza. Stol Nico Less je tudi mednarodna strokovna komisija uvrstila med pet najboljših – Top 5. Svojo utemeljitev je podkrepila z besedami, da ta stol zaradi materiala, ki je lahek in preprost za modeliranje, pomeni trajnostno rešitev in omogoča nadaljnji razvoj.

Modularno pohištvo Forafora, podjetje Želva

Različno veliki moduli sestavljajo pohištvo, ki se trži pod blagovno znamko Forafora, izdelujejo pa ga v invalidskem podjetju Želva. Odločili so se, da bodo na trg stopili z novo zgodbo, to je z mladinskim in otroškim pohištvenim programom, ki ga je zanje zasnoval oblikovalec Klemen Vuica iz studia Limeta design. Osnovni element sestavljivega pohištva so moduli, ki imajo stranice pod kotom 10 stopinj in so med sabo zložljivi. Narejeni so v dveh višinah, to je 50 in 100 cm. Z njimi se lahko sestavi vse od predalnikov, stenskih polic do omare.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine