Naravni materiali in udobje sta izraza, ki ju pogosto uporabljamo v povezavi z opremo spalnic. V ospredju pa sta tudi v tem času, ko po evropskih mestih potekajo mednarodni pohištveni sejmi, ki predstavljajo svetovne smernice v pohištveni in oblikovalski industriji. Vračanje k naravi in naravnim materialom ni modna muha, ampak izraz zavedanja, da je pomembno, kako in kje živimo ter s čim smo obdani.
Pravijo, da tretjino življenja prespimo, največkrat najbrž v domači spalnici. Torej je zelo pomembno, iz česa je izdelana naša postelja in drugo pohištvo. Spalnica podobno kot drugi deli doma potrebuje skrbno načrtovanje. Oprema v njej je različna, odvisna je od velikosti in lege prostora, pa seveda tudi od naših želja. V modernih tlorisih so z večanjem dnevnega bivalnega dela spalnice postale manjše, dovolj je že, da lahko vanje postavimo posteljo in kakšen lep predalnik. Garderobne omare so se umaknile v garderobne sobe in predsobe. Spalnica je tako postala prostor samo za spanje. V manjših stanovanjih so rešitve nekoliko drugačne, saj je tam pomemben vsak centimeter. A to še ne pomeni, da v garsonjeri ni mogoče imeti velike postelje za udobno spanje dveh.
PREBERITE ŠE: Razporeditev pohištva za boljši spanec
Leto 2020 naj bi bilo vse v znamenju klasično modre barve (Pantone 19-4052 Classic Blue). Gre za brezčasen modri odtenek, ki deluje pomirjajoče in elegantno. Modra, kakor pravijo v družbi Pantone, ki tradicionalno izbira barvo leta, prinaša občutek miru in spokojnosti ter pomaga pri zbranosti. Navdih zanjo je bilo večerno modro nebo.
Modra barva je v interierih stalnica, pojavlja se kot stenska barva, na nekaterih kosih pohištva in tkaninah. Pogosto jo opazimo na sedežnem pohištvu, od sedežnih garnitur, manjših zof in počivalnikov do taburejev in oblazinjenih stolov. Arhitekti in oblikovalci jo radi umeščajo tudi v spalnico, na primer kot barvo ene izmed sten, v modro tkanino je lahko odet okvir postelje. Priljubljena je tudi pri dodatkih za dom, kot so okrasne blazine, posteljnina, pregrinjala ... Lepo se poda k beli in sivi barvi ter k lesu. Kombinirate pa jo lahko tudi z močnejšimi odtenki, kot sta vijoličasta in rožnata.
Zagotovo je zvečer prijetno priti v lepo urejeno in pospravljeno spalnico, da se zjutraj zbudimo spočiti, pa je treba poskrbeti tudi za kakovostno ležišče, ki ustreza našemu telesu. To pomeni, da je ob obračanju med spanjem pritisk enakomerno porazdeljen po telesu. Zato potrebujemo ležišče, ki nas pravilno podpre ter razbremeni telo in hrbtenico. Velja, da vsakemu človeku ne ustreza vsako ležišče. Na to vplivajo tako telesna teža in konstitucija kot različne težave in spalne navade. Poleg kakovostnih umetnih ali naravnih materialov je pomemben tudi njihov izvor oziroma sledljivost, kje je bilo ležišče izdelano in kako. Materiali naj bi bili takšni, ki dihajo z našo kožo in omogočajo vzdrževanje idealne temperature ter vlage med spanjem.
PREBERITE ŠE: Kakovostno ležišče potrebuje pravo letveno dno
Na voljo so ležišča z vzmetmi, ležišča iz lateksa, ležišča iz pene in kombinacije različnih materialov. Ponudba na trgu je ogromna, zato se marsikdo znajde pred vprašanjem, kako med vsemi temi različnimi kombinacijami izbrati pravo zase. Upoštevati je treba način spanja, telesno težo in višino. Pred nakupom si je treba vzeti čas in različne tipe ležišč preizkusiti.
Pomembna je tudi izbira ustrezne letvene podlage in vzglavnika. Kot posteljno dno se uporabljajo in priporočajo letvena dna, ki omogočajo kroženje zraka in s tem zračenje posteljnega vložka. Izvedb je veliko. Lahko gre za povsem fiksno letveno dno, ki ga sestavlja 32 prečnih letev, vpetih v okvir. Pri izboljšanih različicah je mogoče dvigniti vzglavje in vznožje. Še bolj izpopolnjene imajo vpetih 28 letev ter možnost nastavitve trdote v ledvenem delu. Tudi pri teh si lahko omislimo dvig vznožja in vzglavja, za nekaj več denarja lahko to počnemo kar z daljinskim upravljalnikom.
Življenjska doba ležišča je odvisna od različnih dejavnikov, kot so pravilna izbira ob nakupu, cenovni razred, prava posteljna podloga, vzdrževanje in podobno. Ležišče je treba redno vzdrževati, navodila za to dobimo ob nakupu. Poskrbeti moramo, da je ne glede na sestavo dobro zračeno (to pomeni, da ima primerno letveno podlago, ki omogoča kroženje zraka) in ni izpostavljeno neposrednim sončnim žarkom. Dobrodošlo je občasno sesanje s sesalnikom za prah, da se odstranijo prašni delci, ki se nabirajo na površini in v notranjosti. Ležišča, ki imajo snemljivo prevleko ali nadvložek, je priporočljivo vsaj enkrat v njihovi življenjski dobi osvežiti s pranjem ali kemičnim čiščenjem. Običajno je priloženo navodilo s podatkom, ali se lahko perejo v pralnem stroju ali je primerno le kemično čiščenje.
Na iztrošenost jedra vpliva tudi letveno dno. Če ima dobro podlago, bo tudi samo omogočilo spečemu dobro oporo, medtem ko dotrajano letveno dno povzroča hitrejšo deformacijo ležišča. In kako vemo, da bo počasi čas za nakup novega? Pozorni moramo biti zlasti na prve znake obrabljenosti, to so vdolbine na najbolj obremenjenih delih.