Po besedah Primoža Medja iz salona Svetila Philips je pri svetilih vse večji poudarek na svojevrstnem prepletanju kakovosti, inovativnosti, namembnosti in oblike. Kot dodaja sogovornik, poskušajo kupce poučiti, da lahko prostor opremijo in okrasijo že zgolj s svetlobo, s cenovno dostopnimi oblikovalskimi primerki svetil pa hkrati dvignejo tudi kakovost svojega bivanja.
»Pri slogu je poudarek na industrijskem šik videzu, ki črpa navdih iz tovarn in poslovnih objektov ter uporablja nenavadne materiale, denimo krtačeni aluminij, na eklektičnem videzu svetilk s spajanjem različnih oblik, velikosti in barv, ter sodobnem razkošju z lestenci iz stekla, kristalov in blaga v različnih barvah, ki čudovito kombinirajo kiparstvo, dekoracijo in osvetlitev,« pojasnjuje najnovejše trende Medjo. Sodobna svetila z možnostjo menjave barve svetlobe in spremenljivimi barvami LED-luči omogočajo tudi ustvarjanje različnih svetlobnih učinkov.
V zadnjem času so zelo priljubljena svetila z LED-tehnologijo, ki so po besedah Barbare Pavlin iz salona Forma svetila dovolj zmogljiva za osvetljevanje prostora in vse bolj gospodarna, tako cenovno kot energijsko. Razvoj LED-tehnologije je omogočil čisto nove načine osvetljevanja: osvetlitev zunanjih delov hiš, bazenov, vitrin, kuhinjskih elementov, talno osvetlitev in svetlobnih napisov.
Ta svetila so po besedah Anžeta Vojeta iz Merkurja visoko učinkovita, saj zelo malo grejejo in večino električne energije pretvorijo v svetlobo, hkrati pa so zanje značilne nove, sodobnejše, minimalistične oblike, pravzaprav je nasploh večji poudarek na obliki svetil.
»Novost na področju bivanjske razsvetljave so vgradna svetila iz naravnih materialov, ki so gladki na dotik in hkrati odporni na udarce in praske, sestavljeni so iz nestrupenih materialov in ne povzročajo alergij. Svetila so prilagodljiva različnim potrebam in željam ter se lahko poljubno obarvajo, na primer v barvo stene, ali poslikajo,« pravi Pavlinova.
Vsak prostor zahteva svoj pristop
Pristop k svetlobnemu opremljanju je po besedah Pavlinove čisto preprost: ko določimo namembnost prostora, določimo tudi osvetlitev. »Od te so namreč odvisni vrsta, namestitev in moč svetil. Na splošno velja, da je treba poskrbeti za več virov svetlobe, in sicer za splošno osvetlitev ter za ustvarjanje ambientalne svetlobe in poudarkov. Svetloba mora zagotavljati vidnost, preglednost in estetiko,« pojasnjuje sogovornica. V zadnjih letih se za splošno osvetlitev po vseh prostorih največkrat uporabljajo vgradna svetila. Tem se ponekod (jedilnica, dnevna soba) pridružijo še viseča, ki so po besedah Pavlinove poleg učinkovite osvetlitve tudi eleganten okras prostora. Zdaj so, kot pojasnjuje, moderna viseča svetila nenavadnih oblik, velikosti in različnih barv. Tudi stoječa svetila so lahko dodatna ali namenska osvetlitev in hkrati dekoracija. Pri njih je priporočljiva regulacija jakosti svetlobe, saj jih lahko uporabljamo za branje in tudi za ustvarjanje ambientalne osvetlitve. Podobno funkcijo imajo namizne luči, ki so primerne tako za pisarne kot otroške sobe, klubske mizice, predalnike. Najpomembnejše je, kot poudarja sogovornica, da so svetila funkcionalna, da imajo močno svetilnost in možnost regulacije.
Najpogostejša izbira plafonjera
»Slovenci trenutno kupujemo svetila nižjega oziroma srednjega cenovnega razreda. Največkrat manj denarja odštejemo za vgradna svetila in svetila za prostore, v katere obiskovalci ne vstopajo, malo več pa namenimo za svetila za dnevno sobo in kuhinjo,« še pojasnjuje Pavlinova. Po njenih izkušnjah so slovenski kupci tudi na tem področju bolj tradicionalni, saj največkrat kupujejo klasične plafonjere kvadratnih in okroglih oblik ter stenska svetila, ki pa običajno niso preveč ekstravagantna. V zadnjem času se vse pogosteje odločajo za svetila z varčnimi sijalkami in LED-diodami, le redki pa si, kot dodaja sogovornica, upajo v svoj dom umestiti svetila bolj neobičajnih oblik, največkrat so to kakšna viseča.
Podobno ugotavljajo v Merkurju, kjer prodajo, kot pravi Anže Voje, največ stropnih svetilk, plafonjer, ker so uporabne za različne namene in vse prostore, in v salonu Svetila Philips, kjer je prav tako največje povpraševanje po stropnih svetilkah z varčnimi sijalkami ter stropnih in stenskih reflektorjih z LED-tehnologijo. Vrhunske oblikovalske kose izbirajo kot glavna oziroma dominantna svetila v posameznem prostoru. »Na odločitev za nakup najbolj vpliva razmerje med ceno in kakovostjo. Uporaba najnovejših tehnologij je prednost, ni pa nujna. Ne iščejo najcenejšega izdelka, ampak se na podlagi informacij in razlag odločijo za pameten nakup, to je kombinacijo tehnologije, oblike in cene,« še pojasnjuje Primož Medjo iz salona Svetila Philips. Po besedah Vojeta želijo visokokakovostna svetila po dobri ceni približati širokemu krogu kupcev. Ker te opreme praviloma ne menjamo prav pogosto, je zelo pomembna kakovost izdelka, zlasti za bivalne in zunanje prostore, za katere smo pripravljeni odšteti več denarja. Za kleti in druge pomožne prostore pa, kot pravi sogovornik, se največkrat izbirajo cenovno ugodnejše različice. A ob tem ne smemo zanemariti oblike, ki je poleg uporabnosti in cene prav tako pomembna pri izbiri in nakupu svetil.