
Sezona vrtnarjenja je končno tu – in to na polno. Vrtičkarji smo spet zavihali rokave; sadimo, sejemo in opazujemo že prve sadike, kako poganjajo iz zemlje. V mislih pa si že priklicujemo vonj po svežih domačih paradižnikih, solati, korenju in drugih dobrotah z vrta. Veselijo pa se tudi ljubitelji cvetlic, zelišč ipd.
A z vrtnarskimi radostmi pridejo tudi izzivi; naš vrt in cvetlice vsako leto obiščejo nepovabljeni gostje – škodljivci, ki napadajo korenine, gomolje in sadike. Bramorji, ogrci, rilčkarji in ličinke mušic so pogosti nezaželeni obiskovalci, ki povzročajo nemalo preglavic. Kako se jih torej lotiti in jih za vedno uničiti? Ena izmed takšnih rešitev, ki zanesljivo uničijo škodljivce in za njimi ne bodo ostali ostanki škodljivih kemikalij, so nematode.
Nematode (ali ogorčice) so mikroskopsko majhni, brezbarvni valjasti črvi, ki živijo v tleh – živali, ki spadajo med talne organizme. Najdemo jih povsod po svetu – tudi pri nas. A pomembno je, da na vrtu uporabljamo le avtohtone vrste, ki so naravno prisotne v slovenski zemlji. Veljajo za odlično sredstvo proti škodljivcem. Njihova izjemna prednost je ciljno delovanje na določenega škodljivca, pozitivna lastnost pa je tudi, da rastline varujejo pred škodljivci na popolnoma naraven način, brez škode za ljudi, živali ali okolje. Zaradi tega jih lahko varno uporabljamo tudi na vodovarstvenih območjih. Ker so prijazni do okolja, so vedno bolj so razširjeni med vrtnarji, ob pravilni uporabi pa tudi izjemno učinkoviti. Kot zanimivost velja omeniti, da te koristne ogorčice spadajo pod biotično varstvo rastlin. Za preživetje in gibanje potrebujejo dovolj vlage, odsotnost sončne svetlobe (UV-žarčenje je zanje smrtno), zrak za dihanje in vodo.
Poznamo sicer ogromno vrst nematodov, vendar so med najbolj raziskanimi t. i. entomopatogeni. Škodljivca uničijo tako, da vstopijo v telo ličinke škodljivca (skozi kožo ali telesne odprtine) in tam sprostijo bakterije, ki škodljivca v 24–72 urah uničijo. Nematode se nato prehranjujejo z njegovimi razpadlimi ostanki in se ob tem razmnožujejo. Ta cikel se nadaljuje, dokler je hrane – torej škodljivcev – dovolj.
So nematode nevarne za ljudi?
Nematode so za ljudi, domače in divje živali, za vse vodne in talne organizme ter rastline popolnoma neškodljivi. Tudi če jih pri apliciranju poškropimo po recimo listih solate, te umijemo pod tekočo vodo in brez skrbi pojemo. Ogorčice tudi nimajo karence. Tako imamo nematode na voljo za zatiranje in apliciranje tudi po rastlinah, ne samo po tleh.
Za učinkovito delovanje koristnih nematodov je ključno, da ustvarimo primerne razmere v tleh. Ker se te mikroskopske ogorčice premikajo s pomočjo vode, moramo po nanosu poskrbeti, da je zemlja rahlo vlažna vsaj dva do tri tedne. Tako jim omogočimo, da aktivno poiščejo svoje tarče – talne škodljivce. Nematode nanašamo s pomočjo posebnega aplikatorja (na voljo tukaj), neposredno na tla. Da jih zaščitimo pred škodljivim UV-sevanjem in vročino, jih nanašamo v večernih urah ali ob oblačnih dneh. To jim omogoča mirno premikanje po tleh, kjer škodljivce najdejo s pomočjo vonja (izločki žuželk), toplote ali ogljikovega dioksida, ki ga ti oddajajo pri dihanju. Ker gre za talne organizme, potrebujejo tudi dostop do kisika, zato je pomembno, da so tla tudi rahla in zračna. Najbolje uspevajo v toplih mesecih, ko so aktivni tudi škodljivci – v večini Slovenije je to običajno od sredine marca naprej, ko se tla začnejo segrevati in vlage v tleh ne primanjkuje.
Večina vrst nematodov deluje v temperaturnem območju 13–28 °C, nekatere pa so aktivne že pri 8 °C. Uporabljamo jih torej le v toplem delu leta, ko so razmere za njihovo delovanje optimalne, škodljivci pa najbolj dejavni, saj se takrat pomikajo bližje površju v iskanju hrane.
Na vrtu se srečujemo z različnimi škodljivci, da bomo resnično učinkoviti pri uničevanju, pa moramo vedeti:
Učinkovitost nematodov je zelo visoka, a ključna je pravilna in dosledna uporaba, prilagojena življenjskemu ciklu škodljivca.
S škodljivci (ogrci in bramorjem) pa nimamo težav samo na zelenjavnem vrtu. Tudi številni ljubitelji cvetlic, grmovnic in drugih rastlin se spoprijemamo z različnimi škodljivci, kot so na primer objedeni listi lovorikovcev, rododendronov – to povzročajo hrošči rilčkarji. Zato je v takšnih primerih zelo pomembno, da že v začetku pomladi (marec, začetek aprila, odvisno od leta) tretiramo tla pod omenjenimi grmovnicami. Tako uničimo ličinke, ki prezimujejo v tleh.
Z izbiro pravega nematoda se lahko učinkovito in hitro rešimo bramorja. Pri tem moramo izbrati sredstvo Nemastar. Deluje tudi proti palmovemu vrtaču, košeninarjem (travniškemu komarju), sovkam, sadnemu koreninarju, palmovemu rilčkarju. Poškodbe na rastlinah prepoznamo po objedenih koreninah zelenjavnih sadik. Na zelenici pa lahko opazimo področja s suho in odmrlo travo, pod katero so sive ličinke, gosenice. Na sadnem drevju so objedene koreninice. Pri palmah opazimo objedene liste. Za učinkovito zatiranje je priporočljivo tretiranje dvakrat letno, vsaj tri leta zapored.
Nematode uspešno uničijo tudi rilčkarja, dobro delujejo predvsem proti ličinkam brazdastega trsnega rilčkarja. Za uničevanje uporabimo sredstvo Nematop cool. Škodljivca prepoznamo po poškodbah na rastlinah, kot so ob robovih objedeni listi na rododendronih, azalejah, lovorikovcih in njim podobnih grmičih.
Proti paradižnikovemu molju, ličinkam mrtvaške mušice, resarjem, jablanovi steklokrilki in mravljam uporabljamo sredstvo Nemaplus. Poškodbe na rastlinah pa bomo prepoznali po ozkih belih lisah/tunelčkih na listih vrtnin ali okrasnega cvetja, na paradižniku pa po izvrtinah na steblih, plodovih in listih. Na okrasnih rastlinah se običajno pojavijo objedene koreninice rastlin in kaktusov, prav tako bele lise na cvetovih okrasnih rastlin.
Proti ličinkam hroščev – ogrcem uporabljamo sredstvo Nematop. Sredstvo prav tako uporabljamo proti lešnikarju. Poškodbe na rastlinah: na zelenjavnem vrtu opazimo sušenje rastlin, pod katerimi najdemo bele mesnate ličinke. Na trati so področja s suho in odmrlo travo na zelenici, pod katero so ličinke bele barve. Poškodbe vidimo na listih leske in na lešnikih.
Naročnik oglasne vsebine je Metrob