
»Milanski teden oblikovanja je letos znova dokazal, da dizajn ni le stvar estetike, temveč način razmišljanja o tem, kako živimo in kako želimo živeti. Vse bolj si želimo dom, ki ni le lep, ampak tudi topel, človeški in trajnostni. Če bo šel razvoj v tej smeri, potem se prihodnosti notranjega oblikovanja res lahko veselimo,« pravi arhitektka Tjaša Justin in dodaja, da dogajanje v lombardijski prestolnici ni le razstava pohištva, ampak tu nastajajo novi trendi, ki jih čez leto ali dve najdemo na policah trgovin in v naših dnevnih sobah.
»Milano se v teh dneh spremeni v en sam velik razstavni prostor, kjer se zvrsti več tisoč dogodkov, razstav in instalacij, povezanih z oblikovanjem. Dogajanje je prava paša za oči in trpljenje za podplate, ki morajo prehoditi kar nekaj kilometrov,« še dodaja arhitektka.
Nina: Mene je najbolj navdušila vrnitev barv, pa tudi odsevne površine na stenah in celo tleh, teksture različnih kamenin, uporaba magnetov za hitro spreminjanje videza in funkcije posameznega kosa.
Tjaša: V Milanu me je posebej navdušila premišljena uporaba izrazitih barvnih kombinacij pri izbranih proizvajalcih ter vse bolj opazen premik k organskim, zaobljenim oblikam v zasnovi pohištva in svetil, ki prostoru dodajajo plast mehkobe.
Nina: Po nekaj letih priljubljenosti zlate barve se ponovno vrača v ospredje srebrna, opaziti je bilo mogoče tudi veliko zelenih in rdečih odtenkov ter različnih pastelnih tonov od mentolove zelene do nežno rožnate. Še ena zanimiva novost je kombiniranje podobnih odtenkov ene barve po celotnem prostoru, npr. rdeče stene in strop, temnejša rdeča preproga, rdeča sedežna garnitura, rdeča klubska mizica …
Tjaša Justin
»Letos je bila rdeča nit sejma tema "Thought for Humans", ki izpostavlja pomen oblikovanja, usmerjenega k človeku – z uporabo trajnostnih materialov, razmislekom o potrebah uporabnika in inovativnimi pristopi.«
Tjaša: Razstavne prostore je preplavila globoka vinsko rdeča barva, imenovana barolo, lahko bi rekli, da postaja nova nevtralna. Eleganca, razkošje in subtilnost v enem odtenku – barolo je barva z značajem, ki pa kljub svoji globini ostaja dovolj umirjena za vsak prostor. Bež, ki je dolga leta predstavljala varno izbiro za vse ljubitelje brezčasnega razkošja, pa se poslavlja. Namesto umirjenosti prihaja barvit, igriv in drzen prestiž, ki v prostor vnese več osebnosti in dinamike.
Tjaša: Oblazinjeno pohištvo izgublja ostre linije in postaja voluminozno. V ospredju so masivni, mehki in na videz udobni kosi, pogosto z umetniškim značajem, kot recimo kolekcija Anima oblikovalke Lare Bohinc. Garniture in fotelji vabijo, da se vanje potopiš.
Nina: Zelo zanimivi so se mi zdeli tridimenzionalno teksturirani oblazinjeni kosi, ki so lahko uporabni za poudarjanje teksture v interierjih. Sicer pa pri oblazinjenem pohištvu še vedno ostajajo v ospredju mehke zaobljene forme.
Nina: Prilagodljivo pohištvo, ki mu je mogoče sproti spreminjati funkcijo, kot so modularne sedežne garniture in vrtljive svetilke. Pri armaturah je zanimiva uporaba umetnih mas, ki jim dajejo videz mehkega usnja.
Tjaša: Sejem svetil Euroluce je letos postregel z umetniškimi svetlobnimi rešitvami. V ospredju so bile izrazite stropne svetilke, ki pritegnejo pozornost s svojo skulpturalnostjo. Ogromni lestenci in instalacije z visečimi lučmi so pogosto črpali navdih iz narave – svetila v obliki cvetlic in dreves so bila izdelana iz različnih materialov: plastike, kovine (zlasti v zlati barvi), papirja, tekstila in lesa.