Ureditev otroške sobe običajno načrtujemo tako, da kombiniramo bodisi pisane stene z nevtralnim pohištvom bodisi nevtralne stene s pisanim pohištvom. »Izvedbeno je bolj priporočljiva kombinacija nevtralnega pohištva in pisanih sten. Stene je namreč preprosteje in cenovno ugodneje prepleskati kot pa menjati pohištvo,« pravi arhitektka Nina Štajner.
Trendi se zelo hitro spreminjajo. Medtem ko so po svetu znova v ospredju eklektični ambienti bogatih barvnih tonov, so pri nas še vedno modni nežni bež odtenki. »Čeprav so zelo aktualni barvno nevtralni ambienti, menim, da v resnici niso najbolj primerni za otroke. Otroci imajo namreč radi barve,« razmišlja arhitektka. Tudi notranja oblikovalka Jade van Baaren, kreativna direktorica podjetja JVB Designworks, pojasnjuje, da so ljudje zdaj bolj odprti za naravne in nevtralne tone, da se uporablja veliko bež, krem, toplih rjavih in zelenih odtenkov. A obe praviloma odsvetujeta, da se pri opremljanju preveč oziramo na trende, naš cilj naj bo raje prostor, ki bo pisan na kožo otroku.
Na vprašanje, ali se še vedno pogosto dogaja, da starši dekliško sobo popestrijo z rožnato barvo in fantovsko sobo z modrimi odtenki, arhitektka Nina Štajner pritrdi, da večkrat opazi takšno izbiro, vendar gre pri tem za urejanje prostora po meri odraslega, namesto po meri otroka. »Odtenki, ki smo jih pripisali posameznemu spolu, v bistvu nimajo nobene vloge, razen tiste, v katero otroka silimo odrasli. Mogoče njemu te barve sploh niso všeč. Težava pri izbiri močno 'spolno zaznamovane' barve se pojavi tudi, če imamo več otrok različnega spola, ki si nato sobe delijo. Namesto da se za barvo odločamo na podlagi spola, razmislimo o tem, kakšno vzdušje želimo ustvariti,« poudarja arhitektka in svetuje, da znotraj enega prostora z barvami ustvarjamo različne mikroambiente. Kotiček za spanje lahko pobarvamo s temnejšimi odtenki, kotiček za igro z bolj živahnimi, prostor za branje oziroma učenje pa z bolj umirjenimi. Notranja oblikovalka Jade van Baaren ob tem priporoča, da se izogibamo pretemnim barvam, saj lahko ustvarijo neprijetne sence.
Če sta v sobi dva otroka, vsak s svojimi željami, je po besedah arhitektke bolje izbrati eno nevtralno barvo, ki bo postala osnova, ter jo nato na manjših območjih dopolniti s priljubljeno barvo posameznega otroka. »Ali pa že takoj določimo kombinacijo dveh izbranih barv, ki jo potem upoštevamo. Pri tem velja imeti v mislih, da obstaja nešteto odtenkov določene barve. Ideja o kombiniranju npr. komplementarnih barv (npr. zelene in rdeče ali modre in oranžne) se zdi na prvi pogled morda preveč vsiljiva, če pa pomislimo na širok spekter odtenkov, ki zajemajo tudi pastele, so lahko tudi močne barvne kombinacije prav lepe.«
»Menim, da okolje močno vpliva na naše duševno stanje in da umirjeni toni pomagajo otrokom, da se sprostijo ter počutijo udobno v svojem prostoru. Topli odtenki delujejo nanje pomirjujoče. Vendar bolj kot barve je pomemben ustvarjalni prostor, urejen z mislijo na to, kaj otroka zanima,« pravi notranja oblikovalka. Pripravimo lahko delovno steno, ki je lahko zabavna popestritev v otroški sobi. Lahko gre za steno s kredo za barvanje ali leseno steno s klini, lahko je stena s sponkami za obešanje umetniških del ali kaj podobnega.
Soba naj raste z otrokom, zato je že na začetku smiselno razmisliti o oblikovanju prostora, ki bi ga lahko sčasoma spreminjali brez velikih naložb in sproti prilagajali novim potrebam. »Dojenček pravzaprav ne potrebuje svoje sobe. Malček potrebuje le (nizko) posteljo, predalnik, poličnik in veliko prostega prostora za igro. Šolarju nato dodamo pisalno mizo, predalnik dopolnimo ali ga zamenjamo z večjo omaro in podobno,« svetuje arhitektka.
Stenske nalepke so priljubljena popestritev sten v otroški sobi, saj jih je mogoče preprosto namestiti, so cenovno dostopne in jih lahko zamenjamo, ko otrok zraste oziroma si zaželi nekaj novega. Možnosti je ogromno, od naravnih do domišljijskih motivov, risanih junakov, personaliziranih nalepk s citati ali imenom otroka, geometrijskih likov.
Pred lepljenjem poskrbite, da je stena suha, čista in gladka, z vlažno krpo obrišite morebitni prah in umazanijo ter počakajte, da se površina posuši. Nato nalepko odstranite s podlage in začnite lepiti pri enem robu ter jo počasi in natančno gladite z ravnim predmetom (npr. z ravnilom), s čimer boste preprečili nastanek zračnih mehurčkov. Pri odstranjevanju si pomagajte s sušilnikom za lase, s katerim segrevate nalepko, da zmehčate lepilo. Ob tem jo počasi odstranjujte. Če ostane del lepila na steni, ga odstranite z nežnim čistilom ali alkoholom, ki ga nanesete na vlažno krpo. Notranja oblikovalka ob tem še opozarja, da ni nič hujšega kot luščenje starih nalepk. Soba je zaradi tega videti stara, zanemarjena, zato bodite pozorni in jih raje v celoti odstranite, preden postanejo dotrajane. Svetuje tudi, da zanje ni treba žrtvovati celotne sobe, raje izberite le manjši kotiček, ki ga z njimi prijetno popestrite.
Lep dodatek je tudi tapeta, s katero vnesete v otroško sobo edinstven slog. Čeprav jo lahko namestite sami, je priporočljivo, da delo prepustite strokovnjaku, še posebno če gre za večjo površino. Mojster bo poskrbel, da bo tapeta natančno poravnana (kar je zelo pomembno pri tapetah z vzorci, pri katerih morajo biti linije in motivi usklajeni), brez zračnih mehurčkov, izbral bo primerno lepilo za določen tip tapete (papirnate, netkane …). Če se odločite delo opraviti sami, raje kupite samolepilne, ki jih je tudi lažje odstraniti.
Vedno bolj je v ospredju okolju in otrokom prijaznejša oprema. Poudarek je na naravnih vlaknih, trajnosti materialov in etičnih pristopih v proizvodnji. Okolju prijazne barve za otroške sobe postajajo vse bolj priljubljene zaradi skrbi za zdravje otrok in zmanjšanje negativnih vplivov na okolje, saj ne vsebujejo škodljivih oziroma nevarnih kemikalij. So namreč brez ali vsebujejo le majhen delež hlapnih organskih spojin, ki lahko povzročajo slabo počutje, draženje dihal, alergije, glavobole … Ravno zato se mnogi odločajo za uporabo rastlinskih olj, mineralne pigmente, barve brez strupenih kovin. Med drugim se uporablja barva brez lateksa, kar je sicer zdravju bolj prijazno, a z vidika čiščenja slabša izbira, saj z nje ne moremo preprosto obrisati madežev.