Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

To morate upoštevati pri urejanju otroške sobe

Novo šolsko leto je pred vrati in mnogi starši razmišljajo o prenovi otroške sobe ter o novih nakupih pohištva, ki ga je otrok prerasel. Predstavljamo tri ključne stvari, ki jih je dobro upoštevati pri urejanju otroške sobe.
Foto: Followtheflow/Shutterstock
Foto: Followtheflow/Shutterstock
22. 8. 2023 | 07:11
22. 10. 2024 | 20:07
4:18

Otroška soba naj bi bila zasnovana tako, da jo lahko dokaj preprosto spreminjamo in prilagajamo starosti otroka ter z majhnimi posegi omogoča spremembe, ki jih narekuje odraščanje.

Barve

Začnite z barvami, pri izboru katerih naj sodeluje tudi otrok. Te naj bodo umirjene in nikakor ne agresivne. Pri tem je dobro upoštevati nasvet, da naj bo osnovno pohištvo barvno nevtralno, na primer belo, v naravnem odtenku lesa ali nežnih odtenkih. Takšno bo brezčasno. Intenzivne barve si raje privoščite pri dodatkih, na primer igračah, blazinah in tekstilu, ki jih lahko sčasoma zamenjate in tako brez večjih posegov spremenite podobo sobe.

Za osvežitev otroške sobe so poleg barv vedno na voljo tudi tapete in dekorativne nalepke, ki naj krasijo eno ali dve steni, odvisno od vzorca na njih. Če želite, da bi bila kakšna omara ali kos pohištva bolj igriva, jo popestrite s pisanimi nalepkami, ki jih lahko sčasoma odstranite ali zamenjate. Kašno steno ali del stene lahko popleskate tudi s krednimi barvami in tako otroku namenite dodaten prostor za kreativno ustvarjanje.

Tako skrbno, kot ste izbirali ležišče zase, ga morate tudi za otroka.
Foto: Ground Picture/Shutterstock
Tako skrbno, kot ste izbirali ležišče zase, ga morate tudi za otroka. Foto: Ground Picture/Shutterstock

Ležišče

Tako skrbno, kot ste izbirali ležišče zase, ga je treba tudi za otroka. Tudi otroška postelja mora imeti kakovostno ogrodje, vzmetnico in posteljno perilo. Če si sobo delita dva otroka, je pogosta odločitev pograd, zlasti če gre za opremljanje majhnih prostorov. A tudi če sobico uporablja en otrok, je lahko ležišče na pogradu, prostor pod njim pa izkoristimo za pisalno mizo, shranjevalne površine, igralno površino ali kaj podobnega. Sodobno pohištvo za otroške sobe je zanimivo oblikovano in zelo prilagodljivo, tako da je mogoče z njim ustvariti prijetne kotičke za spanje, učenje in igranje.

Pisalna miza

Preden gre otrok v šolo, je treba razmisliti o nakupu pisalne mize in delovnega stola, kjer bo pisal prve domače naloge. Zelo priporočljivo je, da je nastavljiva po višini. Otrok v tem obdobju raste, zato je to pomembna funkcija delovne mize v njegovi sobi.

Na pisalni mizi šolarja bo sčasoma najbrž tudi računalnik, zato je pomembno tudi, da je dovolj velika. Pri izbiri lahko upoštevamo pravila, ki veljajo za delovne prostore odraslih. Idealna miza je dolga 160 centimetrov, široka pa najmanj 80 centimetrov. Zlasti je pomembno, da ni ožja od 80 centimetrov, če bo na njej stal tudi računalnik. Ta širina namreč zagotavlja primerno razdaljo med očmi in zaslonom računalnika, ki mora biti vsaj 50 centimetrov. Za primerno držo mora biti zgornji rob zaslona v višini oči ali malo niže. Kar zadeva položaj v prostoru, pa je pisalno mizo najbolje postaviti tako, da ima dovolj naravne svetlobe in da si otrok pri branju ali pisanju ne dela sence.

Ne pozabite tudi na kakovosten stol. Ta mora biti primerno velik, omogočati mora vsaj osnovne prilagoditve teži in velikosti šolarja. Pomembno je tudi zibanje naprej in nazaj, saj je to najpogostejše gibanje med učenjem in delom pri mizi ali za računalnikom. Običajno je lažji in konstrukcijsko preprostejši. Ob koncu osnovne ali v začetku srednje šole pa otroku lahko namenimo ergonomski stol za odrasle. Zelo praktična je snemljiva tkanina na oblazinjenem delu, saj lahko potem izberemo tudi svetlejše in pisane barve, ker lahko prevleko operemo ali celo zamenjamo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine