Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Velikonočna ustvarjalnica: Preproste ideje 
za izvirne dekoracije

Velika noč je odlična priložnost vsaj za dvoje: druženje, ker nam zanj vse prepogosto zmanjka časa, in ustvarjanje, ko lahko tudi tisti malo večji otroci pustimo domišljiji prosto pot. Tokrat smo izbrskali nekaj idej za izvirne velikonočne dekoracije. Preproste so za izdelavo, zato lahko v delo vključite tudi najmlajše, predvsem pa so poceni, saj imate večino potrebščin že doma.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 16:32
10:34

Oblečena jajčka

Barvanje jajc je lahko, predvsem v družbi naših najmlajših, kar zahteven projekt, najbolj za tiste, ki morajo po končanem delu očistiti ostanke barv z oblačil, mize, stolov. Umazaniji in packanju se lahko elegantno izognete s to super idejo – dekoracijo za svoja velikonočna jajčka si preprosto natisnete. Malo drugačnih pirhov se bodo najbolj razveselili otroci, saj se bodo lahko z njimi celo igrali, nenavadna in simpatična dekoracija pa bo zagotovo pritegnila tudi pozornost odraslih.

Z nekaj spretnosti si jajčne podstavke lahko izdelate sami ali pa predloge zanje poiščite na spletu. Dve prikupni različici smo našli na www.mrprintables.com in www.everydaydishes.com.

Jajca, ki jih boste uporabili za glavice, najprej trdo skuhajte in ohladite. Natisnite pripravljene predloge na trši papir (najbolje šeleshamer) in jih izrežite. Oblekico tesno ovijte okoli jajca, da se mu bo dobro prilegala, in šele nato zlepite konca papirja skupaj. Izrežite še dodatke (ročice, pentljice, ušeska) in jih prilepite na svoje mesto. Nato namestite jajce v papirnati podstavek in mu narišite še obraz.

Potrebujemo:

  • natisljive predloge za podstavke
  • trši papir formata A4
 (cena 0,56 evra za list)
  • škarje ali olfa nož
  • trdo kuhana jajca
  • lepilo
  • flomastre

Tetovirana jajčka

Se tudi vaši otroci pritožujejo, zakaj na pirhe vsako leto lepite enake nalepke? Tokrat jih za spremembo izdelajte sami. Povsem unikatne in po vaši željah. Mlajši otroci bodo naravnost navdušeni, če bodo na jajčka lahko lepili priljubljene tatuje s svojimi risanimi junaki, starejšim pa bodo bolj všeč motivi brk in kratki napisi.

Motive oblikujte sami ali pa jih poiščite na spletu in jih natisnite na poseben papir za tiskanje tatujev. Pozorni bodite predvsem pri raznih napisih, logotipih ali znakih – natisniti jih morate zrcalno, da boste na jajcu dobili pravo podobo.

Trdo kuhana jajca osušite s papirnato brisačko in ohladite na sobno temperaturo. Izrežite natis­njene nalepke – režite čim bolj ob motivu. Ker jajce ni ravno, pričakujte, da bo ob nameščanju nalepk nastalo nekaj manjših gubic. Manjši ko bo motiv, manj bo gubic. Nato odlepite prozorno zaščitno folijo in papirček z natisnjenim motivom prilepite na jajce. Z mokro krpo ali vlaž­no gobo nekaj sekund pritiskajte na nalepko, da motiv odstopi od papirja, nato tega previdno odstranite in osušite tatu. Namesto papirja za tiskanje tatujev lahko uporabite tudi poseben prenosni medij v gelu, s katerim motive, ki ste jih natisnili z laserskim tiskalnikom ali laserskim fotokopirnim strojem, prenesete na jajčka.

Potrebujemo:

  • trdo kuhana jajca
  • motive za tatuje
  • papir za tiskanje tatujev (cena 7,39 evra za dva lista A4)
  • škarje
  • mokro krpo

Jajca, ovita v prejo

Še ena možnost, kako se izogniti klasičnemu barvanju pirhov, hkrati pa jim dati unikaten pridih, je, da jih okrasite z volno ali prejo. Metoda je primerna tako za dekoriranje pravih kot plastičnih jajc.

Za bolj minimalističen in prefinjen videz bo zadostovalo, da okoli jajca navijete le nekaj zank niti, sicer pa ga ovijete v celoti. Če se odločite za prvo možnost, lahko jajce najprej pobarvate z želeno barvo. Nato odrežite daljši konec preje, ki ga boste ovili okoli jajca. Še lepši učinek boste dosegli, če izberete nit, na kateri se barve prelivajo. Konec volne ali preje s prstom pritisnite ob jajce in ga ves čas postopka skrbno držite, da se vam ne izmuzne. Preostanek preje poljubno ovijte okoli jajca, zanke se med seboj lahko tudi križajo, kar jih bo še utrdilo. Bistveno je, da se preja tesno prilega jajčni lupini, drugače bo okras spolzel z njega. Ko boste dokončali želeni vzorec, odrežite prostanek preje ali volne in oba konca z lepilom prilepite na jajce.

Če bi želeli jajce obviti v celoti, je bolje, da za osnovo izberete plastična jajca. Na polovico jajca v obliki spirale nanesite lepilo. Bodite pozorni, kakšno boste izbrali – vroče lepilo se suši prehitro in lahko stali plastiko pod seboj, medtem ko klasično tekoče lepilo ni dovolj močno. Izberite torej posebno lepilo za ustvarjanje, ki je na voljo v vseh bolje založenih trgovinah. Prejo ali volno začnite ovijati na vrhu jajca in nadaljujte proti sredini. S prsti sproti popravljajte zanke, da bodo tesno druga ob drugi. Odvečno lepilo, ki bo mezelo med zankami, preprosto obrišite z mokro krpo. Ko se prva polovica jajca posuši, postopek ponovite še na drugi.

Potrebujemo:

  • trdo kuhana ali plastična jajca (cena 3,51 evra za 10 kosov)
  • volno ali prejo različnih barv
  • lepilo za ustvarjanje (cena 2,90 evra za 80 ml)

Podstavki v obliki narcis

Narcise, izdelane iz jajčne embalaže, so lahko prikupno velikonočno darilo, ki pa bo kot okras uporabno tudi po praznikih. Njihova izdelava je nadvse preprosta.

Kartonasto jajčno embalažo ločimo na posamezne podstavke za jajca. Robove grobo natrgamo kar z roko, da bodo cvetovi narcis videti bolj naravno. Posodice iz kartona pobarvamo z rumeno in oranžno barvo. Če boste uporabili akrilne barve, bodite pozorni, da rumene ne nanašate neposredno na temen jajčni karton, saj bo barva bolj monotona in zamolkla. Akrilne barve so namreč nekoliko bolj prosojne, zato je bolje, da posodico najprej pobarvate z belo, ko se povsem posuši, pa barvanje ponovite še z rumeno. Tako bo odtenek bolj živahen in svetel. Nato iz belega ali rumenega šeleshamerja izrežite še zunanji del cveta. Narcise imajo šest venčnih listov, vsakega od njih na sredini nekoliko stisnite, da bodo dobili bolj tridimenzionalen videz. Za konec le še prilepite rumeno posodico na zunanji del cveta in podstavek za pirhe je končan. Za notranji del cveta lahko namesto jajčne embalaže uporabite tudi papirčke za mafine ali pralineje v rumeni barvi.

Potrebujemo:

  • jajčno embalažo
  • belo, rumeno in oranžno barvo (cena 1,75 evra za 20 ml)
  • čopič (cena od 1,50 evra)
  • bel ali rumen šeleshamer (cena 0,77 evra za list)
  • škarje
  • lepilo

Unikatne darilne škatle

Tudi vi vsako leto tuhtate, kako nekomu podariti velikonočno jajce? Malo nerodno ga je le potisniti v roke, sploh če ste vanj vložili veliko truda in časa. Te dni, ko je poraba jajc večja kot sicer, je gotovo kje odložena vsaj kakšna prazna kartonasta škatla za jajca, če ne celo cel kup. Če tudi vi spadate med tiste, ki se jim zdi škoda, da bi jih metali v smeti, a po drugi strani ne veste prav dobro, kaj bi z njimi, imamo idejo za vas: reciklirajte jih in spet uporabite. Pobarvane in lepo okrašene so lahko prikupno darilo, ki bo uporabno tudi po praznikih.

Z vsake škatle najprej odstranite morebitne nalepke in embalažo prebarvajte z osnovno barvo. Najbolj primerne so akrilne, saj so vodoodporne. Lepši učinek boste dosegli, če boste pobarvali tudi notranjost in tako prekrili morebitni potisk. Če je embalaža dokaj temne barve ali je močno potiskana, najprej nanesite plast bele barve in šele nato uporabite živahnejše odtenke. Ko se barva povsem posuši, na površino lahko narišete še dodatne vzorce, denimo pike, črte ali velikonočne motive. V škatle lahko namesto pravih pirhov položite nekaj obarvane rafije ali krep papirja, vanj pa skrijete prikupna darilca – čokoladna jajčka in bonbone, piščančke, zajčke ...

Potrebujemo:

  • kartonasto embalažo za jajca
  • različne barve (cena 1,75 evra za 20 ml)
  • čopiči
  • dekorativno velikonočno travo (cena 1,98 evra za 50 gramov)
  • darilca in dobrote

Velikonočni pogrinjek

K praznikom zagotovo spada tudi velikonočni zajtrk. Ljudje smo vizualna bitja in najprej jemo z očmi, zato bo lepo pogrnjena miza še spodbudila tek in željo, da čim prej pokusimo velikonočne dobrote.

Pri načrtovanju velikonočnega pogrinjka imejte v mislih, da zanj ni treba zapraviti celega bogastva, da bo pogrnjena miza lepa, še bolje pa bo, če se izdelave dekoracije lotite sami. Sledite barvam pomladi in ne pozabite na spomladansko cvetje in druge naravne materiale, denimo perje in cvetoče veje.

Piko na i velikonočnemu pogrinjku pa dodajte z osebno noto. Vsakemu od gostov pripravite majhno pozornost, denimo posebej zanj izdelan pirh z njegovim imenom, ki na praznični mizi lahko nadomesti tablico z imenom povabljenca. Jajca lahko trdo skuhate in jih gostje zaužijejo med zajtrkom, lahko pa uporabite izpihana ali lesena, ki bodo gostom ostala v trajen spomin.

Potrebujemo:

  • trdo kuhana, izpihana ali lesena jajca (cena 8,26 evra za 15 kosov)
  • perje pikčaste kokoši (cena 3,51 evra za 3 grame)
  • vejice ali rafijo za ptičje gnezdo (cena 3,51 evra za 50 gramov)
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine