
Pozdravljeni!
Leta 2000 sem bratu pomagala pri obnovi hiše. Financirala sem centralno kurjavo v znesku 10.000 EUR. Dogovorila sva se, da bo denar vrnil, ko bo mogoče. Pa ga ni. Leta 2015 je umrl. Hišo je podedovala njegova partnerka. Njej sem to večkrat omenila, pa odgovarja, da se z njo nisem nič dogovorila.
Ne bom je tožila. Zanima me le, ali lahko nastopim kot upnik na zapuščinski razpravi po njeni smrti. Kadar se bo pač to zgodilo. Imam vse račune.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Vida
Odvetnica
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.
Spoštovani.
Skladno s 175. členom Zakona o dedovanju (ZD) so stranke zapuščinskega postopka dediči, volilojemniki ter druge osebe, ki uveljavljajo kakšno pravico iz zapuščine, torej osebe, ki jim na dednopravni podlagi pripada dedna pravica ali pravica iz volila. Upniki zapustnika niso samodejno stranke zapuščinskega postopka, saj prijava terjatve služi le kot obvestilo dedičem o obstoju terjatve, ne pa kot sredstvo za uveljavljanje terjatve ali pridobitev statusa stranke.
Upnik lahko postane stranka le, če zahteva ločitev zapuščine od premoženja dedičev po 143. členu ZD, ki določa, da lahko zapustnikovi upniki v treh mesecih od uvedbe dedovanja zahtevajo, da se zapuščina loči od dedičevega premoženja. V tem primeru dedič ne more razpolagati s stvarmi in pravicami iz zapuščine; prav tako se njegovi upniki ne morejo iz njih poplačati, dokler se ne poplačajo upniki, ki so zahtevali ločitev. S takšno zahtevo upnik postane stranka in lahko neposredno uveljavlja svoje pravice v zapuščinskem postopku.
Če pa upnik ločitve zapuščine ne zahteva, lahko za poplačilo terjatve sproži ločen pravdni postopek.
Torej, glede na navedeno lahko po našem mnenju terjatev prijavite v zapuščinski postopek, vendar pa vam prijava terjatve sama po sebi ne daje statusa stranke. Svoje pravice lahko nato uveljavljate pod pogoji instituta ločitve premoženja, opisanega zgoraj, in alternativno z uvedbo ločenega pravdnega postopka. Opozarjamo pa, da bo morebiten uspeh upnice odvisen od številnih dejavnikov, med drugim seveda narave samega dogovora, časa, morebitnih aktivnosti v vsem tem času in drugih relevantnih okoliščin.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.