»Žarnica me je vedno fascinirala, saj predstavlja idealen stik industrije in poezije. Ta predmet je moj navdih,« je nekoč dejal mojster svetlobe Ingo Maurer, ki je leta 1966 zaslovel prav s svetilom v obliki žarnice z imenom Bulb. Maurer je ob ukinitvi klasičnih žarnic z žarilno nitko tudi najglasneje med oblikovalci izrazil nestrinjanje s tem ukrepom. Ko razmišljamo in pišemo o svetilih v obliki žarnic, ne moremo mimo tega mojstra osvetlitve. Inga Maurerja žarnica res fascinira in navdihuje, to je pokazal že večkrat. Zadnje takšno svetilo izpod njegovih rok se imenuje Flatterby. To je orjaška žarnica z obročem, ki deluje kot senčilo, obletavajo pa jo različne žuželke. Obroč je narejen s tehniko 3D-tiska, medtem ko so metulji in drugi insekti izdelani ročno. Svetilo so naredili v omejeni izdaji, le dvesto kosov je naprodaj. Vir svetlobe je halogenska žarnica. Tudi svetilo Loop, ki je prav tako nastalo pod blagovno znamko Inga Maurerja, njegov avtor pa je Michel Sempels, je navdihnila žarnica. V tem primeru je snovalec njeno obliko posnemal s kovinsko nerjavno žico, za osvetlitev pa uporabil LED-tehnologijo.
A Ingo Maurer je že mnogo prej oblikoval svetila, ki so temeljila na obliki žarnice. Na primer, takšno je s svetilo Savoie iz leta 1979, ki ga sestavljata le grlo iz belega porcelana in žarnica; tudi glavni del znanega svetila Lucellino je žarnica iz opalnega stekla, na grlu pa sta pritrjeni angelski krili iz gosjega perja; na podoben način sta nastala še lestenca Birdie in Birdies Nest, ki ju sestavlja množica žarnic s ptičjimi krili. Pred leti je predstavil ogromno žarnico Johnny B Butterfly (prej omenjena luč Flatterby je nadaljevanje te zgodbe), ki jo obletavajo metulji in kačji pastirji. Med novejšimi iz te Maurerjeve serije pa je tudi I Ricchi Poveri Toto, pri kateri je na žarnico poveznil klobuček v obliki ušes risanega lika Mikija Miške.
Od minimalizma do razkošnih lestencev
Žarnice različnih oblik in barv so doslej uporabili tudi mnogi drugi oblikovalci, med njimi Nizozemec Joel Degermark, ki je za Moooi že pred dvanajstimi leti zasnoval luč Cluster lamp. Sestavlja jo le pet navojev, v katere navijemo različne žarnice po predlogu oblikovalca (ponuja tri različne sete) ali povsem po lastni izbiri. Iz žarnic lahko nastane tudi lestenec, vsaj tako si je zamislil britanski oblikovalec Lee Broom. Obliko žarnic je izdelal iz kristala in jih pet sestavil v lestenec.
Oblikovalski studio Young & Battaglia je šel še nekoliko dlje. V svetilo King Edison v obliki žarnice je vgradil mini klasičen medeninast lestenec. Svetlobni vir je LED-tehnologija.
V zadnjih nekaj letih se je razmahnila ponudba navojev za žarnice, ki jih izdelujejo različna podjetja. Pester izbor teh in tudi samih svetil v obliki žarnice imajo v podjetju Nud Collection, kjer najdemo tako navoje iz kovine, plute kot iz betona. Dekorativni pa niso le navoji, ampak tudi kabli, na katerih visijo svetila, večinoma opremljena z LED-sijalkami. V smeri oblikovanja inovativnih svetil v obliki žarnice, ki ne potrebujejo dodatnih senčnikov, gre tudi podjetje Plumen. LED-svetilo z imenom 003 (prav tako v obliki žarnice), ki sta ga oblikovali Claire Norcross in Marie-Laure Giroux v sodelovanju s podjetjem Hulger, združuje dve funkciji. Prva je namenska osvetlitev jedilne, delovne ali kakšne druge površine, druga pa je ambientalna, ki nastane zaradi zlatega senčila v notranjosti svetila. To ima posebno strukturirano površino, ki jo je naredil zlatar. Svetilo 003 je sicer posvečeno danski oblikovalski klasiki – svetilu PH, ki ga je leta 1925 oblikoval arhitekt Poul Henningsen. Kakor pravijo v podjetju Plumen, podobno kot je v tistem času Henningsen poskušal omehčati prehod s stare na novo tehnologijo osvetlitve, le da je tedaj električna luč zamenjala kerozinsko, zdaj LED-svetila nadomeščajo žarnice.