Po navedbah statističnega urada cene novih stanovanj v zadnjih dveh letih precej nihajo. V drugem četrtletju letos so se v nasprotju s prvim, ko so padle za 4,6 odstotka, zvišale za 11,3 odstotka. Do rasti cen je prišlo, čeprav je bilo deset odstotkov stanovanj prodanih v stečajnih postopkih in čeprav je bila povprečna starost novogradenj precejšnja (5,3 leta).
Na dvig povprečne cene novih stanovanj je v veliki meri vplivala prodaja stanovanj v Ljubljani, saj so bila ta prodana po izstopajoče visokih cenah. Tu je bilo prodanih 20 stanovanj, v celotni osrednjeslovenski regiji pa skupno 36. Naslednja po številu prodaj je bila s 17 stanovanji obalno-kraška regija. Skupno je bilo sicer v drugem četrtletju le 77 prodaj novih stanovanj, kar je najmanj v desetih letih.
Cene novih družinskih hiš so bile v drugem četrtletju enake kot v prejšnjem. Tudi v tem četrtletju pa je bilo prodanih le 33 družinskih hiš.
Bolj živahno je bilo trgovanje z rabljenimi stanovanjskimi nepremičninami. Cene rabljenih stanovanj so se zvišale za tri odstotke, cene rabljenih družinski hiš pa za 4,2 odstotka.
Cene rabljenih stanovanj so se zvišale že šestič zapored, zvišanje pa je bilo izrazitejše v Ljubljani, kjer so bile cene glede na prejšnje četrtletje v povprečju višje za 3,7 odstotka. Rabljena stanovanja pa so bila glede na leto 2015 v povprečju dražja za 17,7 odstotka. Cene rabljenih stanovanj zunaj Ljubljane, v preostali Sloveniji, so se tokrat zvišale za 2,6 odstotka.
Tako v Ljubljani kot v preostali Sloveniji je število prodanih rabljenih stanovanj doseglo novo najvišjo vrednost v zadnjih desetih letih. V Ljubljani je bilo prodanih 543 rabljenih stanovanj, drugje po državi pa 1476.
Obseg trgovanja z rabljenimi družinskimi hišami je bil v drugem četrtletju letošnjega leta rekorden, odkar so leta 2003 začeli statistično spremljati to vrsto nepremičnin. Prodanih je bilo 738 družinskih hiš, njihova povprečna cena pa je bila za 4,2 odstotka višja kot v prejšnjem četrtletju. To je bilo že tretje zaporedno četrtletno zvišanje cen družinskih hiš, njihova povprečna cena pa je bila za 10,1 odstotka višja od tiste iz leta 2015.
V drugem četrtletju letos je znašala skupna vrednost vseh prodanih stanovanjskih nepremičnin v Sloveniji, ki so bile upoštevane pri izračunih indeksov cen, 285 milijonov evrov, kar je najvišja četrtletna vrednost, dosežena po letu 2010, so v današnji objave še navedli na statističnem uradu.
PREBERITE ŠE:
Slovenski nepremičninski trg investitorjem ponuja dobre donose
Sklad na ljubljanskem Brdu najprej prodal cenejša stanovanja
Deloitte: Slovenci morajo za nakup stanovanja varčevati 12 let