Kot so sporočili iz GZS, ocenjujejo, da bi sprejem novega zakona, ki bo omogočil posodobitev sistema množičnega vrednotenja nepremičnin, še v letu 2017 pomenil, da bi bilo mogoče davčno reformo nepremičnin uveljaviti vsaj v začetku novega mandata vlade.
"Gospodarstvo je vseskozi vztrajalo na zahtevi, da sedanja vlada zaustavi in ukine danes popolnoma neustrezen, arbitraren sistem nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, na podlagi katerega lokalne skupnosti s svojimi neomejenimi apetiti nesorazmerno obremenjujejo gospodarstvo," menijo v GZS.
Poudarjajo, da je trenutni sistem nepregleden, poln anomalij in sistemskih tveganj ter da praviloma dodatno obremenjuje lastnike zlasti poslovnih nepremičnin.
Med argumenti za davek na nepremičnine navajajo tudi ureditev podatkov o nepremičninah, ki so potrebne za uvedbo davka na nepremičnine. Pri tem bo pomemben prenos in ureditev vseh podatkov o namenski rabi prostora oz. zemljišč iz prostorskih aktov občine na ravni države. "Država sedaj ne razpolaga z ustrezno urejenimi popolnimi podatki o namenski rabi prostora na enem mestu, kar je velik problem za izvajanje gospodarskih in drugih investicij, pa tudi investicij na področju gospodarske infrastrukture, še posebej pa kot zelo pomembna informacija in pogoj za domače in tuje investitorje," navajajo.
Pomemben bo tudi vpis stavb v kataster stavb, saj da več kot 85 odstotkov stavb sploh ni vpisanih, kar pomeni visoko stopnjo ekonomskih in pravnih tveganj tako v prometu z nepremičninami kot tudi glede njihove bodoče obdavčitve, dodajajo v GZS.