Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nepremičninski trg

Iz prve roke: kako je oddajati stanovanje preko Airbnb (VIDEO)

Oddajanje nepremičnin v kratkoročni najem postaja vse bolj priljubljen način dodatnega zaslužka. V aktualnem podkastu smo gostili lastnico stanovanja, ki ga čez poletje oddaja v kratkoročni najem, Vanjo Žitnik ter svetovalca za trženje počitniških kapacitet Vida Sokliča, ki sta z nami delila svoje izkušnje, izzive ter nasvete, kako se lotiti tega posla in kaj lahko pričakujemo na poti.
Vanja Žitnik in Vid Soklič sta v Deloindom podkastu iz prve roke z nami delila izkušnje s kratkoročnim oddajanjem nepremičnin. Foto: Marko Feist
Vanja Žitnik in Vid Soklič sta v Deloindom podkastu iz prve roke z nami delila izkušnje s kratkoročnim oddajanjem nepremičnin. Foto: Marko Feist
14. 2. 2025 | 10:49
14. 2. 2025 | 10:57
3:46

Zakaj sem se odločila za kratkoročno oddajanje

Vanja Žitnik svoje stanovanje, v katerem sicer živi z družino, oddaja dva meseca na leto, v času poletnih počitnic. Za kratkoročno oddajanje prek spletne platforme Airbnb se je deloma odločila zaradi dodatnega prihodka, deloma pa zato, ker jo to delo iskreno veseli.

Pojasnila je, kako pred vsakim poletjem pripravi stanovanje na oddajanje in zakaj ga pred oddajo popolnoma izprazni ter odstrani vse osebne predmete.

Ne gre za lahek zaslužek

Dotaknili smo se tudi upravljanja oddaje - kako zahtevno je oddajanje preko spletnih platform, kot sta denimo Booking in Airbnb ter kakšna je razlika, če se oddajanja lotimo sami oz. si omislimo podjetje, ki to dela namesto nas, ter kako se te storitve plačujejo – v obliki fiksnega zneska ali procentualno, glede od oddaje.

Vid Soklič vsem, ki oddajajo prek več platform hkrati, v izogib zapletom z dvojnimi rezervacijami predlaga uporabo rezervacijskih sistemov oz. t.i. 'channel manager' programov, ki na enem mestu omogočajo upravljanje z več portali hkrati, nudijo pa tudi komunikacijo z gosti ter davčno potrjevanje računov.

Vanja Žitnik se je oddajanja lotila v lastni režiji, a kot priznava, to ni lahko delo, kot nekateri zmotno mislijo. Iz lastnih izkušenj izpostavi nekaj konkretnih zapletov in poudari, da je treba biti za goste dosegljiv 24 ur na dan.

Izkušnje z gosti – prijetne in neprijetne situacije

Sogovornika se strinjata, da so gostje oz. najemniki stanovanj za kratkoročno oddajanje v Sloveniji relativno neproblematični. Posledično pri nas niti ne poznamo prakse varnostnih depozitov, ki so denimo v Franciji nekaj povsem običajnega, pojasni Soklič.

Žitnikova priznava, da svojih gostov pred prihodom ne preverja več in da na srečo slabih izkušenj z njimi še ni imela. »Večina mojih gostov je bila zelo prijetnih, nekateri so celo pustili stanovanje v boljšem stanju, kot so ga prejeli.« Kot pravi, so njene izkušnje pozitivne in bi ta način oddajanja priporočila vsakomur, ki je pripravljen vložiti nekaj truda v pripravo in upravljanje.

S sogovornikoma smo se med drugim dotaknili tudi prihodnosti kratkoročnega oddajanja nepremičnin, saj se na tem področju v kratkem obetajo precejšnje spremembe, iz lastnih izkušenj sta povedala, kako je s soglasji sosedov, ter odgovorila na večno vprašanje, ali se tak način oddajanja dejansko splača.

Vabljeni k poslušanju celotnega podkasta.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine