Napoved uvedbe davka na nepremičnine je v slovenski javnosti sprožila številne razprave. Medtem ko država z ukrepom pričakuje znižanje cen nepremičnin in povečanje dostopnosti stanovanj, davčni strokovnjak Ivan Simič in direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri GZS Boštjan Udovič, ki smo ju gostili v Deloindom podkastu, opozarjata na potencialne negativne posledice, predvsem na trg najemnin.
Glavni cilj davka na nepremičnine je zmanjšanje špekulativnih naložb v nepremičnine in povečanje števila stanovanj, ki so na voljo za prodajo ali najem. Slovenija je znana po tem, da ljudje radi vlagajo v nepremičnine kot varno naložbo, kar je privedlo do visoke stopnje praznih stanovanj. Država upa, da bo z davčnimi obremenitvami spodbudila lastnike k oddaji teh nepremičnin ali k njihovi prodaji.
Kljub dobrim namenom pa je vprašanje, ali bo ta ukrep dejansko dosegel zastavljene cilje. Boštjan Udovič opozarja, da obstajajo tudi bolj sprejemljivi načini za dosego teh ciljev. Eden izmed predlogov je izboljšanje pravnega položaja najemodajalcev, saj je prav strah pred neplačevanjem najemnin in slabim stanjem pravnega varstva glavni razlog, da številni lastniki svojih stanovanj ne oddajajo.
Napovedani ukrep predvideva tudi določene davčne olajšave za lastnike, ki oddajajo stanovanja v dolgoročni najem. Vendar paradoksalno lahko to privede do višjih najemnin. Kot pojasnjuje Udovič, se bo ob višjih obdavčitvah lastnik trudil optimizirati svoje stroške, kar pomeni, da bodo najemnine prilagojene davčnim obremenitvam. Posledično bo prišlo do zvišanja najemnin, sta si enotna naša gosta, verjetno pa tudi do nižje dostopnosti stanovanj, saj bodo manjši lastniki raje izstopili iz trga, kot pa da bi prevzeli dodatne davčne obremenitve.
Strokovnjaka se strinjata, da obstajajo ukrepi, s katerimi bi te cilje lahko dosegli na bistveno bolj sprejemljiv način. Najbolj nujna sta dva:
Kot pri mnogih drugih zakonodajnih spremembah v Sloveniji se zdi, da gre tudi tukaj za tipanje terena. Država najprej testira odziv javnosti, šele nato prilagaja zakonodajo, meni Simič. A dokler se ne bodo rešili ključni problemi, kot so pravna varnost najemodajalcev in previsoki davki na najemnine, se bo težko izogniti neželenim stranskim učinkom, kot so višje najemnine in nižja dostopnost stanovanj.
Vabljeni k poslušanju celotnega podkasta, kjer s strokovnjakoma razpravljamo tudi o tem, zakaj bi morali obdavčiti vse premoženje, ne le nepremičnin, odgovorila pa sta tudi na nekaj konkretnih vprašanj naših bralcev.