Vlada je včeraj obravnavala predlog novega davka na nepremičnine, ki ga bodo plačevali lastniki dveh ali več stanovanjskih nepremičnin. Namen davka je izboljšati dostopnost stanovanj, pri čemer naj bi izplen namenili za razbremenitev dela, je pojasnil premier Robert Golob.
Izhodišča za obdavčitev premoženja so na finančnem ministrstvu pripravili, ker se v Sloveniji na področju stanovanjske politike že dlje časa soočamo s precejšnjimi izzivi, kot so sivi najemni trg, pomanjkanje najemnih stanovanj, kopičenje nepremičnin za investicije in oddajanje stanovanj za kratkoročni najem, je povedal finančni minister Klemen Boštjančič.
Davek naj bi znašal 1,45 % posplošene vrednosti nepremičnine (stanovanja, hiše ali stavbnega zemljišča), kot jo določa geodetska uprava, in bo veljal za fizične in pravne osebe, vključno s tujci. Prva nepremičnina ne bo obdavčena.
Pogoj, da se lastnik izogne plačilu novega davka, bo stalno prebivanje v nepremičnini, in to ne glede na kvadraturo.
Odstotek lastnikov z več nepremičninami
V Sloveniji ima:
Med podjetji pa jih ima 7500 v lasti eno stanovanjsko nepremičnino, 1722 dve in 2500 tri ali več.
V nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč se z novim davkom ne bo poseglo, je povedal Golob. Ta ostaja prihodek občin. Se pa zaradi podvajanja ukinja davek od premoženja, je povedal Boštjančič.
Vlada želi z novim sistemom spodbuditi večjo dostopnost stanovanj ter razbremeniti plače in povečati konkurenčnost gospodarstva.
Golob ocenjuje, da naj bi davek prinesel približno 600 milijonov evrov, ta sredstva pa se bodo po njegovih besedah preusmerila izključno v zmanjšanje obremenitve dela, v zvišanje neto plač.
S tem namenom na finančnem ministrstvu predlagajo poseg v zakon o dohodnini z dvema ukrepoma. Prvi je nova posebna osebna olajšava za dohodke iz rednega delovnega razmerja, drugi pa popravek dohodninske lestvice za razbremenitev srednjega razreda, je navedel Boštjančič.
Nova posebna osebna olajšava za dohodke iz rednega delovnega razmerja v višini 2000 evrov letno bi po njegovih besedah za zaposlenega z minimalno plačo pomenila 320 evrov višjo neto plačo letno, za zaposlenega s povprečno plačo pa 520 evrov.
Zakon o davku na nepremičnine naj bi bil sprejet do konca prihodnjega leta in nato začel veljati z naslednjim letom.