Številni Slovenci in Slovenke že dlje časa z zanimanjem pogledujejo proti stanju na nepremičninskem trgu, a kot so konec lanskega leta razkrili nepremičninski agenti, drastičnih sprememb letos ne pričakujejo.
Glede na podatke Geodetske uprave Republike Slovenije (GURS) za prvo polletje leta 2024, objavljene lanskega oktobra, cene nepremičnin še naprej rastejo. Kot so zapisali v poročilu, so v nasprotju z letom 2023, ko je že kazalo, da se bo trend rasti cen nepremičnin končno spremenil, lani cene stanovanj v večstanovanjskih stavbah zrasle za 10 odstotkov, cene stanovanjskih hiš pa za 6 odstotkov.
Po pričakovanjih so cene stanovanj najdražje v Ljubljani, kjer se je večina stanovanj v prvi polovici lanskega leta prodala po ceni med 3.800 in 5.000 evri na kvadratni meter. Ljubljani po cenah sicer sledi slovenska obala, kjer so se stanovanja prodajala po ceni med 3.600 in 5.000 evri na kvadratni meter.
Cene stanovanj v večstanovanjskih stavbah so lani zrasle za 10 odstotkov, cene stanovanjskih hiš pa za 6 odstotkov.
Čeprav natančnih podatkov o cenah nepremičnin po regijah poročilo ne navaja, je sicer znano, da so cene nepremičnin v manjših mestih in podeželskih območjih občutno nižje kot v prestolnici in večjih mestih, kot je Maribor. V lanskem letu je bila cena kvadratnega metra v Mariboru in Celju sicer občutno nižja kot v Ljubljani, saj je srednja cena rabljenega stanovanja v prvem znašala 2.330 evrov na kvadratni meter, v drugem pa 2.180 evrov na kvadratni meter.
Poročila iz prejšnjih let sicer razkrivajo, da so cene nepremičnin najnižje v mestih, kot so Trbovlje, Murska Sobota in Celje. V preteklosti je bilo razmerje med povprečno neto plačo in ceno kvadratnega metra stanovanja najugodnejše prav v Trbovljah, saj je bilo s povprečno plačo mogoče kupiti skoraj en kvadratni meter stanovanja. Samo za primerjavo - v Ljubljani je bilo istega leta (2023) za kvadratni meter stanovanja treba odšteti 2,44 povprečne plače.
Kot so lani napovedovali nepremičninski strokovnjaki, padca cen nepremičnin v bližnji prihodnosti ni pričakovati. Čeprav se je število prodanih nepremičnin v državi zmanjšalo, povpraševanje po razpoložljivih stanovanjih v prestolnici ni upadlo.
Kvadratni meter stanovanja v Ljubljani je v prvi polovici lanskega leta stal med 3.800 in 5.000 evri.
Pri odločitvi o nakupu nepremičnine v letu 2025 je potrebno upoštevati več dejavnikov, kot so trendi rasti cen, lokacija, infrastruktura ter osebne in finančne okoliščine. Čeprav so cene v manjših mestih in podeželjskih območjih običajno res nižje, je pri tem vseeno treba upoštevati tudi potencial za rast vrednosti nepremičnine, dostopnost do delovnih mest, šol in drugih pomembnih storitev. V mislih je na primer treba imeti tudi dejstvo, da se v večjih mestih nepremičnino lahko lažje oddaja v najem, zanjo pa zaračuna višjo ceno kot v kakšnem manjšem slovenskem mestu.