Pri ocenjevanju vrednosti nepremičnine ni dovolj pogledati zgolj stavbo. Vsaka nepremičnina vključuje tudi zemljišče, na katerem stoji, in morebitne dodatne objekte, kot je denimo garaža. V primeru prodaje se prodaja celoten kompleks, zato je pomembno, da se upošteva vsa pripadajoča infrastruktura.
Gurs poziva vse, ki preverjajo vrednost nepremičnin, da preverijo celoten sklop podatkov in se izognejo napačnim interpretacijam. S tem bodo prispevali k boljšemu razumevanju posplošenih vrednosti in izboljšanju transparentnosti trga nepremičnin.
Na portalu Prostor so objavljena video navodila (Video 3) za pravilno uporabo aplikacije Javni vpogled v poskusne vrednosti nepremičnin. Ključno je, da uporabniki preverijo:
Posplošena vrednost nepremičnin se izračuna na podlagi podatkov katastra nepremičnin, ki pa ne vključujejo podatkov o luksuzni opremi, pohištvu in drugih notranjih izboljšavah, opozarjajo na Gurs. To pomeni, da se lahko tržna cena posamezne nepremičnine bistveno razlikuje od ocenjene vrednosti, saj je dejanska vrednost odvisna tudi od povpraševanja in posebnih značilnosti objekta.
Trenutne tržne cene so višje od ocenjenih, saj so poskusne vrednosti izračunane na podlagi modelov z datumom 1. januar 2024. Geodetska uprava napoveduje, da bodo novi modeli z datumom 1. januar 2025 objavljeni aprila letos. Tako je razumljivo, da lahko na trgu prihaja do razlik med ocenjenimi in dejanskimi cenami.
Gurs prav tako poudarja, da je odločitev o tem, koliko je kupec pripravljen plačati za nepremičnino, subjektivna in ne vpliva na metodologijo ocenjevanja tržnih vrednosti. „Če je nekdo pripravljen plačati več, kot je ocenjena vrednost, je to problem kupca in ne trga ali metod ocenjevanja,“ pojasnjujejo.
Pri vrednotenju nepremičnin je torej ključno, da se upošteva celoten sklop podatkov in ne zgolj vrednost stavbe. Pravilen vpogled v podatke zagotavlja boljše razumevanje posplošenih vrednosti in preprečuje napačne interpretacije.