Pozdravljeni.
Imam vprašanje glede novega davka na drugo nepremičnino. Zanima me, kaj se zgodi, če imata mož in žena vsak po eno nepremičnino in sta prijavljena vsak na svojem naslovu. Ali imata potem vsak svojo prvo nepremičnino, ki ni obdavčena? Ali je tak način ustrezen, ali država pričakuje, da se bomo državljani "navidezno" ločevali.
Hvala za odgovor.
Peter
Odvetnica
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.
Vlada Republike Slovenije je 23. decembra 2024 izdala nova izhodišča za obdavčitev premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Pri tem je treba poudariti, da konkretnega zakona trenutno še ni, ta naj bi bil predvidoma sprejet v letu 2025, zato trenutno natančnega odgovora na vprašanje še ni mogoče podati.
Predmet obdavčitve novega t.i. »nepremičninskega davka« so stanovanjske nepremičnine, torej stanovanja in stanovanjske hiše, ki imajo v katastru nepremičnin evidentirano stanovanjsko rabo, ne glede na to, ali jih lastnik uporablja za stalno prebivanje, za občasno bivanje, kot počitniški objekt, za oddajanje v najem ali pa so prazna. Zavezanci plačila davka so tako fizične kot pravne osebe ter tudi nerezidenti, ki imajo v lasti nepremičnine v RS.
Trenutni predlog vlade predvideva davčno oprostitev zgolj za prvo stanovanjsko nepremičnino, in sicer nepremičnino, ki lastniku predstavlja dom oziroma njegovo glavno domovanje. Te ugodnosti so deležne nepremičnine, v katerih njihov lastnik dejansko prebiva. Navedeno pomeni, da mora lastnik imeti tam prijavljeno stalno prebivališče ter da mora tam tudi dejansko pretežno prebivati. V primeru iz vašega vprašanja je potrebna previdnost, saj je vlada v predlogu predvidela dodatni pogoj za davčno oprostitev, in sicer dejstvo, da ima lastnik na svoji nepremičnini ne samo prijavljeno stalno prebivališče, ampak tam tudi dejansko prebiva.
Za preverjanje upravičenosti do obdavčitve po nižji stopnji za rezidenčne nepremičnine bo imel FURS pravico pridobiti podatke o dejanski porabi vode in elektrike. Na ta način bo mogoče preveriti, ali ima na določeni nepremičnini lastnik le formalno prijavljeno stalno prebivališče, dejansko pa glede na podatke vode in elektrike tam ne prebiva.
V primeru iz vašega vprašanja, če mož in žena prebivata skupaj zgolj na eni nepremičnini, druga nepremičnina pa je dejansko prazna, bi lahko takšen režim prebivanja predstavljal težavo.
O natančnejših pogojih, ki jih bo vseboval zakon, bo treba še počakati, saj mora vlada še uskladiti predlog s strokovno javnostjo in ga poslati v zakonodajni postopek.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.