Spoštovani.
S partnerko imava dve stanovanji – vsak je lastnik polovice vsakega.
Kako bo v takem primeru z napovedanim davkom na nepremičnine? Bi bilo bolje, da bi bila vsak lastnik ene cele nepremičnine?
Hvala in lep pozdrav.
---
Pred več kot 30 leti je moj (pokojni) oče prepisal ½ nepremičnine, kjer stalno bivam, moji zakonski ženi.
Ravno tako si z ženo deliva 1/2 druge nepremičnine, kjer pa ima ona stalno bivališče. Zanima ma, kako bosta v tem primeru po novem obdavčeni obe nepremičnini?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Dušan
Odvetnica
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.
Vlada Republike Slovenije je 23. decembra 2024 izdala nova izhodišča za obdavčitev premoženja, s katerimi bi uvedla nov davek na nepremičnine. Ta bi zajemal obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine, ki jo imajo posamezniki v lasti. Pomembno je omeniti, da konkretni zakon še ni bil sprejet, pričakuje pa se, da bo to storjeno v letu 2025, zato trenutno še ni mogoče podati natančnih informacij o obveznosti plačila davka.
Predlagana obdavčitev bi zajemala stanovanjske nepremičnine, torej stanovanja in stanovanjske hiše, ki so v zemljiškem katastru označene kot stanovanjske. To velja ne glede na to, ali lastnik nepremičnino uporablja za stalno prebivanje, občasno bivanje, kot počitniški objekt, za oddajanje v najem ali pa je nepremičnina prazna. Zavezanci za plačilo davka bi bili tako fizične kot pravne osebe ter tudi nerezidenti, ki imajo nepremičnine v Sloveniji.
Trenutni predlog vlade predvideva davčno oprostitev le za prvo stanovanjsko nepremičnino, ki lastniku predstavlja njegov dom oziroma glavno prebivališče. Oprostitev bi se nanašala na nepremičnino, v kateri lastnik dejansko prebiva, kar pomeni, da mora imeti na tem naslovu prijavljeno stalno prebivališče in tam tudi dejansko pretežno bivati. Druge nepremičnine, ki jih ima oseba v lasti, pa bi bile obdavčene po stopnji 1,45 % od posplošene vrednosti nepremičnine.
Na podlagi trenutnega vladnega predloga je težko z gotovostjo trditi, kako bo z davkom v vašem primeru, saj se vladna izhodišča še niso opredelila do primera solastništva nepremičnin. V vsakem primeru opozarjamo na dejstvo, da se kot »prva nepremičnina« šteje zgolj nepremičnina, kjer ima lastnik prijavljeno stalno prebivališče in v njem dejansko prebiva. Na podlagi trenutno dostopnih informacij bi lahko sklepali, da bi bili oproščeni plačila davka zgolj na tisti nepremičnini, ki predstavlja za vaju z ženo dejansko primarno domovanje oz. kjer oba dejansko prebivata. Nadaljnje to pomeni, da solastništvo na drugih nepremičninah predstavlja podlago za obdavčitev.
Prav tako je treba opozoriti, da bo za preverjanje upravičenosti do obdavčitve po nižji stopnji za rezidenčne nepremičnine imel FURS pravico pridobiti podatke o dejanski porabi vode in elektrike na določeni nepremičnini. Na ta način bo mogoče preveriti, ali ima na določeni nepremičnini lastnik le formalno prijavljeno stalno prebivališče, dejansko pa glede na podatke vode in elektrike tam ne prebiva.
Za natančnejše pogoje, ki jih bo vseboval zakon, bo treba še počakati, saj mora vlada uskladiti predlog s strokovno javnostjo in ga poslati v zakonodajni postopek.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.