Pozdravljeni!
Imam vprašanje, vezano na prodajo nepremičnine.
Moja mati je namreč stanovanje že prepisala svojemu sinu. Zdaj pa jo skrbi, da bi sin po njeni smrti stanovanje prodal.
Ali bi lahko dosegla prepoved prodaje stanovanja?
Lep pozdrav.
Pozdravljeni.
Če je mati že prenesla lastninsko pravico na stanovanju na sina, brez njegovega soglasja ne more storiti nič. Sin namreč lahko kot lastnik prosto razpolaga z nepremičnino, kar pomeni tudi prodajo.
Lahko pa, če se sin s tem strinja, v skladu z 38. členom Stvarno pravnega zakonika (Uradni list RS, št. 87/2002, s spremembami, v nadaljevanju SPZ), ki ureja omejitve lastninske pravice po volji lastnika, sin in mati v zemljiško knjigo vpišeta prepoved odtujitve in obremenitve. Če bi bila takšna prepoved vpisana, lastnik nepremičnine ne bi smel prodati, podariti, zamenjati ali pa na njej ustanoviti zastavne ali služnostne pravice. Če se taka pravica vpiše v zemljiško knjigo, potem velja nasproti vsem in sodišče kupcu ali pridobitelju ne dovoli vpisa v zemljiško knjigo.
Pomembno pa je, da se mati zaveda, da s pravnim poslom določena prepoved odtujitve ali obremenitve stvari ali stvarne pravice zavezuje le prvega lastnika, ne pa tudi njegovih pravnih naslednikov.
Lep pozdrav.
PREBERITE ŠE: ALI LAHKO ZEMLJIŠČE, NA KATEREM JE VKNJIŽENA PREPOVED ODTUJITVE, PODARIM OTROKU
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.