Zoom mesta: Pandemija iz mest kliče na podeželje

15. 6. 2021 | Besedilo: T. S. P.

selitev, ZDA, covid-19, novi koronavirus, zoom mesto

Delo na daljavo je mnoge iz mest pregnalo na podeželje, kjer so stroški življenja ugodnejši, stik z naravo pa pred pragom.

V Združenih državah Amerike se že od razglasitve pandemije, ko je delo od doma oz. na daljavo postalo nova realnost, na ruralnih območjih pojavljajo »zoom mesta«. Izraz se nanaša na aplikacijo, ki omogoča video konferenčne klice, uporabljajo pa jo povsod po svetu.

PREBERITE ŠE: DELO NA DALJAVO: 75 ODSTOTKOV VPRAŠANIH BI SE PRESELILO

Dediči Walmarta, ki ima sedež v severozahodnem Arkansasu, so vložili 1,5 milijona dolarjev v iniciativo, ki mlade in talentirane vabi, da se v času dela na daljavo za eno leto preselijo v severozahodni Arkansas. 35 od 100 kandidatov (prijavilo se jih je več kot 30.000) je že prejelo 10.000 dolarjev za selitev, ostali jih bodo do konca leta 2021. Arkansas novim prebivalcem ponuja življenje v ruralnem okolju, kjer je stik z naravo pred pragom doma. Predvsem pa jim obljublja uživanje v različnih športnih aktivnostih.

Iz mest na podeželje

Raziskava centra Pew Research Center je razkrila, da se je 1 od 20 odraslih Američanov v času pandemije novega koronavirusa preselil. Pot pod noge so vzeli predvsem mlajši od 30 let. Za selitev so se odločili tisti, ki so živeli v mestih (New York in San Francisco), saj so se številnim povečali stroški življenja, višina plače pa je ostala nespremenjena. Poleg tega je selitev iz mesta na podeželje omogočila selitev v večjo nepremičnino in hitrejši dostop do narave. Glede na napovedi nekaterih velikih spletnih podjetij (kot sta Facebook in Twitter) o možnosti dela na daljavo tudi po koncu pandemije covida-19, pa vedno več mladih razmišlja o selitvi iz velikih mest. Skoraj polovica Američanov (48 %), ki je sodelovala v anketi družbe Gallup, je ob koncu leta 2020 dejala, da bi, če bi se lahko preselili kamorkoli bi želeli, izbrala manjše mesto nekje na podeželju. Za primerjavo: leta 2018 je enako odgovorilo 39 odstotkov vprašanih.

PREBERITE ŠE: ITALIJANSKI MESTI OBLJUBLJATA PLAČILO NAJEMNINE ZA DELO NA DALJAVO

Finančne spodbude

Če sta odkritje nafte ali premoga nekoč ustvarjala »boom mesta«, novi koronavirus zdaj oblikuje »zoom mesta«. Manjša mesta, kot so Sandpoint v Idahu, Moab v Utahu in Durango v Coloradu v zadnjem letu beležijo prihod »ugodnostnih migrantov«. Druga prezrta območja pa trend selitev poskušajo izkoristiti s pomočjo iniciativ, v okviru katerih novim prebivalcem ponujajo finančne nagrade. Tucson ponuja 7650 dolarjev v bankovcih in številne druge ugodnosti - vabijo pa predvsem tiste, ki delajo v Applu, Pfizerju, Facebooku in LinkedInu. Zahodna Virginija ponuja 12 tisoč dolarjev in paket dogodivščin (v katerega sodi brezplačna izposoja športne opreme).


Kaj prinaša prihodnost?

Čeprav so tovrstne iniciative dober način, kako razviti trenutno zapostavljeno ameriško podeželje in poskrbeti za večjo razpršenost prebivalstva, imajo, tako raziskovalci na univerzi v Utahu, tudi drugo plat. Manjše skupnosti so se s prihodom delavcev na daljavo začele soočati s »težavami veliki mest«. Med drugim imajo težave zaradi premajhnih kapacitet v izobraževalnih ustanovah, preobremenjeno infrastrukturo in višjimi cenami nepremičnin oz. najemnin.

Vprašanje, ki se poraja, pa je, ali bodo »zoom mesta« samo začasna ali se bodo zdaj novi prebivalci v njih ustalili za nedoločen čas. Številni so prepričani, da je to odvisno od dobro premišljenih iniciativ, ki so trenutno v teku. Če se bodo mesta s tem dovolj prikupila prišlekom, bodo tam tudi pognali korenine. Vse pa je odvisno tudi o prihodnosti dela na daljavo – bo ostalo ali ga bodo po koncu pandemije sčasoma odpravili?

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE