30-letniki v Sloveniji so zelo redko lastniki svojih stanovanj ali hiš, zato so primorani spoštovati pravila, ki jim jih ob predaji ključev predstavi najemodajalec. A kljub temu, da živijo na tujem, to ne pomeni, da si stanovanja ne morejo urediti po svojem okusu. S preprostimi triki lahko vsako stanovanje hitro postane dom.
Nimate dovoljenja za beljenje ali spreminjanje barve zidov? Nič hudega. Izberite začasno tapeto in sobi dodajte svoj podpis. Sledite ji tudi, ko boste izbirali pohištvo in dodatke.
Namesto vrtanja v steno izberite samostoječo knjižno polico ali pa kar iz knjig ustvarite začasno umetnino.
Če boste sedežno garnituro porinili do stene, ni nujno, da bo vaša soba videti večja. Pustite malo prostora – s tem boste preprečili tudi morebiten razvoj plesni.
Ko boste zapuščali staro najemniško stanovanje, se vam lahko zgodi, da boste ostali brez varščine že zaradi lukenj od žebljev na steni, kjer ste imeli obešene slike. Luknje lahko zakrijete s trdim milom ali pa kupite mavec.
Sijalke lahko zamenjate tudi, če ste v najemniškem stanovanju. Izberite takšne, ki bodo vaši sobi dale poseben pridih.
Stare svetilke odstranite in jih shranite, da jih boste ob izselitvi lahko zopet vrnili na stara mesta. Izberite nove svetilke in jih namestite v stilu, ki ste si ga zamislili.
Pri razporejanju pohištva v dnevni sobi pomislite na prijatelje in obiske ter pohištvo razporedite tako, da bo pogovor tekel brez umikanj in nagibanj. V vaših mislih naj bo »pogovorni trikotnik«. Enako velja za kuhinjo: med kuhalno ploščo, koritom in hladilnikom naj ne bo več kot tri korake razdalje.
PREBERITE ŠE: 25 STVARI, KI BI JIH MORAL IMETI VSAK 30-LETNIK V SVOJEM DOMU
Menjava ročajev ali gumbov na kuhinjskih omaricah je preprosta. Prav tako boste lahko stare ročaje namestili nazaj, ko boste zapuščali najemniško stanovanje. Z drugačnimi ročaji boste stari kuhinji vdahnili malo novega življenja.
Zakaj bi morali vedno kupovati novo pohištvo? Tudi staro pohištvo je lahko zelo lepo. Poleg tega pa je tudi cenejše. Pred nakupom vedno vprašajte glede dostave in velikosti – pohištvo iz druge roke je običajno že sestavljeno, zato ga boste morali odpeljati v enem kosu.
In izberite pohištvo primerne velikosti. Preveliko pohištvo v majhni sobi bo prostor le še zmanjšalo.
Pospravljena postelja naj postane vaša navada. S tem bo prostor videti veliko bolj urejen, vi pa se boste v posteljo vračali še z večjim veseljem.
Najprej začnite z osnovami – nevtralne barve so vedno najboljša izbira. Nagradite pa jih lahko z živimi.
Kadar bi radi popestrili prostor, se spomnite na pravilo treh: trije svečniki, tri vaze, tri lončnice.
Zelenje simbolizira življenje, zato v stanovanje prinesite lončnice. Če ste že izkušeni pri skrbi za rastline, je izbira skoraj neomejena, če ste začetniki, pa se najprej odločite za nezahtevne rastline, ki ne potrebujejo veliko vaše pozornosti.
Ko razvrščate pohištvo v stanovanju, izberite osrednjo točko. Ni nujno, da je to televizija.
Izberite preprogo, ki bo ustrezala velikosti prostora in bo sledila rdeči niti vašega pohištva. Prav zanimiva in raznobarvna preproga je lahko osrednja točka, kamor bo usmerjeno pohištvo.
Veliko ogledalo boste potrebovali že zato, da boste pred odhodom v službo prepričani, da ste videti dobro. Poleg tega pa z ogledali ustvarimo vtis, da je prostor večji, kot je. Z njim lahko v prostore, kjer ni veliko naravne svetlobe, usmerimo nekaj žarkov.
Ko boste ustvarili sistem organizacije stvari, se ga držite. S tem se boste izognili pogostemu pospravljanju, vaše stanovanje pa bo vedno videti kot iz škatlice.
Imate dovoljenje, da pobelite stanovanje? Odlično. Bela barva ima več odtenkov. Poigrajte se.
Z različnimi materiali boste vsakemu prostoru dodali nekaj globine.