Fotografije kuhinj na družabnih omrežjih in forumih dajejo občutek, da šteje predvsem izgled. Pa je res visoki sijaj in najsodobnejši pomivalni stroj tisto, kar naredi kuhinjo uporabno in domačno?
V zadnjih letih so kuhinje postale središče doma - prostor ni več namenjen zgolj pripravi hrane, pač pa preživljanju prostega časa in druženju. Namenjamo jim veliko pozornosti in tudi denarja, zato ni dovolj, da je kuhinja zgolj lepa, pač pa mora biti tudi skrbno načrtovana.
Kako se lotiti zasnove funkcionalne kuhinje, ki nam bo služila še vrsto let, nam je na primeru mansardne kuhinje pojasnil Domen Pogorevc, arhitekt iz podjetja Velux.
Pravilno je, da se v kuhinji ustvari t. i. delovni trikotnik, kjer si delovne postaje sledijo glede na to, kako pripravljamo hrano, svetuje Pogorevc. Trikotnik tvorijo hladilnik, pomivalno korito in kuhalna plošča, vmes pa mora biti dovolj delovnih površin za pripravo hrane in odlaganje.
Standardna višina pulta je nekje okoli 85 centimetrov, seveda pa se višina lahko prilagodi glede na višino uporabnikov. Globina je običajno okoli 60 centimetrov, na željo posameznika pa se lahko tudi poveča.
PREBERITE ŠE: Kuharski šefi svetujejo, kako organizirati kuhinjo
Po izkušnjah sogovornika so kuhinjski otoki resda velik trend v sodobnih kuhinjah, a je za to potreben dokaj velik prostor, da je otok res funkcionalen in omogoča gibanje okoli celotnega elementa. "V našem primeru imamo polotok, ki predstavlja podobno rešitev. Namenjen je serviranju hrane, hkrati pa nekoliko razmeji kuhinjo od ostalega bivalnega dela."
Kot vsak prostor tudi kuhinja potrebuje ustrezno osvetlitev. Poudarek mora biti na naravni osvetlitvi, sestavni del vsake kuhinje pa mora biti tudi umetna svetloba.
Najpogostejša napaka pri zasnovi kuhinje je po besedah Pogorevca nevključevanje delovnega trikotnika. V tem primeru pri pripravi hrane naredimo bistveno več korakov kot pri dobro zasnovanem tlorisu.
Pogosta napaka je tudi premalo delovnih površin. To je sicer včasih pogojeno s tem, koliko prostora imamo na razpolago. Če je prostora dovolj, je smiselno med posameznimi postajami narediti dovolj delovne površine, da je zadosti prostora za odlaganje, pripravo in za strežbo obroka.
Ena najpogostejših napak je tudi premajhno pomivalno korito. Četudi smo v stiski s prostorom, mora biti korito dovolj veliko, da v njem lahko normalno pomivamo posodo. Zelo pomembno je tudi, da korito ni predaleč od pomivalnega stroja, sicer potrebujemo preveč časa, da posodo zložimo vanj, in je tako celotno opravilo zamudnejše in zahtevnejše.
Še ena stvar, ki je po besedah sogovornika zelo pomembna, je razdalja med linijsko postavitvijo kuhinjskih elementov. Ta mora biti vsaj 1,2 metra, da imamo dovolj prostora za odpiranje predalov oz. omaric in si s tem ne oviramo gibanja po prostoru.
PREBERITE ŠE: Osrednji bivalni prostor: Trije domači primeri
Sodelujte v nagradnem natečaju: iskali bomo najlepše kuhinje
Vabimo vas, da nam pokažete svoje najljubše kuhinjske kotičke. V novem nagradnem natečaju, ki ga pripravljamo v sodelovanju s podjetjem Velux, bomo zbirali fotografije vaših kuhinj in kratke opise vaših izkušenj. Ne bomo vas omejevali: kuhinje so lahko majhne, velike, pod ravnim ali poševnim stropom, v stanovanjskih hišah, kjer so del skupnega bivalnega prostora, v stanovanjskih blokih, garsonjerah … Pišite nam o izbiri barv, razporeditvi, domačih mizarskih podvigih ali usklajevanju z arhitektom, o tem, kako ste zadovoljni … S prijavami začnemo 18. marca.
Več o natečaju …
Zasnova kuhinje v mansardi je še posebej zahtevna, saj v mansardi nimamo stojne višine po celotnem prostoru. Zato mora biti razporeditev elementov v kuhinji zelo smiselna, poudarja Pogorevc. Pri postavitvi kuhinjskih elementov v mansardi je treba elemente postaviti tako, da imamo stojno višino pod poševnino.
"V primeru strešnega okna, kot ga imamo v našem primeru, je prostor bistveno bolj uporaben in je prostora več. Če okna ne bi bilo, bi bila linija kuhinjskih elementov pomaknjena bolj v prostor, kar pomeni, da bi izgubili vsaj 60 ali 70 centimetrov globine prostora." Strešno okno poleg volumna ustvarja izredno dobro osvetlitev celotnega prostora, vključno z delovno površino, še poudari arhitekt. Špalete, ki so v tem primeru odprte malo navzven, še dodatno povečujejo uporabnost prostora. "Tudi način odpiranja oz. vpetja okna je v tem primeru pravilen, saj nas pult ovira pri doseganju ročice na spodnji strani. Izbira strešnega okna s sredinskim vpetjem je za takšen tip postavitve najbolj primeren."
Pri mansardnih kuhinjah je priporočljivo, da je kolenčni zid visok vsaj en meter do 1,2 metra, predvsem v primeru, ko je pod poševnino nameščeno korito, poudari sogovornik. Takrat pipa sega višje in potrebuje nekoliko več prostora. "V našem primeru, kjer je vgrajeno strešno okno, je te višine dovolj, tako da bi bilo tudi pod poševnino lahko nameščeno pomivalno korito."
Svetloba je naše gonilo, zato je tudi kuhinja tista, ki mora biti dobro osvetljena. Dobro osvetljeni prostori nam omogočajo dobro počutje, lažje zaznavamo teksture, oblike in barve ter prihranimo pri električni energiji. Dobra naravna osvetlitev vseh prostorov je zato zelo pomembna, zaključi sogovornik.