Čist dom je izredno pomemben v času alergij, prehladov in gripe, saj tako lahko vsaj v notranjosti omejimo količino alergenov in bakterij. Kateri so skriti kotički in stvari, ki jih po navadi pozabimo očistiti?
Na preprogah se nabirajo pršice in prah, zato jih moramo redno sesati in čistiti. Zdaj, ko so popoldnevi že toplejši, jih lahko odnesemo ven in iztrepamo. Če se nam po preprogi kaj polije, se moramo madeža lotiti takoj – ko bo posušen, bo že prepozno.
PREBERITE ŠE: Da bo preproga zdržala več generacij
Pozornost moramo nameniti tudi manjšim preprogam, predvsem tistim, ki jih imamo v kopalnici. Na njih se lahko nabirajo bakterije, ki zaradi vlažnega okolja dobro uspevajo. Ker se večina kopalniških preprog lahko pere v pralnem stroju, jih menjajte vsake od dva do štiri tedne. Da ne bi poškodovali spodnjega dela preproge, ki preprečuje drsenje, jih sušite na zraku in ne v sušilnem stroju.
Za hladilnikom, štedilnikom, pralnim in sušilnim strojem se pogosto nabirata umazanija in prah. Za njimi bomo našli tudi kakšne stvari, ki jih že dolgo pogrešamo (na primer nogavice). Vsake tri mesece prosite močnejšega partnerja, sorodnika, prijatelja ali soseda za pomoč pri premikanju večjih in težjih gospodinjskih aparatov, nato pa tla dobro posesajte in pomijte.
Pod posteljo se pogosto nabira prah, ki ga med vsakotedenskim sesanjem zgrešimo. Zdaj je čas, da posvetimo več pozornosti tudi tlom pod posteljo. Z vlažno krpo obrišite še posteljni okvir, nočne omarice, omare in police v spalnici. Ne pozabite redno menjati posteljnine in prezračiti pregrinjala.
PREBERITE ŠE: Babice svetujejo, kako poceni in učinkovito čistiti
Vreče za umazano perilo so morda videti čiste, a ker se v njih kar nekaj dni zadržujejo umazana oblačila, morate tudi njih večkrat oprati ali obrisati. Uporabite lahko razkužilne robčke, ki ste jih naredili sami.
Koš za smeti sicer pogosto praznite, pa ga tudi tako pogosto umivate? Skoraj vsak mesec odnesite koš za smeti na vrt in ga dobro sperite. Pomijte ga s sredstvom za pomivanje posode in pustite na zraku, da se posuši. Ob tem bodite pozorni, da uporabljate okolju prijazna čistila.
V majhnih zarezah na leseni deski za rezanje se lahko nabirajo zdravju škodljive bakterije. Ker deske ne smete pomivati v pomivalnem stroju, ker bi vlaga in visoka temperatura lahko izsušili les in povzročili razpoke, jo po vsaki uporabi sperite z vročo vodo in pustite, da se posuši na zraku. Vsake od dva do štiri tedne pa leseno desko dobro zdrgnite s polovico limone in soljo. Desko drgnite s krožnimi gibi in ne pozabite na robove. Sperite in pustite, da se posuši. Da bi zaščitili les, lahko desko nato namažete z oljem, primernim za rezalne deske.
PREBERITE ŠE: Kako odpraviti neprijeten vonj lesene kuhinjske deske
Daljinskega upravljalnika se dotikajo skoraj vsi člani gospodinjstva, zato ga vsak mesec očistite z bombažnimi palčkami, namočenimi v alkohol. Ko ste ravno že pri čiščenju, pa posvetite nekaj pozornosti še svojemu pametnemu telefonu, računalniku in tabličnemu računalniku. Pred čiščenjem ekranov dobro preberite navodila. Z razkužilnimi robčki namreč lahko poškodujete ekran, zato velja previdnost!